ÜST REKLAM

logo

reklam
08 Haziran 2017

ÖĞRENCİLER ÇEVREYE KULAK VERDİ

 

 

 

Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında dün İlçemiz Jan ve Suphi Beyluni Anadolu Lisesi’nde Büyükşehir Belediyesinin Organizasyonunda öğrencilere Çevre Koruma Ve Plastik Poşetlerle İlgili Eğitim seminer verildi.  Seminerde Çevre Koruma Derneği Başkanı Mişel Atik öğrencilere çevre korumasının önemini anlattı. Dernek başkanı konuşmasında, plastik kirliliğinden, yakıtlara, naylonlardan savaşlara birçok konuya değindi.

Atik,”biz bu konuda bişeyler yapma ihtiyacı duyuyoruz. Aslında Dünya Çevre Günü için çevre haftası değil günün 24 saati çevre olması gerekiyor. 2 gün önceki televizyondaki bir haber sel felaketleri ve iklimsel değişiklikler nedeniyle her yıl 250 bin insanın öldüğünü bildirdi. Bunlar çok önemli olaylar. Yaşantımıza kasteden başka bir sürü etken var, yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz yerlerin kirliliği soluk almamız gereken yerlerin eksikliği kısacası sudan, yemeğe gezdiğimiz yerlere, yüzdüğümüz denize, çıktığımız dağa kadar çevrenin maalesef kirlendiğinin şahidi oluyoruz. Bundan dolayı sizler öğrenci olarak geleceğin yöneticileri, geleceğin mühendisi, doktoru, avukatı, geleceğin öğretmenleri olarak bu konuda çevreyle ilgili daha fazla duyarlı olmanız gerekli. Her geçen gün adeta bir insanın boğazının bir kıskaç gibi sıkıldığı bir döneme geldik” dedi.

Dernek Başkanı Atik; “plastikler bir petrol türevidir. Yani fosil yakıtlardan biri petroldür, biri de kömürdür. İkisi de bizim boğazımızı sıkıyor. 1860’lardan sonra sanayi devriminden sonra baş belası petrol hem yaşantımızı kolaylaştırıyor hem de düzensiz kullanılarak kar etme hırsı yüzünden her gün yaşantımızı daha kötü yerlere götürüyor. Çukurova hava kirliliği nedeni ile maskeli dolaşılacak bir yer haline gelmiş durumda. Sebebi İskenderun’da ki sanayi tesislerinin egzoz gazlarının ve ısınmak amaçlı kullanılan kömürlerin kalitesizliği yüzünden. Petrolden naylon poşetleri elde ediyoruz, kullanıyoruz alışverişe gidiyoruz Plastikler kanserojendir, naylonlar kanserojendir” dedi.

Dernek Başkanı, “akarsularımız, dağlarımız, topraklarımız, zirai ilaçlar bir taraftan, araçlar bir taraftan, kimyasal madde kullanımı bir taraftan, sanayi kuruluşları bir taraftan yaşadığımız şehirlerdeki trafik gürültüsü patırtısı düzensiz yapılaşma, yeterli yeşil alanların olmaması adeta insanların boğazını sıkıyor. Bir sanayi hastalığı sanki, biz hissetmiyoruz ama şehirde yaşayan insanların çok büyük kısmının ruhsal sorunları var. İnsanlar biraz şehir dışına çıkıyor biraz rahat bir soluk almak daha temiz hava almak için.

Dünyanın en büyük felaketlerinden birisi Savaş felaketidir bombalar canlı dinlemiyor, Doğal güzellik dinlemiyor. Yaşamımız kapkara, İnsanlar ölüyor, canlılar ölüyor, doğa ölüyor. Savaşlar gerçekten çevrenin en büyük felaketlerinden biridir” dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

 

 

 

 

Share
537 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?