ÖĞRENCİLERE SESLENDİLER, FARKINDALIK OLUŞTURALIM DEDİLER… - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ÖĞRENCİLERE SESLENDİLER, FARKINDALIK OLUŞTURALIM DEDİLER…

Bu haber 06 Aralık 2019 - 8:51 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.

Doğru Adım Koleji ev sahipliğinde dün bir organizasyon gerçekleşti. 3 aralık dünya engelliler günü nedeni ile gerçekleşen organizasyona İlçemiz Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, MEB Şube Müdürü Reyyan Şerifoğlu ve Samandağ Alil ve Acizleri Koruma Derneği Başkanı Vedia Can ve Yönetimi katıldı.

Programda öğrencilere hitabıda MEB Müdürümüz Hilmi  Kapo, “farkındalık oluşturmak amacıyla okulumuzun yapmış olduğu bu program bizler için çok anlamlı ve önemli. Hayata hiçbir şey yaşamaya engel değildir, hem de hiç bir şey. Yaşamak o kadar güzel ki sevgili gençler. Yaşama sevinçlerini kalplerinden hiç eksik etmeyen arkadaşlarımızı tebrik etmek istiyorum.

Bizim Milli Eğitim olarak amacımız, engeli bireylerin topluma kazandırılması yani sosyalleşme odaklıdır. Her ne olursa olsun aile bireylerinin içinde bu durumda olanlar varsa toplumsal hayata kazandırmaya çalışacağız. Bu arada Vedia ablamız da burada. Sağolsun, kendisini yakinen tanırım kendisi hem hayırsever, hem bu işlerle ilgilenen bir ablamızdır.

Sevgili gençler bizden daha çok ihtiyacı olan herkese yardım etmemiz bizim toplumumuzun dokusu, özeliğidir. Biz batı toplumu gibi değiliz; insanlarımıza, yardıma muhtaç olanlara yardım etmeyi severiz. Bizi ayakta tutan zaten en büyük değerlerimizden birisi de budur. Lütfen ama lütfen engeli bireylerimizi toplumsal hayatın içine sokmaya çalışın. Onlarla sosyalleşmek için elimizden geleni yapmaya çalışalım. Size düşen en büyük görevde budur. Tabi ki baktığımda geleceğin doktorları, mühendisleri, avukatları karşımda duruyor. Yeter ki inanın ve çalışın. Geleceği sizlerin kuracağını göreceksiniz. Ama çalışmakla olacak sizlere inanıyoruz ve güveniyoruz. Engeliler haftası nedeniyle okulumuzun yöneticilerini de tebrik ve takdir ediyorum. Farkındalık oluşturmak bir şeyler yapmak için uğraşmışlar. Bir şey yapmak hiç bir şey yapmamaktan her zaman iyidir. Bir şeyler yapmışlar kendilerini takdir ediyorum. Engellilerimizi hepsini gönülden ve yürekten hayat azmini, hayata bağlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum”dedi.

Samandağ Alil ve Acizleri Koruma Derneği Başkanı Vedia Can, ise, “1992 yılında derneği kurduk.  Benim kız kardeşim de engeli. Her şeyden önce şunu söyleyeyim derneği kurma amacım annem, kız çocuk doğurdu, erkek çocuğu olmadı diye cinsiyet ayrımı yüzünden babam gidip yeniden evlendi. Ben kız kardeşim ile kaldım. Annem hanım ağa iken işçi sınıfına düştü, işçileri seviyorum ama bolluk içinde iken yokluğa düştük. Biz bolluk ile yokluğun ne olduğunu bilen kişileriz. Bir engelinin ne çektiğini ben bilirim. Ispartalara kadar tedavi etmek için götürdüm kız kardeşimi. Geçinebilmek için hayata biz dışarıda çalışmamışız. Yokluğun ne olduğunu, yaşamış olarak ben bilirim. Ben 1992 yılında birleşmiş Miletlere engelinin sağlam kişinin yanında mağdur olduğunu kanıtladım. Ve 1994 te onaylandı ne kadar engel tanımıyor olsak da gerçekten hayat içinde engellilere engeller vardır.

Bunları dernek başkanı olarak çok iyi biliyorum. Bu derneği kurduğumuzda eczane, eczane dolaşıp ilaç topluyorduk şu an yeşil kart bizi rahatlattı. Elimizden geldikçe onlara destek olalım. Tek amacım rahmet ile anılmak. Sizlere sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum çok teşekkür ediyorum” dedi.

Program öğrencilerin sorularına yanıt vermekle devam etti. 

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films