"ÖLMEK İSTEMİYORUZ" DEDİLER | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

“ÖLMEK İSTEMİYORUZ” DEDİLER

Bu haber 28 Ağustos 2019 - 9:28 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

CHP Samandağ İlçe Kadın Kolları ve Samandağ Belediyesi Kadın Danışma Merkezi üyeleri, kısa bir zaman önce eski eşi tarafından çocuğunun gözleri önünde katledilen Emine Bulut ve bütün kadınlar için önceki gün İlçemiz Abdullah Cömert alanında bir basın açıklaması düzenlediler.

Bu vahşete karşı sessiz kalamıyoruz! Kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız diyerek basın açıklamasını okuyan Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber; “Ölmek istemiyorum” diyen bir anne, “ Anne lütfen ölme” diyen bir evlat. Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk… Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde.

“Ölmek istemiyorum” diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü!

Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz.

Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor! Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor!. Çünkü bu ülkede adalet de erkek!

Bilinsin ki;   Kimse bu cinayetten kendini aklayamaz:

. Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar,

. Hâkim karşısına jilet gibi bir takım elbiseyle çıktığı için Kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar,

. 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler,

. Kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, ”ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar,

. Boşanmayı tabulaştıranlar,

. Nafaka hakkına saldıranlar,

. Yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar,

. Kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar Bu Cinayete Ortaktır.

 Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması?

Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut’ un haykırışını izledik ama 2019 da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetine, kadın şiddetine son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı kanunu ve İstanbul sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece BİT-ME-YE-CEK. Emine bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız.

Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz.

Ölmek İstemiyoruz.

Bu vahşete karşı sessiz kalamıyoruz! Kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız!

Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz!

Bu ülkede Anneler ölmeyecek! Çocuklar ağlamayacak” dedi.

Basın açıklamasına destek veren CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı yaptığı konuşmada; “Adam gibi bir adam kadının yalnızlığından, savunmasızlığından faydalanmaz. Dolayısıyla bunu biz kesinlikle erkek cinayeti olarak görmüyoruz. Bu toplumda yozlaşan, kimliğini yitiren basit insanların yapmış olduğu hareketler olarak görüyoruz. İkinci husus maalesef ki toplum olarak inanılmaz derecede duyarsızlaştık. Bugün Emine Bulut için buradayız. Daha önce Buket Yıldız için buradaydık. Daha önce Özge Can için buradaydık. Ve yitip giden bir çok kadınımız için buradaydık. Ama burada böyle bir günde çok ciddi bir kalabalığın toplanmış olması gerekiyordu. Bu noktada size şöyle bir örnek vermek istiyorum. Bir rahibin anlattığı bir olay.

Diyor ki; “Önce Yahudiler için geldiler, sesimi çıkarmadım çünkü ben Yahudi değildim. Sonra komünistler için geldiler, yine sesimi çıkarmadım. Çünkü ben komünist değildim. Daha sonra sendikacılar için geldiler. Yine sesimi çıkarmadım. Çünkü ben bir sendikacıda değilim. Ama ardından benim için geldiler. Beni aldıkları zaman benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı. Bugün Emine Bulut bunu yaşamış olabilir. Yarın biz yaşarız. Dolayısıyla bu duyarlılığı özellikle Samandağ olarak ciddi anlamda ortaya koymamız gerekiyor. Bu duyarlılığa karşı bir ses verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Samandağ bu tür olaylarda tavrını hep en yüksek perdeden ortaya koymuştur. Bu tür olaylar karşı dimdik ayakta durmamız lazım. Ben İlçe örgütümüz olarak şu husussuda göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum. Bu işler sadece basın açıklaması yapmakla olmaz. Özellikle bu tür konularda karşı artan bu şiddet olaylarına karşı mecliste ciddi çalışmaların başlatılması gerekmektedir.

Bu tür olaylar karşısında Samandağ Halkı olarak daha duyarlı olunması gerektiğini belirtti. İlçe Başkanı Abacı ayrıca kadın katillerinin en ağır cezaları alması için gereken çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı. Basın açıklaması sloganlarla sona erdi.

Basın açıklamasına; CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber ve kadın kolları yönetimi, CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Duran, CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Burak Kimyonşan, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı – Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films