OKULLARDA SANAT FIRTINASI ESİYOR « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

OKULLARDA SANAT FIRTINASI ESİYOR

Bu haber 08 Nisan 2022 - 12:27 'de eklendi ve 430 kez görüntülendi.

Mızraklı Atatürk, Uzunbağ, Gözene Defne Rotayr, Çankırı Yunus Emre, Batıayaz Bedi Sabuncu ve Hıdırbey Ortaokullarının ortak olduğu Etwining projesi tüm hızıyla devam ediyor. Proje ortağı okullar öğrencilerle “Rüzgarı Dizginleyen Çocuk” filmini izliyor.

Projede görevli olan İlçemizin başarılı eğitimcilerinden Eser Paşa Uzunbağ Ortaokulunda gerçekleştirdikleri etkinlik sonrasında bir açıklamada bulundu.

Konu üzerine yaptığı açıklamada Eğitimci Paşa; “Etwining projesi kapsamında ortak okullarla birlikte Uzunbağ Ortaokuluna konuk olduk. Sanat okulda konulu proje kapsamında “Rüzgarı Dizginleyen Çocuk” filmini hep birlikte büyük bir keyifle izledik ve herkesin mutlaka izlemesi gereken mükemmel bir film. Bizi en iyi şekile misafir eden Uzunbağ Ortaokulu’na sonsuz tesekkürler.” İfadelerine yer verdi.

Etwining Projesi Nedir?

Etwining, Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur. eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.

eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) kullanımıyla okullar için destek, araç ve hizmetler sağlayarak Avrupa’daki okullar arası işbirliğini teşvik eder. Ayrıca; eTwinning, eğitimciler için sürekli çevrimiçi Mesleki Gelişim için ücretsiz fırsatlar da sunmaktadır.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Filmini İzlediniz mi?

The Boy Who Harnessed the Wind (Rüzgarı Dizginleyen Çocuk), maddi imkansızlıklar sonucu okuldan atılan 13 yaşındaki bir çocuğun hikayesini konu ediyor. William Kamkwamba, Malavili’de yaşayan 13 yaşındaki bir çocuktur. Zeki bir çocuk olan William, ailesinin yaşadığı maddi zorluklar yüzünden çok sevdiği okulundan atılır. Fakat bu William’ın çalışma isteğine engel olmaz. William, kimsenin haberi olmadan geceleri okulun kütüphanesine gitmeye başlar. Kütüphanede saatlerce çalışan William, bir süre sonra büyük bir başarı elde eder. William, yaptığı çalışmaların sonunda babasına ait olan eski bir bisikletini parçalarını kullanarak bir rüzgar jeneratörü yapar. Bu başarı sadece onun ve ailesinin hayatını değiştirmekle kalmayacak, köyün de sefaletten kurtulmasını sağlayacaktır.

William Kamkwamba ve Bryan Mealer’ın aynı adlı çok satan kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Chiwetel Ejiofor oturuyor. Maxwell Simba’nın 13 yaşındaki çocuğa hayat verdiği filmin kadrosunda Chiwetel Ejiofor, Aïssa Maïga, Joseph Marcell, Noma Dumezweni, Lemogang Tsipa gibi isimler yer alıyor.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı