OKUR: ÇOCUKLARINIZA ARAPÇAYI SEÇİN « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

OKUR: ÇOCUKLARINIZA ARAPÇAYI SEÇİN

Bu haber 06 Mart 2017 - 9:16 'de eklendi ve 254 kez görüntülendi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı kararı ile seçmeli dersler arasında yerini alan anadilimiz Arapçanın seçmeli dersler arasında yer almasından sonra konu ile ilgili Arapa Alevi kanaat önderlerinden de açıklamalar geliyor.

Samandağ AKAD Başkanı Şeyh Süleyman Okur, velilerin çocuklarına Arapçayı seçmeli ders olarak okutmasını söylerken konu ile ilgili açıklamada bulundu.

Konu ile ilgili Gazetemize açıklama yapan Okur; ”Bildiğiniz üzere Arapça dili Milli Eğitim Bakanlığı kararı ile seçmeli dersler arasında yerini aldı. İnanç kültür ve varoluşumuzun yegane unsuru olan Arapça dilini çocuklarımıza seçelim. Bu konuda ebeveynlere oldukça iş düşmektedir. Ben bu dersi yaklaşık bir yıldır veriyorum. Çocuklarımızın Arapça dili dendiği zaman kafalarında dinsel olguların: İmam, cami, takke, sarık geldiğini farkettim. Bir kısım öğrencinin de sanki utandığını sezdim.  Bu algıyı değiştirmek için çabaladım. Nasıl ki İngilizce dendiği zaman zihnimizde kilise papaz gelmiyorsa aynı şekilde Arapça’da da öyle olmalı diye tirajİkomik anılarımız oluyor. Demek ki biz anne babalar olarak asimilasyon ve yok oluşa maalesef destek oluyoruz. Bir zamanlar burada Aleviler vardı, kaynayan kazanlar vardı, yanan bahhurlar vardı, Arap birileri vardı diyerek tarihin derinliklerine düşmeden önce dilimize sahip çıkalım. Çünkü biliyoruz ki dil giderse bütün manevi değerlerimiz yok olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Haber-foto:Nazlı hüzmeli