OKULA YENİ BAŞLAYAN ÖĞRENCİLER OKULA ALIŞABİLİYOR MU? - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

OKULA YENİ BAŞLAYAN ÖĞRENCİLER OKULA ALIŞABİLİYOR MU?

Bu haber 24 Eylül 2018 - 8:22 'de eklendi ve 150 kez görüntülendi.

Birçok çocuk için 1. sınıfın anlamı değişikliklere alışmak demektir. Bu daha büyük bir okula gitmeyi, servise binmeyi, yarım zamanlı programdan, tam zamanlı programa geçişi içerir. Aynı zamanda bir sırada oturma zorunluluğunu ve daha büyük çocuklarla birlikte olmayı da gerektirir. En önemlisi ise, yeni öğretmen ve arkadaşlarla tanışmaktır. Vaziyet bu durumdayken İlçemiz çocuklarının anne ve babalarına olan bağlılığını hepimiz biliyoruz. Özelikle okula yeni başlayan öğrenciler anneler çocukları ile birlikte çok yoğun ve yorucu bir döneme adım atar. Annelerinin yanından ayrılmak istemeyen çocuklar sınıf içerisinde ya ağlar ya da annelerinin yanlarında oturmalarını isterler.

Konu üzerine görüştüğümüz veli ve öğretmenler konuşmalarında;  “Bu tarz değişiklikler 6-7 yaşındaki bir çocuk için şaşırtıcı olabilir, bu yüzden sabırlı ve destekleyici olmak önemlidir. Çocuğunuz her zamankinden daha kaygılı, öfkeli ve daha duygusal olabilir. Ayrıca davranışlarında da bir takım gerilmeler görülebilir.( Parmak emmeye tekrar başlamak, altını ıslatmak gibi ) Ancak bu uzun sürmeyecektir. Çocuğunuz 1.sınıfı kavramaya başladığında, olgunluk ve özsaygısında, dolayısıyla davranışlarında büyük bir gelişme olacaktır.

1.Sınıf Çocukları Nasıldır?

Birçok yönden anaokulu öğrencilerinin büyümüş versiyonlarıdır. Fakat onlardan farklı yönleri de vardır.

Öğrenmeye İsteklidirler: Yeni bir şey öğrendikleri zaman çok heyecanlanırlar. Her şeyle ilgilidirler, meraklıdırlar, enerjik ve sürprizlerle doludurlar. Daha önceki deneyimlerinden öğrendikleri bilgi parçalarını birleştirerek problemlerini çözmeyi öğrenirler ve kendi fikirlerini geliştirirler.

Denemeye isteklidirler: 1. sınıf çocuğu hala her şeyi yapabileceğine inanır, bu yüzden risk almaktan çekinmez. Sınıfta çok fazla yaratıcılık ve dışavurum görürüz. Yaptıklarını sergilemekten çok hoşlanırlar. Bu yüzden yüreklendirmek yaratıcılıklarını ateşlemesi açısından çok yararlıdır.

Memnun etmek isterler: Daha bağımsız ve dışadönük olmalarına rağmen 1. sınıf öğrencileri ailelerini ve öğretmenlerini memnun etmek isterler. Kendinden beklenenleri duymak hoşlarına gider. Yaptıklarını fark etmenizi ve onaylamanızı isterler. Okulda ise öğretmenlerine saygı duyarlar, hatta artık sizden çok onun sözünü dinlerler. Bu çocuğunuzun için yararlıdır, çünkü uyumuna yardımcı olur.

Suçlama oyunu: 1. sınıfta en çok uğraşmanız gereken konulardan birisi de birbirlerini suçlamalarıdır. Çocuklar artık kuralların farkındadırlar ve dikkatle kimlerin uymadıklarını izlerler. Birbirlerini çok fazla şikayet etme eğilimindedirler. Ayrıca küçük yalanlar yaygındır, çünkü hala gerçekle fanteziyi ayırt edemezler.

Yoğun Duygular: Karmaşa yaygındır, çünkü 1. sınıfta çocuklar çok hassastırlar. Biri onlara gülerse, arkadaşı olmak istemediğini söylerse, veya isim takarsa hemen kırılırlar. Bunun herkesin başına geldiği konusunda çok deneyimsizdirler. Duygularını gizleyemezler. İncindiklerinde ağlarlar, kızdıklarında vururlar, dişlerini gıcırdatırlar, tırnaklarını yerler, Kaygılılarsa altlarını ıslatabilirler.1.sınıf çocuğunun yaşamında birçok şey birlikte yaşanır. Bu yüzden stresleriyle baş etme konusunda çoğu zaman başarısızlardır.

Tutarlık yardımcı olur; çocuğunuz bir an kendinden beklenmeyecek olgunluk gösterirse, ya da birden ağlamaya başlarsa şaşırmayın. Bu yaşta çok normaldir. Tutarlı davranarak, çocuğa destek olmak adapte olmasını kolaylaştırır.1. sınıftaki çocuklar bir sonraki adımın ne olacağını bildiklerinde kendilerini daha rahat hissederler. Bu yüzden sene başında öğretmenler çocuklara neden okulda olduklarını, öğrenmek için nasıl davranmaları gerektiğini anlatırlar.

1.Sınıf Çocuğu Neleri Bilmeli?

Sınıfların neleri bilmesi gerektiği konusunda bir standart yoktur. Ama yüksek özsaygı ve öğrenmeye karşı tutumun olumlu olduğu bir sınıfta öğretmenlerin işi de daha kolaydır. Eğer çocuğunuz okumaya hazırsa; bu okuması gerektiği anlamına gelmez, fakat alfabedeki çeşitli harfleri tanıyabilmelidir. Harflerin bir araya gelerek kelimeleri oluşturduğunu bilmelidir. Okumanın soldan sağa doğru olduğunu anlamalıdır.

Zamanların farkındaysa: Saymayı ( en az 20’ye kadar ),yazılı harfleri tanıyabilmeyi ( en az 10’a kadar ) ve bir harfin diğerinden büyük ya da küçük olduğunu anlamayı bilir. Bazı çocuklar çok basit toplama ya da çıkarma işlemlerini de yapabilirler.

Odaklanma yeteneği: Artık çocuk sadece oturmamalıdır. Söylenenlere odaklanabilmelidir, tartışmalara katılabilmelidir, yönergeleri izleyebilmelidir.1. sınıfın başlangıcında çocukların dikkat süresi genelde 5-10 dakika arasıdır. Çocuğunuz dikkatini ne kadar toplayabilirse,1.sınıf o kadar kolaylaşacaktır.

Akademik beklentiler yüksek olsa da, yetenek ve davranışlarda bireysel farklılıklar ön plana çıkacaktır. Odak noktası performans değil, ilerleme olmalıdır.” İfadelerinde bulundular.

Haber- Foto: Ali Doğru