ÜST REKLAM

logo

reklam

OĞUL SELMAN FARKI !

x

Suudi Arabistan’da kadınların otomobil kullanmasına izin çıktı…
Kadın hakları konusunda modern dünyanın oldukça gerisinde kalan Suudi Arabistan’dan flaş bir hamle geldi. Riyad yönetimi, kadınların ehliyet alarak otomobil kullanmasına izin veren bir kararname yayınladı.

Suudi Arabistan, ülkedeki kadınlara yönelik baskının sembolü haline gelen politikasında değişikliğe giderek, kadınların otomobil kullanmasını engelleyen yasağı kaldırma kararı aldı. Haber başta Amerikan New YorkTimes (NYT) gazetesi olmak üzere uluslararası basın tarafından ‘son dakika’ gelişmesi olarak manşetlerden duyuruldu. NYT, değişikliğin Suudi devlet televizyonuyla eşzamanlı olarak Washington’daki bir medya etkinliğinde açıklandığını yazdı. Kraliyet Divanı tarafından yayınlanan kararnameye göre; tavsiye vermek üzere 30 gün içerisinde bir bakanlık birimi kurulacak ve yasak Haziran 2018’e kadar kaldırılacak.

Yasağın kaldırılmasına yönelik ivme, Kral Selman’ın 32 yaşındaki oğlu Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın iktidar saflarında hızla yükseldiği son yıllarda arttı. Oğul Selman, Suudi Arabistan’ın ekonomisi ve toplumsal hayatıyla ilgili kapsamlı reformları gündeme getirdi. Geçen günlerde bir kadının ilk kez belediye başkanlığına getirildiği Suudi Arabistan’da önceki gün de ülkenin 87’nci kuruluş yıldönümü kutlamaları için ilk kez kadınların stadyuma girmesine izin verildi.

Altyapı Yok, Polisler Eğitilecek

Ülkede kadınların otomobil kullanmayı öğreneceği ya da ehliyet alacağı bir altyapı bulunmuyor. Hatta geçmişte direksiyona geçme cesareti gösteren bazı kadınlar hapse bile atıldı. Kadın ve erkeğin toplumsal hayatta çok az bir araya gelebildiği ülkede polislere trafikteki kadınlara nasıl davranacaklarına yönelik eğitim verilmesi de gerekiyor

Haber Merkezi

Share
484 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?