ÖĞRENCİLERİN ETKİNLİKLERİ, DÜNYA ANADİL GÜNÜNÜ RENKLENDİRDİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ÖĞRENCİLERİN ETKİNLİKLERİ, DÜNYA ANADİL GÜNÜNÜ RENKLENDİRDİ

Bu haber 23 Şubat 2022 - 9:35 'de eklendi ve 172 kez görüntülendi.

Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) Dünya Anadili Günü dolayısıyla Samandağ Yeni Çarşı Salonu’nda bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte öğrencilerin hazırlamış oldukları Arapça skeçler, hikâye, şarkılar, tekerleme, atasözleri hem izleyenleri hem de öğrenci velilerini gururlandırdı.

Etkinliğin sunumunu Yerel sanatçı (FİNNEN) Nihat Çay yaparken, etkinlik konuşmasını Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği Samandağ Şubesi Yönetim Kurulu (ÖVDER) başkanı Arkadaş Karataş yaptı.

Başkan Karataş konuşmasında; “Hepimiz bugün gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize hoşgeldiniz. Bugün anadil hareketi günüdür aslında. Bugün Bengal Dili Hareketi için Bengadeş polisi ile çatışan Bengladeşli üniversite öğrencilerinin öldürülmesinin yıl dönümü olarak anımaktadır ve tün dünya bugünü Dünya Anadili olarak kabul etmektedir. Onların bugüne vesile olmalarından dolayı mücadelelrinin önünde saygıyla eğiliyoruz. Dünya genelinde 6 bin dil şuan unutulmuş. Yani 2100 yılında tahmin olarak şuan yaşayan 7 bin dilin yarısı yani 3500 dilin kaybolacağı öngörülmektedir. Maalesef yapılan araştırmalara göre 14 dilde bir dil yok olmaktadır. Çünkü dil bir tarihtir. Bir eşyanın, bir tabiatın adıdır. Maalesef bir dilin ölümü tüm konuşanların tükenmesiyle ya da hiç konuşulmamasıyla alakalıdır. Konuşulmayan dil ölmek zorundadır ve ölecektir. Bunun sorumlusu baskın yayılmacılığıyla, asimilasyoncu devlet yönetimlerinin tekçi, ırkçı iktidarların resmi dillerin dışındaki dilleri yok etme gayretlerindendir. Resmi dilimiz Türkçe’miz baştacıdır. Öğreniyoruz, öğreneceğiz. Ama ana dilimizi kaybediyoruz. Ana dilimiz hala şuan Arapça. 5,6,7 ve 8’inci sınıflara gidecek olan öğrencilerin tehcih listesinde Arapça. 8 milyona yakın Arap var ve 8 milyon kişi Arapça konuşuyor. Hala bu dil yabancı dil statüsünde görünmektedir. Yani dilimizin ölmesini istiyorlar ama biz sizlerin sayesinde bu dile dikkat çekmek için çalışmaların sadece bir köşesinden tutmuşuz.

Birazdan çocuklarımız çıkacak göreceksiniz. Anne babalar çocukların önünde Arapça konuşmadıkları için iki çift fala düzgün söyleyemiyorlar. Lütfen anne ve babalar çocuklarla anadilleriyle konuşsunlar. İlerde üniversitelerde Osmanlıca sorular sorulmakta. Anadilini iyi bilen öğrenci inanın ordaen az 7-8 soruyu anadilini bildiği için çözecektir.

Bir konudan bahsetmek istiyorum. Samandağ’ında ÖSYM merkezi istedik ancak kimse ilgilenmedi. Milletvekillerimize de illettik bu konuyu yazıyı dilekçemizi de ancak gereken girişimleri göremedik. Hiçbirisinin ÖSYM’ye, YÖK’e gittiğini duymadım. Hiçbir zaman ilgilenmediler. Samandağ’ına gelip ahkam kesiyorlar. Bu konuyu onlara da sorabilirsiniz.

Ben sözlerime burada söz verirken bu geceyi organize etmemizi sağlayan sponsorlarımız Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz ve yönetimine, Arçelik Bayi sahibi Ümit Berber’e, Kuzu Gıda LTD ŞTİ. Sahibi Necdet Kuzu’ya Erenay Giyime, Swan Jardin sahiplerine, İpek Gelinlik sahiplerine, DolceApartları sahibine, Atarlar Otomotive, Tek Asya şirketine, Yurt dışında çalışan kardeşim Ağıt Karataş’a, Deniz Elektro Market sahiplerine, halamın oğlu Arabistan işçisi Semir Sağlam’a ve siz değerli misafirlerimize teşekkür ederim.” İfadelerine yer verdi.

Daha önce anadil etkinliklerine katılarak Arapça şarkılar söyleyen Emre Bulut’ta bir konuşma gerçekleştirdi.

Bulut konuşmasında; “Arkadaşlar öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Ben şunu fark ettim ki okumak için başka şehre gittiğimizde anadilimizi unutuyoruz. Bu etkinliklerin daha fazla yapılması özellikle küçük kardeşlerimizin anadilimizi öğrenmesi oldukça önemli. Ben bu etkinlikte emekleri geçen sayın Arkadaş Karataş, Nihat Çay’a çok teşekkür ediyorum. Biz 2010 senesinde başladık bu etkinliklere. Belediye Meclise Nihat beyin şarkısıyla girdik. Daha sonrasında 2012 senesinde yaptık. 2016’da bu etkiliği yapamamıştık diye üzülmüştük ama Cihan Karataş gerçekleştirdiği Arapça tiyatroyla bizi sahneye çıkardı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Üniversitede 1. Sınıfta bize güldüler, 2 . sınıfta bize Arapça’yı öğret dediler, 3. Sınıfta peşimizden koştular.Şimdi 4. Sınıfı bitirecem bazı arkadaşlarım mesaj atıyor bize Arapça öğretin diye. Anadil etkinliklerimize katılmak isteyen arkadaşlarımız var. Bu değerin unutulmaması için dedelerinden, nenelerinden, büyüklerinden Arapça’nın çocuklara aktarılmasını umuyoruz, temenni ediyoruz. Çünkü çok önemli bir anadile sahibiz. Dünya Anadil gününde bu etkinlinlerin organize edilmesinde katkısı olan Arkadaş Karataş’a çok teşekkür ederim. İyi eğlenceler.” İfadelerine yer verdi.

“Anadilimizi Unutmayacağız, Unutturmayacağız”

Çocukların hazırlamış olduğu etkinlikleri zevkle izlediğini ifade eden Samandağ Belediye Başkanı Avukat Refik Eryılmaz Dünya Anadil gününde gerçekleştirdiği konuşmada; “Hepiniz hoş geldiniz. Bu güzel organizasyonu yapan sevgili hocam Arkada Karataş şahsında emeği geçen bütün hocalarımıza ve kendi deyimiyle Fınnen Nihat Çay arkadaşımıza ben belediye başkanı olarak şükranlarımı sunuyorum. Tabi ki dilimizi konuşacağız. Tabi ki kültürümüzü, örf ve adetlerimizi, geleneklerimizi yaşatacağız. Bu konuda eğitimci arkadaşlarımıza çok büyük bir görev düşüyor. Bizde belediye olarak bu konuda daha önce olduğu gibi bundan sonrada bu tür etkinliklerin düzenlenmesi için katkılarımızı hiçbir şekilde eksik etmeyeceğiz. Bir toplumu toplum yapan özelliklerin başı o toplumun dilidir, kültürüdür. Bunları da yaşatmaya çalışacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi bir toplumu toplum yapan en önemli değer o toplumun sayısal çoğunluğu değil, o toplumun yarattığı değerlerdir. Dolayısıyla bizde çocuklarımızı mutlaka geleceğe hazırlamak zorundayız. Bir lisan bir insan diyoruz. Anadilimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Tekrar söylüyorum bu etkinlikleri hazırlayan arkadaşlarımıza en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Çocuklarımızı da Allah ailelerine bağışlasın. Analarına, babalarına saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.” Dedi.

Dünya Anadil Günü düzenlenen etkinliğe, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, başkan yardımcısı Tahsin Demir, öğretmenler veliler ve öğrenciler katılım gösterdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı