ÖĞRETMEN HER ŞEYDİR! | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ÖĞRETMEN HER ŞEYDİR!

Bu haber 13 Eylül 2019 - 8:37 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

Öğretmen; Kutsal Kitabımızın oku emrine itaat eden, kitabı elinden düşürmeyen, öğrencilerine okuma zevkini aşılayan kimsedir.

Peygamberlerimizin “ilim Çin’de de olsa alınız” sözüne muhatap olan, bilgiler derleyip, bu bilgileri öğrencilerine nakledendir.

“Yaratılanı severim, Yaratandan ötürü”diyen Yunus Emre’nin insan sevgisini, Mevlana’nın hoş görüsünü ilmik, ilmik işleyen sanatkârlardır.

Ulu Önderimiz Atatürk’ün Gençliğe Hitabesindeki “Birinci görevin Türk İstiklalini ve Türkiye Cumhuriyetini korumak ve savunmaktır” sözünün bilincine ulaşmış nesiller yetiştiren geleceğin mimarıdır öğretmenler.

Atatürk’ün “Öğretmenler; Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür nesiller ister” sözünü unutmayıp genç beyinlere hürriyeti kazıyan kimsedir öğretmenim.  

Mücadelesini iğneyle kuyu kazarcasına bıkmadan, usanmadan, bu uğurda Ferhat’ın dağları deldiği gibi azimle çalışıp, engelleri aşandır benim öğretmenim. Ülkesinin geleceğinin kendi ellerinde olduğunun bilincinde çalışan ve en ücra köşelerin aydınlanması için eline meşaleyi alıp, karanlıkları aydınlatan ışıktır.

Batsa dahi kızıllığın sıcaklığı ile soğuk yürekleri ısıtan güneştir.

Tenha köşelerde açan eşsiz çiçeklerine gönül veren bahçıvandır.

Eğitimin en az öğretim kadar önemli olduğunun bilincine varıp hayat tarzı ile tamamlayandır.

Hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu bir davranış olduğunu öğretendir.

Keşke yapmasaydım demeyen, yoldan çıkanlara yol arayan, yol aldıran bir rehberdir. 

Bir annedir, babadır, abladır, ağabeydir.

En değerlilerimden kıymetli öğretmenlerim; ilçemiz ve ilimizde tasvip etmediğimiz nice olaylar yaşanıyor. Kısa bir süre önce ilçemizde Gökhan Çobancı’nın vefat olayı; ailesi ve ilçemizin derin yaralarından biri olmuştur.

Biz neyi nerede yanlış yapıyoruz?

Bence eğitimde yarış atına dönen çocuklarımızdan; daha iyisini daha fazlasını istemek onların birer can olduğunu unutmak ta bu toplumun hızla yozlaşma nedenleri arasında. Hazır eğitim öğretim haftamız yeni başlamışken çokta bilmişlik taslamadan bir iki not düşmek istiyorum.

Evet, çocuk eğitimi ailede başlıyor fakat bugün eğitim sistemi bizi öyle bir noktaya getirdi ki, çocuklarımızı neredeyse göremez olduk. Biz ebeveynler tabi ki tedbiri elden bırakmayacağız. Ama en büyük öğretmen olan sizlerden de bir anne olarak istediğim elinizde işlediğiniz her madeni, cevhere çevirmeniz. Çocuklarımızın bir doktor, bir mühendis, bir ressam, bir sanatçı olmasından önce; hislerini kaybetmemesini sağlamanızı istiyoruz.

Size emanet ettiğimiz canlar, sizler gibi toprağa, hayvana, bitkiye ve insana her daim saygıyı unutmamalı. Sizler gibi karanlıkları aydınlatan farkındalıklı meşaleler olmalı. Yapacağı meslek her ne ise sevgiyle yapmalı. Yani biz puana göre meslek seçimi değil, mesleğe göre puan çabası istiyoruz. Her şeyden önce çocuklarımızın ne istediklerini bilen bireyler olmalarını istiyoruz! Kendilerini sevmeyi unutmamalarını istiyoruz.

Sevgi tamsa, başarı da tamdır diyoruz. 

Son söz: Aydınlık yarınlarımızın geleceği olan çocuklarımızın dimağlarını sevgi ve saygı ile süsleyecek, gönüllerini bilgi ve erdemle yeşertecek bir eğitim öğretim yılına daha erişmenin sevinç ve heyecanını yaşıyoruz. 2019-2020 Eğitim-öğretim yılının ülkemize ve eğitim camiamıza hayırlı olması temennisiyle başta evlatlarım olmak üzere, öğrenci ve öğretmenlerimizin ‘İlköğretim Haftası’nı kutluyor, başarılar diliyorum. Yaşamın her kademesinde eğitimi kamil bir bireyin söyleyeceği her sözün etkisini bilen bir yerden; Söz ola kese savaşı, Söz ola kestire başı ! … diyorum.

Saygılarımla…

afdah.info

voir films