ÜST REKLAM

logo

reklam

ÖĞRENCİ ANDI VE TÜRKLÜK

İlçemiz vatandaşlarından Birol Can Sürmeli, 29.10.2018 tarihli sayımızın dördüncü sayfasında yer alan Mevlüd Oruç’un “Danıştayın Öğrenci Andı İle İlgili Kararı Yanlıştır” başlıklı yazısına karşılık olarak cevabi bir yazı yazdı.

Konu üzerine açıklama yapan Sürmeli;  “Mevlüd Oruç’un baştan sona laf kalabalığı yaptığı yazısına nereden başlayıp cevap vereceğimi bilemedim. Öncelikle yaptığı uzun açıklamanın tek doğru cümlesi olan “Öğrenci andı kutsal bir metin değildir.” İfadesine katıldığımı bildirmek isterim. Zaten kutsal bir metin olduğunu da kimse savunmuyor. Ama kutsal bir metin olmaması öğrenci andının kaldırılmasını gerektirmez.

Genç nesillerin doğruluk, çalışkanlık, iyilik ve vatanseverlik yemini ettiği bu metinde yer alan Türklük ifadesine gönderme yaparak “inkârcı, asimilasyoncu, ırkçı” gibi söylemlerle halkı yanlış bilgilendirip kin ve nefrete teşvik etmek doğru değildir. Zaten ortak değerlerden bahseden öğrenci andının, sanki demokrasiyi, özgürlüğü, laikliği inkâr ettiği algısını oluşturmak daha büyük yanlıştır.

Sayın Oruç, Atatürk’ün milliyetçilik ilkesini anlamamış olacak ki “Türküm” demenin ırk dayatması olduğunu söylüyor. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşayan herkesin din, dil, renk, ırk, cinsiyet ayırt etmeksizin tek bir çatı altında birleştirmenin neresi ırkçılıktır? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ırklara göre “Türkiyeli Kürt, Türkiyeli Arap vb.” ifadelerle ayrıştıran Mevlüd Oruç’a soruyorum:

İnsanların etnik kimliklerini ortaya koyup “Türkiyeli Arap” ifadesi mi birleştiricidir yoksa herhangi bir ayrımdan bahsetmeden beraberliğimize vurgu yapan “Türk” ifadesi mi?

Atatürk’ün sözü, bu konuya cevap niteliğindedir:

“Cumhuriyet, etnik kökeni ne olursa olsun tüm yurttaşlarını Türk Ulusu çatı kimliğinde birleştirmiştir.”

Özetlemek gerekirse bir ant yazısını faşizm unsuru olarak görmek, sizin ayrımcı zihniyetinizin sorunudur. Ülkemizi barışın, huzurun yüzü yapabilmek birleşmekten, Türk olduğumuz gerçeğini kabul etmekten geçer.

Türküm demenin gocunulacak hiçbir tarafı yoktur. Kendini ayrıştırmayıp Türküm diyebilmek erdem gerektirir. Ne mutlu Türküm diyene!” ifadelerine yer verdi.

Haber: Hasan Dadük – Foto: Haber Merkezi

 

Share
282 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?