ÖNCÜL; "OKUL OLGUNLUĞUNA ULAŞMAMIŞ ÇOCUK SAPTANABİLİR" | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

ÖNCÜL; “OKUL OLGUNLUĞUNA ULAŞMAMIŞ ÇOCUK SAPTANABİLİR”

Bu haber 14 Haziran 2019 - 8:30 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

“1.Sınıf, ‘Okul Ve Eğitim’ Kavramlarının Nasıl Algılayacağını Belirlemektedir”

Okul olgunluğu, çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi açısından belirli bir düzeye gelmesi ve okulda kendisinden beklenilenleri başarılı bir şekilde yerine getirmeye hazır olmasıdır. Okul olgunluğuna ulaşamamış çocuk 1.sınıfa başladığında çok zorlanacak ve beklentileri yerine getiremeyecektir. Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı, Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur Can Öncül, bu durumları saptamanın testleri olduğunu belirterek çocuklara bu konuda ‘Metropolitan Okul Olgunluğu’ testi yapılmasını ifade etti.

Konu üzerine gazetemiz haber merkezine açıklamada bulunan Pedagog Öncül; “Çocuğun okul yaşantısının başlangıcı olan 1.sınıf onun hayatında çok önemli bir deneyimdir. Çocuğun öğrenme ve eğitim süreci ile ilk tanışması, ilk deneyimlerini yaşadığı 1.sınıf onun bütün okul hayatı boyunca “okul ve eğitim” kavramlarını nasıl algılayacağını belirlemektedir. Okul olgunluğu, çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi açısından belirli bir düzeye gelmesi ve okulda kendisinden beklenilenleri başarılı bir şekilde yerine getirmeye hazır olmasıdır. Okul olgunluğuna erişmiş bir çocuk ondan beklentileri rahatlıkla yerine getirebildiği için okula karşı olumlu duygular ve olumlu bir tutum geliştirecektir. Okul olgunluğuna erişmemiş bir çocuk 1.sınıfa başladığında çok zorlanacak, beklentileri yerine getiremeyecek, okula karşı ve kendine yönelik olumsuz duygular oluşmaya başlayacak ve öğrenme motivasyonunu kırılmış olacak. Bundan dolayıdır ki çocuklarımızın 1. sınıfa hazır olabilmeleri için akademik başarının yanında sosyal ve duygusal gelişimlerinin de ilkokula başlaması için yeterli olması gerekir. Bu durumların iyice saptanabilmesi için gelecek döneme hazırlık performans testlerimiz mevcuttur. Bunlardan biri ‘Metropolitan Okul Olgunluğu’ testidir. Bu test çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılır. Okula hazırlanırken olması gereken fizyolojik, çevresel ve zihinsel faktörleri değerlendirmekte kullanılır. Bu test çocuğun ilkokulda ihtiyacı olacak alanlardan sözcük dağarcığı, kelime, nesne bilgisi, işitsel dikkati ve yönerge takibi, neden-sonuç ilişkisi kurabilme becerisi, görsel dikkat, sayı bilgisi, ince-motor kas ve el-göz koordinasyonu değerlendirilir. Bu bilgiler ışığında okula başlamadan önce güçlü olduğu alanlar ve geliştirilmesi gereken alanlar hakkında bilgi verir.

Danışmanlık ofisimizde ayrıca kullandığımız gelişim, zekâ ve kişilik testlerimiz de mevcuttur. Kullandığımız testler çocuğun iç dünyası hakkında ipucu toplamak, çocuğun kendisi, ailesi, dış dünyası ile ilgili bilgi vermek ve bilinçaltı süreçlerin analizinde yardımcı olmaktadır. Bu testler sonucu elde edilen puanlar ve değerlendirmeler ile çocukların zekâ düzeyleri, gelişim özellikleri, becerileri ve yetenekleri belirlenir.

Bunlardan bir tanesi de MOXO Dikkat Testidir. MOXO Dikkat testi ile çocuğunuzun dikkat başarısını ölçüp, ders çalışma ortamını dikkat seviyesine göre belirliyoruz.  MOXO Sürekli Performans Testi, çocuklar (6-12), ergen (13 yaş ve üstü) ve yetişkinler için geliştirilen, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısına yardımcı olan, bilgisayar ortamında yapılan online bir dikkat ölçme testidir.

MOXO Testini çocuk ve ergenlerde görülen bu tür durumlarda uygulamaktayız.

-İstemesine ve çaba göstermesine rağmen derslerde başarılı olamayan,

-Küçüklükten beri hep hareketli olan, sık yaralanmaya ve kaybolmaya maruz kalan,

-Sınavlarda ve günlük hayatında zamanla problemi yaşayan,

-Evden hep en geç çıkan, sınav süresi içerisinde konsantrasyon olamayan ve soruları tamamlamayan,

-Ödevlerini hep son ana bırakan, programlı çalışmayan ve işleri sıraya koyamayan,

-Olaylara ve kişilere ani ve gereğinden fazla tepki veren,

-Öğretmen veya anne baba tarafından içe dönük ya da hiperaktif olarak görülen,

-Dikkatini sürdürmekte güçlük çeken bireylere uygulanır.

Her ne olursa olsun çocuklarımızın gelişiminden haberdar olmak, onların sıkıntılarına, sorunlarına bir çözüm bulup gelişimine uygun yöntem belirlemek için sizleri ofisime bir çay içmeye bekliyorum.

Çocuklarınızla keyifli ve kaliteli bir tatil geçirmeniz dileğiyle” dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı