ÖNCÜL’DEN ÖĞRENCİLERE ALTIN TAVSİYELER « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ÖNCÜL’DEN ÖĞRENCİLERE ALTIN TAVSİYELER

Bu haber 17 Haziran 2022 - 10:43 'de eklendi ve 202 kez görüntülendi.

Yaklaşan üniversite sınavları, öğrencilerin aralıksız sınava hazırlanması derken sınav stresi yaşayan çocuklarla ilgili  Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Onur CAN ÖNCÜL’den ders niteliğinde uyarılar geldi.

Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog ÖNCÜL, “gençlerimiz bu hafta sonu üniversiteye geçiş sınavı olan YKS’ye girecekler. Birçok gencimiz için bu sınav ilk deneyimleri olacak. Bundan dolayıdır ki gençlerimizin çoğu bu sınavı hayatlarının dönüm noktası olarak görüyorlar.Aileler de haklı olarak çocuklarının geleceğinden kaygı duyuyor ve onlar da bu sınava fazla anlam yüklüyorlar. Gençlerimize böyle büyük bir kaygı yüklemeyin. Üniversite sınavını sadece hayatlarına devam ederken karşılarına çıkacak fırsatlardan biri olarak nitelendirmeye çalışın. Çünkü gençlerimiz bir yandan ergenlikle mücadele ederken diğer taraftan da sınav stresi onları yıpratıyor ve üzüyor. Bu yüzden moral ve motivasyon ders çalışma kadar önemlidir. Aile olarak çocuklarımıza en büyük desteği bu dönemde sunmalıyız. En basit bir şekilde onlara ,’olmazsa seneye denersin’ rahatlığını vermeliyiz.

Stresten ve kaygıdan dolayı bildiklerini unutan, soruları kaydıran birçok öğrenci ile karşılaşıyoruz. Aşırı stres evde gerginliğe de sebep olur. Bu da öğrencide duygusal, fiziksel, davranışsal kaygılara yol açar ve başarısını düşürür. Bilinmelidir ki dozunda kaygı motive eder, başarıyı artırır, disiplini sağlar. Ancak fazlası, gençlerimizde olan başarıyı da düşürür.

Bu yüzden yolun tamamı aşılmış bir sonuca vardıklarından dolayı gençlerimize sınav esnasında yapılması gerekenler için dikkatlerini çekmek istiyorum” dedi.

Sınav sırasında yapılması gerekenleri sıralayarak öğrencilere altın kuralları anlatan Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog ÖNCÜL, “ * Öncelikle sınava gerçeğinden farklı anlamlar yüklemeyin. Hayatın kendisi zaten bir sınav bunu unutmayın.

* Sınav öncesi nefes ve gevşeme egzersizleri yapılmalı.

* Sınava başladığınız anda her şeyi unuttuğunuz duygusuna kapılabilirsiniz. Bu, geçici bir durumdur.

* Birkaç soruyu yanıtladıktan sonra siz sakin kaldıkça bu duygu kendiliğinden yok olacaktır.

* Sınavın ilk 15 dakikası çok önemlidir. Genellikle adaylar bu dakikalarda hata ve panik yaparlar. Bu süreyi ısınma süresi olarak düşünün ve rahatlayın. Kaygınızı, aşırı düzeyde olmadığı sürece size enerji ve motivasyon veren bir duygu olarak kabul edin.

* Size zor gelen soruların birçok öğrenciye de zor geleceğini aklınızdan çıkarmayınız. Sınavın sonucunu değil, sınav esnasında sınav süresini en iyi şekilde değerlendirerek, yapabileceğinizin en iyisini yapmaya odaklanın.

* Sınava en iyi olduğunuz alandan başlayın. Eğer sınavdan önce hep matematik ile başlıyorsanız düzeni bozmayın.

* Bilmediğiniz soruları muhakkak boş bırakın.

* Kaydırma yapmamak için soruyu çözer çözmez işaretleyin ve sınav sonunda soruları işaretleyeceğim telaşına düşmeyin. Sınavı bitirdikten sonra işaretlenen şıkları kontrol edin.

YKS sınavının sizlere engel değil, basamak olması dileklerimle. Hepinize başarı diliyorum” dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı