ÜST REKLAM

logo

reklam

ONLAR AMATÖR, RUHLARI İSE PROFESYONEL

 

Irwın Shaw’ın yazdığı, Zeynel Abidin Karadaş’ın yönettiği muazzam bir oyun ”Ölüleri Gömün”ün sahne çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İlçemizin tarihi mekanlarını gezerek oyunun ruhunu hissedebilmek adına her şeyi deneyen 3 yıllık Tiyatro Topluluğu, Hatay Eğitim-Sen Tiyatro Topluluğu Dünya tiyatro repertuarının savaşa karşı en yaratıcı, en sarsıcı, en vurucu, en soylu cevabını tek perdelik oyunuyla veriyor. Shaw’ın yıllar önce yazdığı oyun çalışmalarını izlemek üzere Oyuncuların peşine düştük. St.Simon Manastırında prova yapan ekip ile oyun arasında konuştuk. Sahneledikleri performansın büyüleyici ortamından zoraki koparak dinleyebildiğimiz Yönetmen Zeynel Abidin Karadaş’ın akabinde sohbetimize katılan oyuncuların saygın üslubu ve mütevazilikleri bizi bir kez daha etkisi altına aldı.

8 Nisan’da rota Kültür Merkezi…

Sorduğumuz her soruya mola süresinde sabırla cevap veren Yönetmen Karadaş, 8 Nisan saat 20.00’da Samandağ Kültür Merkezinde sahneleyecekleri 1936’da kaleme alınmış “Ölüleri Gömün” adlı oyuna tüm ilçe halkını davet etti.

Ya kocalarını, sevgililerini, babalarını ve oğullarını kaybedenler ne hissederlerdi?

Oyun ile ilgili Yönetmen Karadaş, “Dünyanın her tarafında sürüp giden savaşların birinde vurulan askerler mezarlarından kalksalar ve savaşa dur deseler neler olur? Ordu, hükümetler, silah tüccarları, politikacılar, iş adamları, din adamları, medya ve sıradan insanlar bu alışılmadık ve inanılması güç isyana nasıl tepki verirlerdi? Ya kocalarını, sevgililerini, babalarını ve oğullarını kaybedenler ne hissederlerdi? Birkaç kişinin direnişi gerçekten bir şeyler değiştirmeye yeter mi? Tüm bunlar ancak “gerçekten savaşsız bir dünyayı istiyor muyuz?” sorusuna samimi bir yanıt aramakla yanıtlanabilir. Süper Güç hakimiyetinin, bölgesel savaş ihtimallerinin, iç savaşların her an gölgesini hissettiren bir coğrafyada yaşayan bizler için Ölüleri Gömün gündemimizin tam da ekseninde oturan ürkütücü, düşündürücü ve kışkırtıcı bir oyun” dedi.

‘Amaç, huzursuzluğumuza insanları ortak etmek’

‘Dünyadaki tüm savaşlarda ölen insanlara din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin üzüldük ağladık. Belki de savaşın ne kadar yıkıcı olduğunu ne kadar huzursuzluk verdiğini anlatmak, insanları huzursuzluğumuza ortak etmek için çıktık yola’ ifadeleri ile konuşmasını sürdüren Karadaş, “kimseye ders, öğüt vermek istemiyoruz. Bunu dinler ideolojiler zaten yapıyor. Biz herhangi bir kurtuluşun olduğuna inanmıyoruz. Tek kurtuluş acıların dinmeyecek olmasının farkına varılması. Özerk bağımsız bir sanat anlayışıyla ölene kadar sahnede olacağız. Huzursuzluğumuza ortak olmak isteyen herkesi oyunlarımıza bekleriz” dedi.

35+ 1’ler

‘35 kişilik ekibin içinde emek sarf eden bir de gebe olan öğretmenimiz var’ diyerek sözlerini sürdüren Yönetmen Karadaş, “burada hiç birimiz tiyatrocu değiliz. Her birimiz farklı meslek grubundan burada bir arada. Tiyatroyu gönüllü icra ediyoruz. Farklı mekanlarda oyunumuzu sahneleyerek oyunun ruhunu yakalamaya çalışıyoruz. Farklı mekanlarda oyunun sahnelendiğini yansıtan karelerimiz ileriki zamanlarda sergilenecek. Tiyatroyu evrensel ölçülerde yapıyoruz.  Bugün Hatay’da ileriki bir zamanda bakmışsınız İltalya’dayız. Belki bir çocuk bizi izlerken hayata bakış açısı değişecek, kabuğunu kıracak. Bu oyuna 7 aydır hazırlanıyoruz, 45 gün boyunca 70 küsür oyun içinden 2 oyun seçtik. Biri geçtiğimiz günlerde sahnelenen ‘Kadın Oyunları’ydı. Ekibimizde İngilizce ve Almanca öğretmenlerimiz var. Oyunun çevirisini onlar yaptılar” dedi.

‘Bir gün ölünecek hesabıyla yaşıyoruz’ diyerek sözlerini sürdüren Yönetmen Karadaş, “Biletleri Samandağ Eğitim Sen, Viyola Pastanesi, Meram Kırtasiye ve 0505 890 58 42 numaralı telefonu arayarak Hıdır Turgut’tan temin edebilirsiniz”de

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

Share
939 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?