“OLAYLAR MEŞREBE GÖRE YORUMLANMAZ” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“OLAYLAR MEŞREBE GÖRE YORUMLANMAZ”

Bu haber 25 Eylül 2019 - 9:14 'de eklendi ve 219 kez görüntülendi.

Baro başkanı Av. Ekrem Dönmez, Türkiye Barolar Birliği tarafından 22 Eylülde düzenlenen 39. Baro başkanları toplantısına katıldı.


Türkiye Barolar Birliğinde gerçekleştirilen 39. Baro Başkanları Toplantısına katılan Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez gündemdeki konuların ve adli yıldan sonraki beklentilerin konuşulduğu toplantıda aşağıdaki değerlendirmeleri yaptı.
Baro Başkanımız Av. Ekrem Dönmez; Hatay Barosu tarafından yürütülen “Adalet değil, adliyeler tatil yapsın” çalışması için tüm barolardan destek istedi. Adli tatilin işlevini yitirdiği için artık kaldırılması gerektiğini, kaldırılamıyorsa da adli ve idari yargıdaki yıllık izinlerin adli tatilde kullandırılması ve yine adli ve idari yargı kararnamelerinin de yine adli tatil süresi içinde yayınlanması gerektiğini, bu yapılmadığı takdirde her yılın 3-4 ayının tüm yurttaşlarımız ve adalet teşkilatımız için gereksiz yere boş zaman kaybı yaratarak, adaletin işleyişinde gecikmelere yol açtığını belirterek, bir yıl daha geçmeden tüm baroların bu yönde ortak bir ses vermesi gerektiğini ifade etti.
Baro Başkanımız Av. Ekrem Dönmez; gündemdeki adli yıl açılışı sebebiyle oluşan tartışmalara da değinerek, 22 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilen Baro Başkanları toplantısının adli yıl açılışı öncesi oluşan tüm tartışmalar hiç başlamadan önce ve adli yıl açılışından daha önce yapılmış olsaydı, bu kadar gerilimli geçen bir adli yıl açılışına da baroların ve ülkenin hiç sürüklenmeyecek olduğunu, ortak bir toplantı yapılmak suretiyle genel eğilim belirlenerek Yargıtay’ın daveti ile külliyede düzenlenen adli yıl açılışına katılma veya katılmama yönünde bir irade oluşması ve bu iradeye uygun hareket edilmesi yönteminin tercih edilmiş olmasının daha doğru olacağını belirtti.
Ayrıca adli yıl açılışı sonrası baroların delege sistemine ve temsiliyete dair oluşan gündeme ilişkin olarak da; mevcut delege sisteminin değişikliğinden yana konulan tavrın bir siyasi hesaplaşma tavrı olduğunu, baroların gücünü kırma ve baroları tabela barosu haline dönüştürme niyeti olduğunu, bu tartışmayı başlatanların delege çoğunluğunu elde tutabilseler, bu tartışmayı hiç gündeme getirmeyeceklerini, bunun da esasen tartışmanın temsiliyetten öte baroları ele geçirme operasyonu ile eşdeğer bir girişim olacağını, delege yapısının değişmesi ile ilgili geçmişten beri gelen ve herkesin amacını bildiği baroların gücünü kırma, baroların kıymetini düşürme operasyonu olarak görülmesi gerektiğini, baroların çok önemli olan ve yıllardır birçok kazanıma sebep olan gücünü elinden alma operasyonu olduğunu, Türkiye Barolar Birliğinin de, bu tartışmalarla ilgili olarak açık ve seçik bir politika izlemesi gerektiğini, ne söylüyorsa veya neyi söylemiyorsa, neyin tarafında ise açık seçik olarak ve açık yüreklilikle bunu ortaya koymasını, kamuoyunun da bileceği tarzda izah etmesi gerekliğine değindi.
Gündemdeki tüm tartışmaların hukukun üstünlüğü esası ile değil, siyasetin küçük pencerelerinden bakılarak yürütüldüğünü, İstanbul Sözleşmesi için, zina için, idam için yürütülen tartışmalarda herkes hayata nereden bakıyorsa, bu duruma göre pozisyon aldığını, kansere bedeni yenilen Neslican Tay üzerinden dahi benzer bir tartışma yürütüldüğünü ve kansere yenik düşen bir beden üzerinden bile herkesin meşrebine göre hayata bakıp gündemdeki konuları yorumladığını açıkladı.
Yine 17 yıllık AK Parti iktidarı süresi boyunca savunma mesleğinin hiçbir kazanımının olmadığını, savunma mesleğinin ciddi olarak ekonomik kayba uğratıldığını, Yargı Reformu Strateji belgesinin de 2009 yılında ve 2015 yılında yürütülen tartışmalardan farksız olduğunu o dönemlerdeki yargı reformu belgelerine karşın aynı yerde saydığımızı, savunma mesleğini ileri götürecek hiçbir adım atılmadığını, sorunlarımızı çözmek için sorunlara ortak pencereden bakarak çözüm yollarını bulmak zorunda olunduğunu; bulunacak çözümün ister seçim, ister genel kurul çağrıları, ister delege yapısı her ne olursa olsun ortak akılla ve tartışarak, öz eleştiri yapılarak bulunması gerektiğine değindi.