“ÖNCE YOL, SONRA ARAÇ OLMALIYDI” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“ÖNCE YOL, SONRA ARAÇ OLMALIYDI”

Bu haber 06 Eylül 2019 - 9:52 'de eklendi ve 320 kez görüntülendi.

“Başkan Savaş’ı Otobüs Yolculuğuna Davet Ediyorum, Belki Bu Şekilde Bizi Anlar”

Vatandaş ayrı, ayakçı ayrı, şoförler ayrı dertli.

Hatay Büyükşehir Belediyesi kentin ulaşım alanında yeni bir döneme kapılarını açarak, güvenli ve konforlu taşımacılık çalışmalarını başlatacağının müjdesini verdi Ancak, Gelen Gideni Arattı.

Yolların aşırı derece bozuk olduğundan ve durakların olmayışından şikayetçi olduğunu dile getiren Halk Otobüsü Şoförü Semir Gümüş ve yolcularla konuştuk.

Halk Otobüsü Şoförü Gümüş konuşmasında; “Halk bizden şikayet ediyor ama birazda şapkayı önüne koysun. Bizde halktan şikâyetçiyiz. Bir sürü defa yeterince durak yerlerimizin olmadığını söyledik. Bu şekilde bize zorluk çıkarttıklarının farkında değiller. Aslında duraklar arasında 500 metre mesafe olması gerekiyor. Yani her 500 metrede bir durağın olması gerekiyor ama maalesef yok.

Bu araç toplu taşıma aracı arkadaşlar. 5-6 kişi ayakta aldık mı vatandaşlar bağırmaya başlıyor. Ama adı üstünde toplu taşıma aracı. Daha önce de söylediğim gibi en büyük sıkıntımız durak yerlerimizin olmaması. Bazen bir seferde 70-80 defa durduğumuz oluyor. Bu durum hem araçların daha erken yıpranmasına hem, benzin israfına hem de gereğinden fazla yorulmamıza neden oluyor.

Biz Büyükşehir’le görüştük hatta yalvardık. Bu araçlar şuan gelmesin. En azından çevre yolu bitene kadar. Büyükşehir bize yanıt dahi vermedi. Bu araçları biz getirmedik. Büyükşehir bize zorla dayattı.

Bu halkta bu işkenceyi bu yüzden çekiyor. Biz bu araçlarda çalıştığımızı yakıta veriyoruz. Geçen gün bütün gün çalıştım 25 tl borçlu kaldım. Siz bu durumda olsanız ne yaparsanız. Herkes bizi eleştiriyor ama bizim içimiz kan ağlıyor. Siz yolculardan biraz anlayış rica ediyorum. Bizim neler çektiğimizi bir Allah bir de biz biliyoruz. Bu araçların bir on seneye kadar Samandağ’ına gelmemesi gerekiyordu. Hepinizin bildiği gibi yollarımız çok dar. Nereden geçeceğimizi şaşırıyoruz bazen. Büyükşehir Belediye Başkanının bunu düşünmesi gerekirdi. Önce Yollar, Sonra Araçlar olmalıydı. Modernlik bu şekilde olmaz. Evet güzel bir araçta biniyoruz ancak yollar yüzünden araç çok geçmeden eskiyecek. Eee ne anladım bu işten. Düşünmeden hareket etmek sadece zarara götürür.

Bu araç özel taksi değil. Evde eve durmaz. Ben Kuşalanı mahallesindenim. Bu mahallede 40 defa durduğumu biliyorum. Bu araçlar 60 kişilik can taşıyoruz. Dur kalk, dur kalk bir süre sonra yoruluyoruz. Allah korusun bir kaza olursa facia olur.  Diğer araçlardan ve yolculardan rica ediyorum biz nasıl saygı duyuyorsak onlarda bize saygı duysun biraz anlayış göstersin.

Durak konusunda en çok Kuşalanı ve Koyunoğlu mahallelerinde çekiyoruz. Buralarda durak yok. İki adımda bir durmak zoruna kalıyoruz.

Ayrıca biz 200 araç sattık şuan bize 53 tane araç verildi. Türkiye’nin en lüks araçlarıydı zarara uğradık. Zarara uğramanın yanı sıra birçok sıkıntı yaşıyoruz. Vatandaşlar çokça şikayet ediyor.

Biz bu durumdan oldukça şikayetçiyiz. Büyükşehir Başkanımızdan, Ulaştırma Dairesi yetkililerinden tek ricamız talebimizin yerine getirilmesi. Bir kere bizimle yolculuk yapsınlar ne demek istediğimizi ve ne çektiğimizi anlayacaklar” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı