OKULLAR AÇILDI, GÖZ PROBLEMLERİNE DİKKAT - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

OKULLAR AÇILDI, GÖZ PROBLEMLERİNE DİKKAT

Bu haber 20 Eylül 2019 - 11:07 'de eklendi ve 154 kez görüntülendi.

Göz Hastalıkları Uzmanları, okulların açıldığı şu dönemlerde göz problemlerinde artış gözlediklerini belirttiler.

Uzmanlar, çocukluk çağı, önleyici ve koruyucu göz sağlığı muayenesinin en önemli dönemlerinden olduğunu söylediler. Uzmanlar, “Bu dönemdeki görme kayıpları, uzun bir hayatın görme hissi olmadan yaşanmasına yol açabileceğinden, kişi ve toplum açısından önemli maddi ve manevi kayıplara neden olabilir. Çocukluk çağı, görme kayıplarının azaltılabilmesi konunun daha da önemini arttırmaktadır” dedi.

5 Yaş önemli

Uzmanlar, epidemiolojik araştırmalarla her yıl yaklaşık 2-3 bin çocuğun önemli görme kaybına neden olan bir hastalığa yakalandığını ifade ederek, “Amerika Pediatrik Oftalmoloji Birliği ile Amerika Oftalmotoloji Akademisi, çocukta görme sisteminin sağlığı, görme keskinliği muayenesi en geç 5 yaşına kadar yapılmasını önermektedir” dediler.

Okul başarısını ciddi etkiliyor

Göz muayenelerini çocuk okula başlamadan önce gerçekleştirmenin, görmeyle ilgili bir sorun olduğunda çocuğun okula adaptasyonunu etkilemesine mani olmaması açısından önemli olduğunu kaydeden Uzmanlar, “Okul başarısı düşük ve okula uyumsuz çocuk olarak düşündüğümüz çocuklarda, görme problemi mutlak akılda tutulmalıdır. Bu ve benzeri sebeplerle okul çağında göz muayenelerinin sağlam olduğu düşünülen çocuklarda en az 2 yıl da bir yapılmalıdır. Okul öncesi görme bozukluklarının tedavi edilmemesi halinde çocukların okul uyumu, öğrenme yetisi ve kişiliğini olumsuz yönde etkilenmesi söz konusudur” şeklinde konuştular.

Haber-Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı