ÜST REKLAM

logo

reklam

OLACAK! (.)

İlimizi doğal olarak da ilçemizi geliştirecek, bir kaç alanda birden sıçramasını sağlayacak projelerin durduğunu görüyoruz.

Hatay Deniz Otobüsleri, Antakya-Samandağ-Arsuz çevre yolu ilk akla gelen iki önemli proje.

Neden durdukları veya durduruldukları konusundaki haberler spekülatif. Kimileri ekonomik nedenlerden bahsediyor, kimileri siyasi nedenlerden…  Başka nedenler varsa da onları bilemiyoruz.

Neden durduğunu net olarak bilemediğimiz gibi ne zaman başlayacağını da bilemiyoruz dolayısıyla ne zaman biteceğini de…

Bu kadar bilinmezlikler içerisinde de yorum yapamıyoruz. Ne diyebiliyoruz. Olacak! (.) Ama ne zaman?

Koşulların oluşmasının bekleneceği de duyduğumuz açıklamalar arasında yer alıyor. Koşullar neler? Nasıl oluşur? Veya nasıl oluşturulur?

Vatandaş olarak onları da bilemiyoruz.

Bu ve benzeri konularda ısrarcıyız. Ve gündem de kalması gerektiğini düşünüyorum.

İlçemizin makus talihi, bu projelerin bitirilmesi ile değişecek.

İlçemizin ekonomik gelişmesine katkı sağlayacak bu tür konular maalesef;  ya lafta ‘’kalıyor’’; ya da ‘’yarım.’’

Hafızam beni yanıltmıyorsa; ilçemize ‘’yüksek okul’’ da yapılacaktı. Protokoller imzalanmıştı. Yer belirlenmişti.  Geçmiş dönem valilerimiz önünde taahhütler verilmişti.  Sonrasında yüksek okul veya fakülte ile ilgili herhangi bir gelişme duymadım. Bu da ‘’olacakların’’ arasına girdi.

Keza EXPO 2021 konusunda neler yapılıyor bilemiyoruz.

2017 yılı Ekim ayında; Hatay, “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu” tarafından, ‘’Dünyanın 26. Gastronomi Şehri” olarak ilan edilmişti.  Uluslar arası bir kuruluşun böyle bir ilanının, ilin havasını değiştirmesi gerekmez miydi? Bu konuyla ilgili çalışmaların da zamana yayıldığını görüyoruz. Bunlar da ‘’olacaklar’’ arasında.  Gastronomi Köyü projesinden bir tanesini de ilçemize istiyoruz.

Artık taleplerimiz net. Olacaklar ‘’olsun’’ istiyoruz. İlimizin – ilçemizin çeşitli yapı, tesis ve hizmetlerle geliştirilmesini istiyoruz. Ekonomik hayat canlı olunca sosyal – kültürel hayat da can buluyor.

Gündem olan üçüncü havaalanının 140 000 kişiye iş imkânı sağlayacağı söyleniyor. Bu konudaki tartışmalara girmeden böyle bir projenin İstanbul’a yeni bir ilçe yaratacağını söyleyebiliriz.

HADO, Antakya- Samandağ-Arsuz çevre yolu, Samandağ Meslek Yüksek Okulu, Gastronomi Köyü gibi projeler binlerce kişiye istihdam üretecek. Bu sebeple taleplerimizi tekrarlamak ve isteklerimizde ısrarcı olmamız gerekiyor.

Eğitimci Hüsamettin Kazan

 

 

Share
215 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?