ÖNCÜL UYARDI; MOMO TEHLİKESİ HALA SÜRÜYOR « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ÖNCÜL UYARDI; MOMO TEHLİKESİ HALA SÜRÜYOR

Bu haber 24 Haziran 2022 - 13:09 'de eklendi ve 447 kez görüntülendi.

Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı – Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocukların MOMO korkusunun ilçemizde hala hüküm sürdüğüne dikkat çekti.

Konu ile ilgili vatandaşları bilgilendiren Pedagog ÖNCÜL, “Momo tehlikesi hala sürüyor. 6 yaşındaki bir danışanım bana korktuğu obje olan momo karakterini çizdi. Bunu izledikten sonra çocuk evin içerisinde tek başına tuvalete bile gitmeye korktuğunu, evdeki tüm ışıkların açık olmasını istediğini aktardı. Öyle ki bu tarz korku yaşayan çocuklar karakterin kendilerini izlediklerini ve kendilerine zarar vereceklerini düşünüyorlar. Bununla birlikte alt ıslatmalar, tırnak yemeler, çeşitli tikler oluşmaya başlıyor. Kendilerine hakim olamıyorlar. Anne ve babaların yanlarında dolaşıp onların bacaklarına sarılıyorlar. Korku içinde yaşıyorlar.

Anne babalar internet konusunda ebeveyn denetimi sağlamalı, yaşadıkları korku için onları anlamalı, onlarla birlikte hareket etmeleri lazım. ‘Korkacak bir şey yok’ yerine, ‘Doğrudur korkuyorsun, ben senin yanındayım yavrum’ diyerek çocukla düzenli olarak ilgilenmeliler” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı