OLAN YİNE KADINA OLDU - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

OLAN YİNE KADINA OLDU

Bu haber 25 Ağustos 2019 - 23:24 'de eklendi ve 1.828 kez görüntülendi.

Av. Ali Beyaz

Emine Bulut’u katleden eski kocası hakkında uzaklaştırma kararı varmış. Ama buna rağmen yanına yaklaşıp, çocuğunun önünde eski karısını vahşice öldürebilmiş.

Boşanma davalarında kadınlara 250-350 TL gibi çok cüzi nafakalar alınabiliyor mahkemelerden. Hemde ev hanımı olduğu ve başkaca bir meslek sahibi olamadığı halde.

Dayak düzeyinde fiziksel şiddet gören kadınlar lehine açılan kamu davaları, çoğu zaman kadınların şikayetlerini geri çekmeleri üzerine erkekler cezalandırılmadan sonuçlanıyor.

Neden biliyor musunuz?

Çünkü sırf boşanırken kocasına zarar vermek için ihtiyacı olmadığı halde nafaka peşinde koşan kadınlar nedeniyle mahkemeler duyarsızlaşarak gerçekten mağdur kadınları ayırt edememeye başladılar.

Kısır günlerinde “kocanı şikayet et bir kaç ay evden uzaklaştırsınlar” diyen akıl hocaları sebebiyle şiddet görmediği halde eşi aleyhine uzaklaştırma kararı alan kadınlar yüzünden uzaklaştırma tedbirinin içi boşaltıldı, kolluk duyarsızlaşarak önemsememeye başladı.

Mahkemelerin vermiş olduğu yanlış kararlar (mesela aldatan kadına nafaka verilmesi kararı), “nafaka mağdurları derneği” gibi saçma derneklerin kurulmasına, nafakanın 5 yılla sınırlandırılması gibi bir garabetin tartışılmasına, en kötüsü ise “ömür boyu hapis tehditi ile nafaka vereceğime öldürürüm daha iyi” şeklinde sapkın bir zihniyetin oluşmasına sebebiyet verdi.

“Kadının beyanı esastır, suçlu olmadığını erkek ispatlamadır” kuralını suistimal ederek erkek arkadaşına, sevgilisine öfkelendiği için burnunu sürtmek isteyen kadınların terazinin dengesini şaşırtması sonucunda adli makamlar doğru ile iftirayı ayırt edememeye ve kadını mağdur etmeye başladılar.

Olan yine kadına oldu.

Erkek eliyle ama yukarıda anlattıklarımdan da çok bağımsız değil. Sadece kadınların değil, hiç bir canlının öldürülmemesi dileklerim ve katilin ibretlik bir şekilde cezalandırılması temennilerim ile..

Av. Ali Beyaz
Av. Ali Beyazdeneme17@hotmail.com