ÖNCÜL, EBEVEYN-ERGEN ÇATIŞMALARINI ÖNLEMENİN YOLLARINI AÇIKLADI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ÖNCÜL, EBEVEYN-ERGEN ÇATIŞMALARINI ÖNLEMENİN YOLLARINI AÇIKLADI

Bu haber 13 Aralık 2018 - 9:03 'de eklendi ve 205 kez görüntülendi.

İlçemizde faaliyet gösteren ve çocukların gelişim süreçleriyle birlikte psikolojilerinin de değiştiğini ifade eden Pedagog Çocuk, Ergen ve Aile Danışmanı Onur Can Öncül, “Ergenlik Dönemi Sorunları ve Çözüm Yolları” ile ilgili gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulundu.

Ergenlik döneminin en büyük değişim süreci olduğunu ifade eden Öncül açıklamasında; “Ergenlik dönemi hepimizin hayatında en büyük değişim süreci olmuştur. Bu süreçteki değişim çok yönlü bir değişimdir. Fiziksel değişimlerin yanında, zihnen ve ruhen büyük değişimler yaşarız ve genelde bunu tepkisel olarak yansıtırız.

Ergenlik dönemi 11 – 21 yaşları arasında dalgalanmaların yoğun görüldüğü zor bir dönemdir. Bu dönem hem ergen için hem de ailesi için zordur. Çünkü aile ergeni anlamakta güçlük çekerken, ergen anlaşılma duygusunu tam olarak yaşayamadığını düşünür. Ebeveyn bu dönemde, çocuğunu ne kadar iyi tanır ve ona pozitif anlamda destek olabilirse ebeveyn-ergen çatışmaları o denli az olur.

Peki, ergen ne hisseder ve nasıl davranılmasını ister?” dedi.

Öncül açıklamasının devamında ergenlik döneminde belirtilen durumları sıraladı.

“1- Öncelikle ergen duygularında istikrarsızdır. Bir gün önce çok mutlu ve enerjik olan ergen, ertesi gün kabuğuna çekilmiş ve bitkin olabilir. Bu nedenle ebeveynin bunu kabul etmesi ve her defasında “Daha dün iyiydin, şimdi ne oldu?” türünde sorgulamalara ve baskıcı yaklaşımlara girmemesi gerekir.

2- Ergen zaman zaman yalnız kalma isteği içinde olabilir. Odasına çekilen ve yalnız kalmak istediğini söyleyen bir ergenin ciddi bir sorunu olduğu düşünülüp kaygılanılmamalıdır. Ergen kendisi ile baş başa kalıp yaşadıklarının muhasebesini yapma ihtiyacı hissedebilir.

3- Bu dönemde ergen duygularını dolu ve coşkulu yaşadığı gibi bazı zamanlar kendini yorgunda hissedebilir. Buna bağlı olarak çalışmaya da karşı isteksizdir.

4- Diğer dönemlere göre daha yoğun hayal kurar ve gerçekten zaman zaman uzaklaşır. Bu hayaller gelecek planlarını kapsayabileceği gibi genellikle karşı cinsle ilgili hayaller olabilmektedir.

5- Ergen yaşadığı bedensel değişimlere bağlı olarak çekinebilir ve kendini saklama ve bu değişimlerden çevreyi haberdar etmeme isteği içinde olabilir.

6- Bu dönemde arkadaş çok önemli bir noktadadır. Bu nedenle arkadaş seçimi konusunda ergenin dikkatli olması ve ailenin hassas davranması gerekir.

9- Bu dönemde ergenin fark edilme ve takdir edilme ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacını aile içinde gideremeyen ergen, farklı arkadaş gruplarında bu ihtiyacını giderebilir.

Ergenlik Dönemi Ruhsal Sıkıntıları

Bu dönemde depresyonlarda artış görülür. Özgüven problemi, karşı cinsle ilgili yaşanan problemler, okul ve aile içi problemler buna sebebiyet verebilir. Genellikle kısa süreli yaşanır ve müdahale gerekmez. Ergen kendini üzgün ve kötü hissediyordur; ancak günlük hayatına devam edebilir.

Ergen, gerçek depresyonlarda ise intihara kadar varan düşünceler geliştirmiş olabilir. Kendini büsbütün değersiz hissediyordur. Bunun sebepleri arasında; yakınlarını üzmek, yalnızlık duygusu, çocukluktan gelen sevgi yoksunluğu, ölüm-ayrılık gibi travmatik süreçleri vardır.

Bunların dışında ergen zaman zaman öfke patlamaları yaşayabilir. Bu esnada onunla konuşmaya çalışmak anlamsızdır. Sakinleşmesini beklemek gerekir.

Bu Durumda Aileye Düşen Görevler:

Ergen her şeyden önce anlaşılma ve değer görme duygusunu yaşamalıdır. Yani sevgi, saygı eksik edilmemelidir. Bu nedenle ebeveynin bu duyguları yaşatma adına söz ve davranışları konusunda hassas olması gerekir. Aksi takdirde ergen bu duygularını tatmin adına farklı çevrelere ihtiyaç duyacaktır.

Ergenle fikir alışverişleri yapılmalı; ergen, aile konuları dışında tutulmamalıdır.

Çeşitli sorun ve konularda ergen objektif bir biçimde saygıyla dinlenmeli ve ortak paydalar bulunmaya çalışılmalıdır.

Nasihatler genellikle işe yaramaz, sadece ergenin o an ebeveyni dinlemesini sağlar, uzun vadede çözüm değildir.

Ergenin arkadaşları eleştirilmemeli, ebeveyn bu konuda ergenin arkadaşlarını tanıma yoluna gitmeli ve bunu çocuğuna hissettirmelidir.

Evdeki genel ortamın gergin olmamasına dikkat edilmelidir.

Ergenlik dönemi çatışmalı ve gergin geçiyorsa bir uzmandan destek alınmalıdır.

Bu dönemde yaşanan sorunlarla baş etmek için danışmanlık ofisimizden destek alabilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto:Ümit Dadük Sağaltıcı