“ÖNCELİKLİ AMACIMIZ İYİ VE VİCDANLI BİR İNSAN YETİŞTİRMEK OLMALI” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“ÖNCELİKLİ AMACIMIZ İYİ VE VİCDANLI BİR İNSAN YETİŞTİRMEK OLMALI”

Bu haber 07 Ocak 2019 - 8:37 'de eklendi ve 337 kez görüntülendi.

Şiddet Mağduru Küçük Mertcan, Hayata Tutunamadı…

Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Onur Can Öncül, kısa bir süre önce basına konu olan baba şiddeti gören 6 yaşındaki Mertcan’ın haberini üzerine kamuoyuna seslendi ! Ödevini yapmadığı gerekçesiyle başına sert bir cisimle vurulduğu tespit edilen 6 yaşındaki Mertcan Y. 3 gün süren yaşam mücadelesini kaybederken, Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Onur Can Öncül, konunun önemine dikkat çekmek ve çocuklara uygulanan şiddetin önüne geçmek adına gazetemize konuştu. Öncül, “çocuklarınızı şiddete kurban vermeyin. Öncelikli amacımız iyi bir doktor, iyi bir mühendis ya da iyi bir avukat yetiştirmek olmamalıdır. Öncelikli amacımız iyi ve vicdanlı bir insan yetiştirmek olmalıdır” dedi.

Pedagog Öncül,  Çocuklara uygulanan şiddet ve şiddetin neden olduğu travmalar üzerinde durdu.

Pedagog Öncül, “birkaç gün öncesinden haberlerde ve gazetelerde yankılanan bir şiddet olayı ile maalesef karşı karşıya kaldık. Bir baba 6 yaşındaki çocuğunu dersini yapmadığı için döverek ağır yaraladı. Baba gözaltına alındı. 6 yaşındaki çocuk ise ağır yaralı ve yoğun bakımda tedavisi devam ediyordu. Ne yazık ki çocuk hayatını kaybetti.

Böyle bir olayla toplumumuzun kanayan yarası şiddet tekrar gözler önüne serilmiş oldu. Bu sadece gün yüzüne çıkmış olaylardan bir tanesidir. Kim bilir şuan kaç çocuk bir aile ferdi ya da çevresi tarafından şiddete maruz kalmaktadır.

Şiddet, bireyin yaşamında ciddi olumsuz sonuçları olan toplumsal bir sorundur. Aynı zamanda bir sağlık sorunudur. Şiddet, her yaştaki bireyi etkilemekle birlikte, gelişme sürecinde olmalarından ötürü çocukları daha fazla etkilemektedir. Çocuklarda fiziksel şiddetin neden olduğu duygusal travmanın, fiziksel yaralar kadar çabuk iyileşmediğini görüyoruz. Çünkü çocuklardaki duygusal zararın etkisi genellikle ergenlikte ya da ebeveyn olduklarında karşılarına çıkıyor.

Çocuk şiddete maruz kaldığı zaman aynı şiddeti hatta fazlasını etrafındaki kişilere uygular. Çoğu ebeveyn çocuğun şiddetten etkilenmeyeceğini ya da çocuğun yaşadıklarını unutacağını düşünür. Ancak çocuklar unutmazlar. Aile içinde şiddet gören çocukların, diğer çocuklara nazaran daha yüksek düzeyde duygusal ve davranışsal sorunlarının olduğu bilinir.

Şiddet ve saldırganlıkta, ebeveyn model alarak öğrenilir. Şiddet, çocukların korku ve kaygı yaşamasına, asabi olmasına, uyku bozukluklarına, davranışsal ve gelişimsel gerilemelere, fiziksel şikâyetlere, düşük benlik saygısına, kendine ve başkalarına karşı güven eksikliğine, uyum sorunlarına, ders başarısızlıklarına, dikkat eksikliğine, iletişim problemlerine, asosyal kişiliğin gelişmesine ve depresyona neden olur.

Çocuk ne yaparsa yapsın, ders vermek ya da disiplin öğretmek için çocuğa şiddet uygulanmamalıdır. Bu durumda çocuğun öğreneceği tek şey şiddet uygulamaktır. Çocuklar, hayatı ebeveynleriyle kurdukları ilişkiden öğrenir. Şiddet olan bir evde çocuk evde ve ev dışında şiddet uygulamaya başlar. Çünkü bu onun için doğal bir olay olmuştur.

Bu durumda ebeveynler, çocukları doğduğu andan itibaren onlara karşı sabırlı ve ilgili davranmalıdır. Her ebeveyn bazen zor günler geçirebilir ya da olan bitenin acısını çocuklardan çıkardıkları zamanlar olabilir. Bu, onların iyi ebeveynler olmadıklarının göstergesi değildir. Sorun odaklı olmak yerine çözüm odaklı olmak gerekir. Onlar, sadece zorlu koşullarda uygun sorun çözme becerilerini kullanamayabilirler. Yapılması gereken daha sakin olan ebeveyni aktif hale getirmek ve aşırı tepki vermeden uygun sorun çözme becerilerini geliştirmektir.

Bu tür durumların yaşanmaması için ebeveyn olarak çocuğunuza zaman ayırın. Çocuğunuza sarılın, kucaklayın, öpün, dokunun, ona olumlu geri bildirimlerde bulunun ve özellikle sevdiğinizi söyleyin. Çocuğunuzdan kaçmayın, uzak durmayın. Söylediklerine ve düşüncelerine saygı gösterin. Kesinlikle ceza vermeyin, çünkü ceza yöntemi çözüm odaklı bir yöntem değildir. Daha çok sorunun büyümesine neden olmaktadır.

Fiziksel şiddet uygulamayın. Aşağılayıcı şekilde konuşmayın. Çocuğunuza saygı gösterin. Hata yaptığında bile onun yanında olacağınızı hissettirin. Eğer kontrolünüzü kaybedip istemediğiniz bir şeyi öfkeyle çocuğunuza söylerseniz asla özür dilemekten utanmayın. Bu şekilde çocuğunuz yetişkinlerin de hata yapabileceğini ve bunu açıklayabileceklerini görür. Olumlu davranışları pekiştirici şekilde davranın. Çocuğunuzu takdir edin. Çocuklar için ilginin iyisi kötüsü yoktur. İlgi ilgidir. Bu nedenle siz olumlu davranışı destekledikçe bu davranışlar çoğalacaktır.

Son olarak ebeveynlere önerim, çocuklarını oldukları gibi kabul etmeleri ve onlara bu yönde destek vermeleridir. Öncelikli amacımız iyi bir doktor, iyi bir mühendis ya da iyi bir avukat yetiştirmek olmamalıdır. Öncelikli amacımız iyi ve vicdanlı bir insan yetiştirmek olmalıdır.

Bu yüzden öncelikle insan diyoruz ve şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu dile getirerek, şiddet olaylarının herkes üzerinde sonlanmasını istiyoruz. Daha ferah, daha mutlu ve daha çok gülen çocuklar görmemiz dileğimle” ifadelerine yer verdi.

Haber: Ümit Sağaltıcı Foto: Aslı Sağaltıcı