ÜST REKLAM

logo

reklam

ÖNCÜL; “HERHANGİ ARALIK’TA DEĞİL, HER ZAMAN FARKINDA OLALIM”

Toplum tarafından engelliliğin anlaşılması için kamu spotları yaptırılıp, toplumsal farkındalık yaratılmalıdır

Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur Can Öncül, 3 Aralık Dünya Engelliler günü amacının özel gereksinimli bireylerin hangi zorluklarla baş etmek zorunda olduklarını hatırlamak, onlar için farkındalık yaratmak ve onların var olan sorunlarına, engellerine çözüm üretmek olduğunu ifade ederek konu üzerine bir açıklamada bulundu.

Konu üzerine Pedagog Öncül; “3 Aralık Dünya Engelliler Günüdür. Bu günün amacı özel gereksinimli bireylerin hangi zorluklarla baş etmek zorunda olduklarını hatırlamak, onlar için farkındalık yaratmak ve onların var olan sorunlarına, engellerine çözüm üretmektir.

Ülkemizde yaklaşık olarak 12 milyon engelli birey vardır. Bununla birlikte 10 yakın engel grubu vardır. Mesela bedensel engelliler, görme engelliler, işitme engelliler, konuşma ve dil sorunu yaşayan engelliler, psikolojik/ nörolojik bozukluk yaşayan engelliler gibi sıralayabiliriz.

Engellilerin sorunları dediğimizde her engel grubunun kendine özgü sorunları bulunmaktadır. Örneğin bir tekerlekli sandalye kullanıcı ile bir işitme engellinin sorunları aynı değildir. Ben yine de genel olarak sık karşılaşılan sorunları maddeler halinde sıralamak isterim.

Engellilerin sorunlarının başında mimari sorunlar geliyor. Bu durum yolların, kaldırımların, kamu ve özel sektöre ait binaların engellilerin erişimine uygun olmamasıdır. 

Yapılan araştırmalara göre engelli bireylerin büyük bir çoğunluğu iş bulmakta zorlanıyorlar. 

Birçok engelli birey toplum tarafından kabul görmeyip, dışlanıyor.

Engelli bireylerin çoğu farklı koşullar nedeniyle eğitim alamıyorlar.

Öncelikli olarak mimari koşullar nedeniyle evinden çıkamayan engelli bireyler sosyal hayatın içine katılamıyor.  Acı olsa bile engelli çocuğu olan bazı aileler çocuklarını ya topluma göstermekten utanıyorlar ya da maalesef onu terk ediyorlar.

Bu sorunlar karşısında engellilerle ilgili kararlar alınırken mutlaka engelli olan kişilerin ve onların ailelerinin görüşü sorulmalıdır. Toplum tarafından engelliliğin anlaşılması için kamu spotları yaptırılıp, toplumsal farkındalık yaratılmalıdır. Engellilerin sosyal yaşama katılımı ve görünür olmaları sağlanmalıdır.  Unutmayalım, Hepimiz bir Engelli adayıyız. Herhangi bir Aralık’ta değil, her zaman farkında olalım. Gününüz kutlu olsun. Her zaman yanınızdayız” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı  

Share
527 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?