ÖLDÜRÜLEN GENCE SAHİP ÇIKTI… - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ÖLDÜRÜLEN GENCE SAHİP ÇIKTI…

Bu haber 15 Mart 2018 - 10:56 'de eklendi ve 170 kez görüntülendi.

Samandağ, tek yürek!

Pazartesi günü dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından vurularak öldürülen Güven Oğurel dün binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi. Önceki gün suçlunun tutuklanana kadar defin olmayacak karırının nasıl değiştiğini Güven’in Avukatı Metin Canbolat’a sorduk. Canbolat, olayın daha fazla büyümemesi, haklı tepkinin olumsuz sonuçlanmaması adına aile ile görüşülerek ikna edildiğini, fail F.K’nın yeniden adalet önünde hesap vermesi için savcılığa delilerin sunulduğunu belirtti.  

Cenazesi dün saat 14.00’da Hastahane Caddesindeki evinden alınarak Çiğdede Mahallesi Asri Mezarlığında defnedilen Güven’in, ölümü ile ilgili ‘Bir insanın suçu ne olursa olsun Polisin görevi suçluyu katletmek değil yakalayıp adalete teslim etmektir’ diyen vatandaşlar; “Samandağ Halkı olarak bu olayı yapan polisi kınıyoruz. Bu kardeşimizin canına kasteden katilin en ağır cezaya çarptırılmasını talep ediyoruz. Samandağ halkı bunu hak etmedi” dediler.

Önceki gün Samandağ İlçesi’nde 25 yaşındaki Güven Oğurol’u vuran polisin serbest bırakılmasının ardından Samandağlı hukukçular karara itiraz ederek, vuran polisin ve olayla ilgisi bulunan 2 polisin daha yeniden tutuklanması talebiyle hukuki işlemleri başlattılar. Suç duyurusunda bulunan Samandağlı hukukçular, toplanan delilleri de Samandağ Cumhuriyet Savcılığı’na ilettiler.,

Cenaze Dün Saat 14.00’da Defnedildi

25 yaşındaki Güven Oğurol’un cenazesinin vuran polisin tutuklanmasının ardından defin işlemlerinin yapılacağının duyurulmasının ardından ilk önce askıya alındı. Araya giren Oğurol Ailesi’nin büyükleri tarafından dün saat 14.00’da defin işlemlerinin yapılması için gerekli işlemler yapıldı. Hastane Caddesi’nde bulunan evinin önünden alınan Güven Oğurol’un cenazesi, Çiğdede Asri Mezarlığı’nda kılınan cenaze namazının ardından sevenleri tarafından toprağa verildi. Cenaze merasimi binlerin katılımıyla gerçekleşti.

Alkış ve sloganlarla mezarlığı yürüyen kitlenin sesleri defnedilen Güven’in annesinin acı çığlıklarıyla kesildi. Acılı anne oğlunun fotoğrafını elinde sallayarak, mezarını okşayarak sakinleşmeye çalıştı.

Güven’in Cenaze törenine; ailesi sevenleri Samandağ belediye başkanı, CHP İl başkanı, Ak Parti Samandağ İlçe başkan, CHP Samandağ İlçe başkanı, Sanayi ve Ticaret eski bakanı, CHP Hatay 24. Dönem Milletvekili, Samandağ belediye eski başkanı, Oda başkanları, Muhtarlar, Dernek Başkanları Sivil Toplum Kuruluşları, Demokrat Kitle örgütleri, avukatlar, doktorlar, esnaflar ve on binlerce kişi katıldı.

 

Cenaze töreninden sonra toplanan halk yetkilerden açıklama beklerken, CHP Samandağ İlçe başkanı Turgay Abacı şu ifadeleri dile getirdi; “arkadaşlarımızla birlikte bütün delilleri Savcı beye sunduk. Dosyayı avukat arkadaşlarımızla birlikte en net şekilde takip ediyoruz. Şuan dosyada ki delillerin dosya kapsamına tekrar girmesini bekliyoruz, yeni değerlendirme en kısa sürede yapılacak ve yeni delil durumu Başsavcımıza da bize bildirildi. Gerekli inceleme, değerlendirme ve karar süreci devam edecek, şuan durum bu. Bu deliller dosyaya gelmeden inceleme yapmak mümkün değil. Biz burada her şeyi hukuken takip ediyoruz, en ufak bir endişeniz ve sıkıntınız olmasın. Size de bu noktada hassasiyetiniz için teşekkür ediyoruz, burada toplanmanın âlemi yok. Biz burada kamuoyuna her türlü bilgiyi vereceğiz. Tekrar teşekkür ediyoruz, sağolun varolun” ifadelerinden sonra kitle Adalet yerini bulana kadar saat 12.00 ile 13.00 saatleri arası Güven Oğurel’in vurulduğu yerde oturma eylemi gerçekleştireceklerini dile getirerek olaysız bir şekilde dağıldı.

Samandağ Ayna Gazetesi olarak merhumun Ailesi ve sevenlerine başsağlığı, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz.

 Haber- Foto: Ümit Sağaltıcı