logo

reklam

ÖĞRETMEN, GÖREVİ GARSON!

   

Gençlik haftasının kutlandığı şu günlerde sevincimiz hep yarım; Türkiye’de üniversiteli işsiz oranı her geçen yıl artıyor. TÜİK’in 15 Ocak’ta açıkladığı verilere göre yükseköğretimde işsizlik oranı yüzde 12.8. Bir işi olanların bir kısmı yıllarca eğitimini aldığı alanda çalışamayınca, bulduklarıyla idare etmek zorunda kalıyor. Kimi diplomasını duvara asıp kurye olarak çalışıyor, kimi çobanlık yapıyor, kimi güvenlikçi…

Üniversite işsizliğe çare mi? ADI

“Üniversite okursan iş bulursun, işsiz kalmazsın!” Bu denklem aslında 25 yıl önce geçerliydi. 1990 yılında ortaokul mezunlarında işsizlik oranı yüzde 12,2, genel lise mezunlarında işsizlik oranı yüzde 18,2 iken, üniversite mezunlarının işsizlik oranı yüzde 6,9’du. Üniversite mezunlarının işsizlik oranı, ülke ortalamasının altındaydı. Ortaokul, lise veya meslek okulu mezunlarına göre üniversite mezunları işsizlik sorununu daha az yaşıyordu.

‘Bugüne gelindiğinde tablo değişti’ diyerek veryansın eden ilçemiz sakinlerinden Felsefe Öğretmeni Dilek B. mezuniyetten sonra garsonluk, sekreterlik gibi geçici işler yaptığını anlattı hüzünle. Yeniden KPSS’ye hazırlandığını belirten Dilek Öğretmen, şuanda bir mağazanın satış elemanı.

“Sigortasız günde 20 TL’ye iş”

Dilek öğretmen, “Öğrenciyken garsonluk yapıyordum. Mezun oldum, iş bulamayınca bir süre devam ettim. Günde 20 TL’ye sigortasız çalışıyordum. Öğrenciyken yaptığın bir işe mezuniyet sonrası devam etmek çok acı. Bir süre de restoranda kasiyer olarak çalıştım. Şimdi işsizim. Bankalara başvurdum ama iş bulamadım. Muhasebe, insan kaynakları departmanında çalışabilirim ama başvurularım olumlu sonuçlanmadı. Muhasebeci olarak işe almak isteyenler 500 TL’ye stajyer gibi çalıştırmak istiyor. Büyük bir marketin insan kaynakları bölümü ile görüşme yaptım. Çok iyi geçti. Ancak torpilin adı referans olmuş. İş bulmak kolay değil. KPSS’yi kazansanız da sonrasında mülakatlarda torpil dönüyor. Zaten bir sürü mezun var, hangi mantıkla bu planlamayı yapıyorlar? Üniversitede staj zorunluluğu yoktu, derse girme zorunluluğu da. Yabancı dil eğitimi yoktu. Eğitimin içi boşaldı. Teorik eğitim alıyoruz. Gerçek hayat nasıl işliyor bilmiyoruz ” diye eğitimin niteliğinden de yakınıyor.

Peki ne olabilir sorumuz üzerine görüş bildiren Dilek Öğretmen,”Üniversite mezunu gençlerin neredeyse yarısı iş aramaktadır. Ancak daha fazla istihdam için yatırım yapılmak zorundadır. Ancak bu şekilde diplomalı işsizlerimiz iş bulabilir ve geleceğe güvenle bakabilir. Sendikaların varlığına sevinelim mi üzülelim mi bilemiyoruz. Etkin olabilseler, çalışma hayatı için büyük bir şans yaratabileceklerini düşünüyorum” dedi.

Dilek öğretmen, sözlerini bitirirken kulaklarımda bir çınlama ve diyor ki Gazi Mustafa Kemal ‘ Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti’ni kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! (1927)”

Haber: Ümit Sağaltıcı / Foto: Temsili

 

 

 

 

 

Share
278 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?