ÜST REKLAM

logo

reklam

ÖNCÜL; “KARDEŞ REKABETİNİN KAYNAĞI “ANNEM-BABAM ONU DAHA FAZLA SEVİYOR!” CÜMLESİYLE BAŞLIYOR”

Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı, Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur Can Öncül, sorunlu bir kardeşlik ilişkisinin ebeveynlerin karşılaştığı en genel sorunlardan biri olduğunu ifade ederek kardeş rekabetinin başlıca kaynağının “annem-babam onu daha fazla seviyor!“ cümlesiyle başladığını vurguladı.

Konu üzerine bir açıklamada bulunan Pedagog Öncül; “Sorunlu bir kardeşlik ilişkisi ebeveynlerin karşılaştığı en genel sorunlardandır. Kardeş rekabetinin başlıca kaynağı “annem-babam onu daha fazla seviyor!“ cümlesiyle başlar ve böylelikle rekabet duygusu kardeşlik ilişkisinde ortaya çıkmış olur.

Anneler-babalar genelde tüm çocuklarını aynı sevdiklerini iddia ederler. Ama bazen onlar hakkında eşit olmayan duygulara sahip oldukları da görülür. Mesela çok sonra dünyaya gelen küçük kardeşin evdekilerin ilgisini daha çok çekmesi gibi. Bu durumda küçük kardeşe duyulan kıskançlık, çocukluk yaşamında en yaygın kıskançlık örneğidir. Kardeşine vurma, ısırma sık rastlanan davranışlar arasındadır. Kıskançlık nedeniyle çocukta emekleme, bebekçe konuşma, biberonla beslenmeye dönme, altını ıslatma, tırnak yeme parmak emme vb. gibi bebekleşme ve gerileme belirtileri gözlenebilir.

Kardeş kıskançlığında anne – babanın ilgisiz tutumu ile evlat arasında ayırım yapması en önemli nedenlerden biri olarak gösterilir. Bu nedenler arasına anne babanın anlaşmazlığı, çocukların buna taraf tutmaya zorlanması, anne-babanın ilgisiz tutumu, çocuğun anne-babanın gözüne girmeye çalışması olarak özetlenebilir. Ayrıca anne küçük kardeşle evde kalırken, büyüğünün kreşe, yuvaya ya da okula başlaması kardeşler arasındaki kıskançlığı tetikler. Böylelikle çocuk kreşe ya da okula gitmek yerine evde kalmayı ısrarla tercih eder. Anne-babanın kardeşleri birbirleri ile kıyaslaması, birini diğerine örnek göstermesi, anne-babanın çocukların bulunmadığı ortamlarda küçük oldukları için anlamayacaklarını düşünerek çocukların olumsuz davranışlarını konuşmaları bu duruma birer etken olarak gösterilebilir.

Bu durumda kıskançlığın kalıcı olmaması için ebeveynlere birkaç önerimi sıralamak isterim.

Anne-babanın kardeş dünyaya gelmeden, çocuklarını bu konuda hazırlamaları, doğum sonrası bebeğin bazı işlerini (beslenme, giyim, temizlik vb.) zorlanmadan ve kontrollü bir şekilde çocuğa yaptırmaları en uygun çözümdür. Çocuğa yeni gelen kardeşin daha çok ilgiye ihtiyacı olacağı, oysa kendisinin pek çok şeyi kendi başına yapabildiği gururu okşanarak anlatılmalıdır. Yeni doğan kardeşin eve ilk getirilişinde çocuğa sevdiği bir oyuncak ya da hediye ile gelmesi sağlanabilir. Çocuğun küçükken neler yaptığı, nasıl bir bebek olduğu olumlu yönleri hatırlatılarak anlatılmalıdır. Çocuğa ‘sen artık abla/abi oldun’ gibi ifadelerin kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü onlarında hala bir çocuk olduğu unutulmamalıdır.

Kıskançlığı tahrik edici “pabucun dama atıldı vb.” gibi sözlerden sakınılmalı, çocuğa ait olan eşyalar yeni kardeşe onun rızası olmadan ufaldı ya da kullanmıyor diye verilmemelidir.

Ebeveynler çocuklar arasında güzellik, cinsiyet, kuvvet, zeka vb. açısından kıyaslama yapmamalıdırlar. Ayrıca evde ve yakın çevrede bulunan kişilerin de (özellikle büyükanne- büyük baba) ayrıcalıklı davranmaları önlenmelidir.

Anne- baba kardeşler arası ilişkilerde olumsuzluk yaşandığı zaman; şikâyet kabul etmemeli, hakem rolü oynamamalı, kardeşlerin çözümü kendi aralarında sağlamalarına fırsat vermelidir.

Son olarak, anne-babalar, kardeşler arasında olumsuzluk yaşandığında sık sık uyarı yapmak yerine bu olaydan nasıl etkilendiklerini duygularını ifade ederek belirtmelidirler. Örneğin; “çabuk kesin şu kavgayı şimdi ikinizi de döveceğim!” yerine; “çocuklar, işten yeni geldim çok yorgunum. Birbirinizle yaptığınız kavga beni sinirlendiriyor ve başımı ağırtıyor” gibi açıklamalı bir tutum sergilemelidirler.

Özetle, kardeşler arası kıskançlığın görülmesi doğaldır. Önemli olan anne baba olarak bu kıskançlığı en aza indirmek ve ilişkilerini kendilerinin belirlemesine izin vermektir” ifadelerine yer verdi.  

Haber – Foto: Hasan Dadük

Share
548 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?