logo

reklam

ÖNERGEYE RET KARARI ŞAŞKINLIK YARATTI

Yayladağı, Altınöz ve Samandağ İlçelerinde Temsilcilik Önergesine Ret Kararı…

ATSO Temmuz ayı meclis toplantısında Yayladağı, Altınözü ve Samandağ ilçeleri için irtibat bürosu veya temsilcilik açılması için önerge veren 16 meclis üyesinin önergesi ret edildi.

Geride bıraktığımız Perşembe günü gerçekleştirilen meclis toplantısında, meclis üyeleri Ali Kavak, Tahsin Kabaali, Mehmet Kılıçlar, Serdal Aslan, Bekir Karabacak, İsmail Güzelmansur, Mehmet Gece, Hakan Künefeci, Adnan Korkmaz, Nejdet Sin, Hüseyin Kazar, Jan Baram, Tahsin Rende, M. Kemal Arsanlanoğlu, Mehmet Kahraman ve Salah Mışraklı’nın imzalarıyla meclise önerilen her üç ilçe için irtibat ofisi veya temsilcilik açılması konulu önergenin reddedilmesi Hatay iş kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı.

Seçim çalışması sırasında Katar’a temsilcilik açılabileceğini dile getiren Hikmet Çinçin ve ekibinin 3 ilçedeki işadamlarına büyük kolaylık sağlayacak olan irtibat ofisi önergesini neden reddettikleri ise anlaşılamadı.

Önergenin reddedilmesiyle birlikte şaşkınlıklarını gizleyemeyen işadamları, 25694 sayılı resmi gazetenin 19. Maddesinde yer alan ‘Oda şubesi bulunmayan ilçelerde, beldelerde ve endüstri bölgeleri ile organize sanayi bölgelerinde oda yönetim kurulunun teklifi ve meclisin kararıyla oda temsilciliği kurulabilir’ şeklindeki maddeye rağmen önergenin neden ret edildiği ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılmasını istedi.

Ne İşe Yarayacaktı?

Sözü edilen ilçeler için irtibat ofisi veya temsilcilik açılabilseydi irtibat büroları veya temsilcilikler yine ilgili resmi gazete kararına göre; Oda yönetim kurulunun izni doğrultusunda, tarifelere göre üyelerden aidat ve ücret tahsil edebilecek.

Ticaret ve sanayiyi ilgilendiren bilgi ve haberleri derleyerek ilgililere ulaştırmak, üyelerinin mesleklerini icrada ihtiyaç duyabilecekleri bilgiyi, başvuruları durumunda kendilerine vermek veya bunların elde edilmesini kolaylaştırmak,

Oda yönetim kurulunun izni doğrultusunda, Kanunun 26. maddesinde sayılan belgeleri düzenlemek ve onaylamak.

Sair mevzuatın verdiği görevler ile bağlı bulunduğu oda yönetim kurulu tarafından verilecek görevleri yapmak.

Haber- Foto: Hasan Dadük

 

Share
114 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?