ÜST REKLAM

logo

reklam
04 Mayıs 2017

ODYOMETRİ’Yİ ANLATTI

 

 

‘İşitme kaybınız az bile olsa bu sizi toplumdan uzaklaştırmaya yeterlidir.’

Odyolojik testleri yapan, işitme ölçümü yapan, işitme cihazı uygulayan, konuşma tedavisi veren, işitme taramaları yapan Hızla gelişen işitme sektörü Odyometri teknikerlerine ihtiyaç duyuyor. Özel Güneypark Hastanesi Odyometristi Melisa Karaali, soru ve cevaplarla Odyometri’yi anlattı. Gazetemize konuşan Karaali, Odyometrelerin kalibre edilmiş saf sesleri üreten, bu kalibre edilmiş sesleri mikrofon , kulaklık veya vibrasyonlu kemik yolu problarıyla ileten cihazlar olduğunu belirterek, bu cihazlarla yapılan işitme ölçümlerine odyometrik testler dendiğini dile getirdi.

 İşitmenin nasıl gerçekleştiği ile ilgili bilgiler veren Karaali konuşmasına devamla; “Kulak kepçesi ile toplanan ses dalgalarının dış kulak yolunu takip ederek kulak zarına çarpması, kulak zarının kulaktaki kemikçik mekanizmasını harekete geçirerek ses dalgalarını iç kulakta bulunan sıvı ortama aktarmasıyla iç kulakta bulunan tüylü hücreleri hareketlendirip, ses dalgalarına uyan elektriksel uyaranlar üreterek beynin ilgili merkezlerine sinirler vasıtasıyla iletmesi sonucu işitme olayı gerçekleşir. Her ne kadar basit bir mekanizma gibi görünse de aslında çok karmaşık bir sistem olarak karşımıza çıkar.

İşitmenin hayatımızdaki önemi nedir?

Kulak bir işitme organı olmasının yanı sıra aynı zamanda denge olayında da yer alan önemli bir organdır. Duyma insanlar ve hayvanlar için çok önemli bir duyudur. Özellikle sosyal toplumlarda sağlıklı bir iletişimin temelini işitme ve konuşma fonksiyonu oluşturur. Konuşma gelişiminin sağlıklı bir işitme ile sağlanabildiği düşünülürse işitmenin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Çünkü işitmeyen bir bebek konuşmayı öğrenemez. Bireyin toplumsal yaşama güçlü bir şekilde katılmasını sağlamak ve yaşam kalitesini artırmak için işitme önemlidir. İşitme sadece konuşmayı duymamıza yardımcı olmaz aynı zamanda toplumda etkin rol oynamamızda da belirleyici bir faktördür. İşitme kaybınız az bile olsa bu sizi toplumdan uzaklaştırmaya yeterlidir. Daha iyi anlayabileceğiniz bir dünya ve daha iyi hayat standardı için erken teşhis çok önemlidir.

Uyku sırasında işitme mümkün müdür?

İnsan uyurken dahi kulaklar ses almaya devam eder. Uyku sırasında beynimizin hipotalamus bölgesi bu sesleri süzer. Bizi ilgilendirmeyen sesleri bloke eder ve uykumuzun devamını sağlar. Bizi ilgilendiren sesleri ise ilgili merkezlere ileterek uyanmamıza sebep olur.

Yükseklere çıkıldığı zaman kulaklarımızın tıkanması neden kaynaklanır?

Yükseklere çıkıldığı zaman kulağımızın tıkanması dış basıncın azalmasından kaynaklanır. Normalde östaki borusu kulak zarının basınç değişikliklerine uyum sağlamasına yardımcı olur. Yüksek irtifalarda kulak zarı dışa doğru bombelişip kemikçik hareketlerini kısıtlamak suretiyle işitme azlığı ortaya çıkar. Aynı şekilde uçağın inişe geçtiği sıralarda bu olayın tam tersi yaşanarak orta kulak basıncı düşer ve kulak zarı içeriye doğru çökme eğilimine girer(Kulaklarda basıklık hissi). Kulaklar için asıl tehlikeli durum hızlı inişlerde yaşanır. Dolayısıyla uçak inişe geçerken uçakta uyumamalı sık sık yutkunmalı (gerekirse sakız çiğnemesi önerilebilir) veya gerekiyorsa esneme modundan ağız belli bir süre açık tutularak östaki tüpünün açan kasların harekete geçirilmesi ile orta kulağın basıncının ayarlanmasına yardımcı olunmalıdır.

İşitme kaybına neden olan sebepler nelerdir?

Kulakta işitme kaybına neden olan sebepler çok çeşitlidir. İşitme kaybı her zaman ilerleyen yaşa bağlı değildir. Çok yüksek bir ses (akustik travma), enfeksiyon, travma ya da kalıtsal nedenlerle tetiklenebilir. İşitme kaybının nedenleri işitme sisteminin farklı kısımlarında kendini gösterebilir. Dış kulakta, orta kulakta , iç kulakta hatta işitme sinirinde ve işitmeden sorumlu beyin alanlarında olabilir.

Yüksek gürültünün, ses kirliliğinin işitmeye etkisi nedir ?

Günlük yaşamda çok farklı işitme durumları yaşayabiliriz. Ne kadar aktif bir yaşamamız varsa sessiz geçen anlarımız da o kadar azalır. Bununla birlikte her türden arka plan gürültüsü ile iç içe olduğumuz durumlar çok yaygındır. Dış mekanlarda genellikle rüzgar sesi ve trafik gürültüsü olabilir. İnsanların bir araya geldikleri iç mekanlarda da ortam genellikle gürültülüdür. Örneğin telefonların çaldığı yazıcıların, fotokopi makinaları çalıştığı ve çalışanların konuştukları açık ofisler gürültünün sürekli ve yüksek olduğu ortamlardır. Ortam sesi ne kadar yoğun olursa özellikle de işitme kaybı yaşıyorsak duymamız bilhassa konuşmaları anlamamız o derece zorlaşır. Genel inanışın aksine işitme kaybı sadece duyulan sesi azaltmaz, seslerin bulanıklaşmasına da neden olur. Bunu yeni sesler eklendikçe (arka plan sesleri) içindekileri ayrıt etmenin giderek zorlaştığı bir ses karışımıyla karşılaştırabiliriz. Ayrıca işitme kaybı yaşadığımızda en önemli bazı sessiz harfler işitme aralığımızın kademe kademe dışında kalır. P, K, F, H ayrıca bütün T, Ş ve S ‘li sesler. Bu da konuşmayı algılamamızı, anlamamızı doğrudan etkiler.

İşitme testleri ne zaman yapılmalıdır?

İşitme testi her yaşta insanın yaptırması gerektiği düşük bir maliyeti olan hastaya acı vermeyen tüm işitme eşiklerini saptayan ölçümdür. Herkesin işitme testi yaptırması gerekmektedir. Çünkü yaptırılmış olan işitme testi ileri dönemlerde yaşanması muhtemel işitme kayıplarında kıyaslama amacıyla kullanabilmek için yapılması gereken bir işlemdir”dedi.

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

Share
1402 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?