“On Binlerce ölü Balık Sahil Kenarına Vurdu” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

 “On Binlerce ölü Balık Sahil Kenarına Vurdu”

Bu haber 24 Eylül 2018 - 9:02 'de eklendi ve 228 kez görüntülendi.

 TOPRAK BALIKLARLA ÖRTÜLDÜ

Geçtiğimiz hafta sonu ilçemiz vatandaşlarını dehşete düşüren balık ölümleri sonrası, konu ile ilgili farklı farklı görüşler ortaya atıldı. Balık ölümlerinin bir nedeninin su sümbülü, bir nedeninin Antakya’daki deri fabrikası olduğu öne sürülürken farklı bir iddia daha atıldı. Söz konusu iddiaya göre, teröristlerellerindeki zehirli gazları nehre döktüler.

İlçemize bağlı Tekkebaşı Mahallesi Asi Nehri Boğazı’nda on binlerce balığın kimyasal atıklardan dolayı telef olduğu iddiaları sürüyor.

Manzarayı fark eden mahalle sakinleri ve Çöğürlü Mahalle Muhtarı Mehmet Doğru, jandarmaya ihbarda bulundular.

Konu üzerine konuşan Muhtar Doğru, “Asi Nehri’nde bulunan zehirli atıkların balıkların ölümüne neden olduğunu’ belirtirken bazı vatandaşlar ise;’ Denizden gelen balıkların geri dönemediğini tatlı suya karışmaları sonucu telef olduğunu’ savundular.

Asi Nehri Bizim Yaşam Kaynağımız”

Yaşanan olay üzerine görüştüğümüz vatandaşlar; “bu duruma sebep veren şeyin kimyasal madde atıkları olduğunu düşünüyoruz. Bu kadar balık ancak bu şekilde bu şekilde telef olabilir. Vatandaşlarımızda bu konu da biraz duyarsız mesela ilaçlama yapıyorlar artıklarını Asi Nehri’ne döküyorlar. Bir deri fabrikasının Asi Nehrine atık bıraktığı belirtildi. Asi her zaman çöp yeri olarak kullanıldı. Burası Asi Nehri ile denizin buluştuğu bir nokta. Nasıl olur da balıkların bu şekilde telef olmasına izin verilir. Ne biçim bir duyarsızlık bu. Asi Nehri bizim yaşam kaynağımız. Biz buradan besleniyor ve ihtiyaçlarımızı karşılıyorduk. Tabi bu manzaradan sonra kimse artık burada avlanmaya cesaret edemez. Her şeyden öte telef olan on binlerce balığın ziyan olması da üzücü? Dediler.

Balıkçılardan Remzi Şat, gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah erken saatlerde su yüzeyinde çok sayıda ölü balık gördüğünü belirterek, yetkililere haber verildiğini, yaşanan duruma üzüldüklerini söyledi.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Samandağ Çevre Koruma Ve Turizm Derneği (ÇEVKO) başkanı Mişel Atik, “aside suyumuz yok. Su olmayınca da oksijen olmuyor. Geçen sene de buna benzer bir durum yaşanmıştı. Su sümbülü ve diğer bitkiler mevcut sudaki oksijeni tüketiyor. Suyun akışını da engelliyor” dedi.

Konu ile ilgili konuşan Behzat Can ise olaya farklı bir bakış açısı ile cevap verdi. Can, ‘ben 64 yaşındayım, yaşamım boyunca ilçede deniz kıyısındaydım. İlçede öyle bir manzara veya balık ölümü ile karşılaşmadım. Bence bu durum teröristlerin teslim etmesi üzerine çağrısı yapılan yüksek dozdaki zehirli gazların nehre akıtılmış olmasından kaynaklıdır. Geçen sene de su sümbülü vardı. Bu durum yaşanmadı” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ölü balıklar ile sudan numune alarak inceleme başlattı. İnceleme sonucu bilgisi tarafımıza ulaşır ulaşmaz kamuoyuna sunacağız.

 Haber-Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı