logo

reklam

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Öğretmenlik; insan yetiştirme sanatıdır. Bu sanatın uygulayıcısı öğretmendir. Taze hamur halinde, kendisine teslim edilen çocuklarımızı eğitim ve öğretimle yoğuran, onlara şekil veren, çağdaş değerleri dikkate alarak hayata hazırlayan böylelikle araştırıcı, sorgulayıcı bir birey olarak topluma kazandıran kişidir öğretmen.

Öğretmen babadır. Öğretmen anadır. Öğretmen sanatkârdır. O nedenle herkes öğretmen olamaz.

Öğretmen; okuyan, araştıran, yeniliye açık, çağdaş verilerle donanmış özel bir insandır. Enerjisini; öğrencilerine, içinden geldiği topluma pozitif bilgi ışığında medeni ülkelerle yarışır hale getirmek adına cömertçe harcayandır. Fedakârlığını öğrencilerine ve insan onuru adına yapar. Yaptıklarının bedelini her dönemde ödemiştir. Günümüzde de ödemeye devam etmektedir. Herkesin öğretmeni vardır. Eğitim ve öğretimin uzun olan yolculuğu, Öğretmen ve öğrenci beraberliğiyle aşılmaya çalışılır.

Bu uzun yolculuğu ünlü Çin Bilgin ve din adamı Konfüçyüs: ’Kendini düşünüyorsan, buğday ek. Üç ayda ürün verir. Çocuklarını düşünüyorsan, ağaç dik. Üç yılda ürün verir. Halkını düşünüyorsan eğiteceksin. Yüzyılda ürün alırsın. ’diyor. Eğitimli insana ilişkin bir sözünü aktarmak isterim:’’ Eğitimli insan yapabileceklerinden fazlasını söylemeye utanır.’ Diyor. Konfüçyüs M.Ö. 551 yılında dünyaya gelmiştir. İçinde düştüğümüz eğitim zorluğunu aşmak için ta o tarihten bizlere seslenmiş, güzel sözler söylemiştir. Halkınızı eğitin. Eğitim ve öğretime yatırım yapın demek istiyor. Bunları yapabiliyor muyuz? Yapıyorsak; eğitim sistemimiz neden iyi sonuç vermiyor?  Birçok bilim dalında varlık göstermiyoruz. Eğitim sistemimiz sorgulanmalı, ülke ihtiyacına göre yeniden yapılandırılmalıdır. Pozitif bilimlere öncelik tanınmalıdır. Üretim esaslı eğitim ve öğretim önceliğimiz olmalıdır.

Öğretmenlerimizin maddi ve manevi ihtiyaçlarının olduğunu bilmek gerekir. Çünkü öğretmen sosyal bir varlıktır. Hazdan yana, eleme karşıdır. Mutlu yaşamak ister.

Problemli bir öretmen, öğrencilerine faydalı olma şansı azdır. Onun da ailesi, çocukları, beraber vakit geçirdiği akraba ve dostları vardır. Öğrencilerine, çevresini örnek olmak zorundadır. Bunun da belli bir bedeli vardır. Maddi zorlukları olan insanın örnek olma olanağı yoktur. Onun için; Mutafa Kemal Atatürk: ‘ Milletvekili maaşları, öğretmen maaşından fazla olmamalı. ’demişti. Çünkü öğretmenin işi daha zor…

Atatürk: ‘ Milletleri kurtaran yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde etmemiştir. Ona basit bir topluluk denir. Millet denmez.’ Diyor. ( 14.10.1925 İzmir Erkek Öğretmen Okulu) Öğretmenlerin değeri bilinmelidir. Herkesin öğretmeni vardır. Herkesin doktoru, ebesi, hemşiresi, mühendisi yok Bu değer verme, her 24 Kasımda değil, ömür boyu olmalıdır. Öğretmensiz toplum olmaz. Ülkenin her köşesinde öğretmen vardır. Öğretmen olmadan doktorun, mühendisin, milletvekilin, bakanın, başbakanın yetişmez.

Bana emeği geçen öğretmenlerimin vefat edenlerine Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Bu vesile ile aziz hatıraları önünde saygıyla eğilirim. Hayatta olan öğretmenlerimin Öğretmenler günü kutlu olsun. Sağlık ve mutluluk dolu uzun bir yaşam diliyor, ellerinden öperim. Okuldaşlarımın, Ülkemin tüm öğretmenlerinin öğretmenler gününü kutluyorum. Nice öğrenmenler günleri olsun. Mutluluk ve sağlık dolu yarınlar dilerim.

Asaf Hişmi

Share
202 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?