“Öğrenciler Okula Değil, Geçinemeyen Üniversiteliler Kervanına Katılıyor” ZAMLAR HASRETİ DE BERABERİNDE GETİRDİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“Öğrenciler Okula Değil, Geçinemeyen Üniversiteliler Kervanına Katılıyor” ZAMLAR HASRETİ DE BERABERİNDE GETİRDİ

Bu haber 15 Nisan 2022 - 13:13 'de eklendi ve 334 kez görüntülendi.

Özellikle son yıllarda ekonomik krizin hayatımızda epeyce yer yetmesiyle geçim sıkıntısı yaşayan birçok üniversite öğrencisi şimdi de akaryakıt fiyatlarının fahiş derecede artmasından dolayı bayramı memleketlerinde geçirememe sıkıntısını yaşıyorlar. Daha önce ailelerinin yanına hasret gidermeye gelen İlçemiz öğrencileri bu sene tatillerini yurt odalarında geçireceklerini belirtiyorlar.

Akaryakıt zamlarından şehirlerarası otobüs biletleri de nasibini aldı. TÜİK’in enflasyon sepetine göre 2021 Mart ile 2022 Mart arasında, son bir yılda şehirlerarası otobüs biletlerindeki fiyat artışı % 200.

Durum bu şekilde olunca Üniversite öğrencilerinin bayram tatili için memleketlerine dönmesi hayal oldu.

Bir yıl önce Hatay’dan İstanbul’a giden bir otobüsün akaryakıt, köprüler, otoyollarla maliyeti 6 bin lira iken bugün 20 bin liraya çıkmış durumda. Hatay’dan İstanbul’a giden bir otobüsün maliyeti yüzde 350 artmış durumunda. Eskiden bayramdan bir ay önce otobüs firmaları dolup taşardı şimdi ise neredeyse kimse yolculuk yapmıyor.

Bayramı yurt odasında geçirecek ve ailesini görmeye gelemeyecek olan İlçemiz öğrencilerinin bazılarıyla sosyal medya hesaplarımız üzerinden görüştük.

Yaşanan bu süreçten dolayı üzgün olduklarını dile getiren öğrenciler; “siz bize bayramlaşma için memleketinize dönecek misiniz diye sordunuz bu çok ayrı bir soru. Yalnız ilk başta sormanız gereken soru her şey bu kadar pahalıyken, size yollanan harçlıklar geçinmenize yetiyor mu?  Olmalı. Geçinebiliyor musunuz? Size attığımız fotoğraf yurdumuzun yemekhanesinden çekilen yemek kuyruğu. Biliyorsunuz ki Ramazan ayındayız, herkes oruç tutuyor. Gündüz sorun yok ancak iş iftara gelince bazen bazı arkadaşlarımıza yemek kalmıyor, dışardan söylesek cabası çünkü günlük 50 TL yemeğe koysak cebimizde para kalmıyor. Geçinemediğimiz gibi bu hesapların içine girmekten derslerimize odaklamıyoruz, bazı arkadaşlarımız ailesine yük olmamak için okuldan sonra cafelerde, marketlerde çalışıyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi otobüs fiyatları neredeyse iki katına çıktı. Ben daha önceden Samandağ’ına 150 TL gelebiliyorken artan fiyatlardan ve aktarmalı geliyor olmamdan kaynaklı şuan 550 TL ödemek zorundayım. Ama bu masrafı koyabilecek gücüm olmadığı için bayramda evde olmayacağım. Demesi kolay, gelin de bize sorun, ne yaşıyorsunuz diye. Daha önce üniversiteyi kazan çok rahatlayacaksın diyorlardı; biz burada derslere mi bakalım, yoksa paramız hemen bitmesin diye mi uğraşalım bilemiyoruz. Biz öğrenciler olarak bu durumdan şikayetçi olduğumuzu ve bu ülkenin geleceği olarak değer görmek istediğimizi belirtmek istiyoruz. Lütfen öğrencileri hafife almayın” dediler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı