“O DAHA ÇOCUK” DEĞİL: O ARTIK ERGEN! « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

“O DAHA ÇOCUK” DEĞİL: O ARTIK ERGEN!

Bu haber 12 Ağustos 2022 - 15:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

KOZA GÜNLÜKLERI – 4

Gelişen ve değişen dünyamızla birlikte ruhsal ve bedensel ihtiyaçlarımız da değişim göstermeye devam ediyor. Gelişen teknoloji insanların yaşamını tümden değiştirirken, belki 15 – 20 yılöncesinde hiç duymadığımız rahatsızlıkları da duymaya başladık.

Depresyon, Kaygı bozuklukları, Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, İdrar/dışkı kaçırma sorunları, Özel öğrenme güçlüğü, İnternet bağımlılığı, Beslenme ve yeme bozuklukları, Kendine zarar verme davranışları, Otizm ve diğer yaygın gelişimsel bozukluklar, Konuşma bozukluğu, Davranış bozuklukları, Travma / Kayıp / Yas, Tıbbi hastalığa uyum, Psikosomatik bozukluklar, Akademik sorunlar, Aile içi sorunlar, Çocuklarda gelişim takibi ve Anne – Baba danışmanlığı gibi bir çok alan Çocuk Ergenlerin gelişen dünya ile birlikte sıkça duyulan problemleri arasında.

Çocuk danışmanlığı, çocuğun davranışlarında yada duygularında veya her ikisinde de psikolojik güçlükler yaşayan çocukların farklı metot ve yöntemlerle desteklenerek rahatsızlık veren problemleri ortadan kaldırmaya yönelen terapiler Koza Aile Danışmanlık Merkezinde çözüme kavuşuyor.

‘Çocuklar yetişkinlere nazaran değişikliklere daha çabuk uyum sağlarlar. Bu nedenle psikolojik destek yetişkinlere nazaran oldukça çabuk ve daha uzun süreli sonuçlar vermektedir’ diyen KOZA Alile Danışmanlık Merkezi Cinsel Terapi Uzmanı  Selda FIRINCIOĞULLARI, Çocuklukta var olan bir problemin erken teşhisi ve müdahalesinin bu nedenle çok anlamlı olduğuna dikkat çekti.

 Uzman FIRINCIOĞULLARI, bu haftaki yazısında KOZA Aile Danışmanlık Merkezi’nin alan çalışmalarından biri olan Çocuk Ve Ergen Danışmanlığı konusunda kamu oyunu bilgilendirdi. Fırıncıoğulları, ebeveynleri uyardı, “O Daha Çocuk” Değil: O Artık Ergen!’ Dedi.

Büyüme sürecinde duygusal, zihinsel ya da davranışsal sorunlar yaşayan çocuk ve ergenlerle bire bir yürütülen danışmanlık hizmetidir.

Çocuklar, ergenler ve aileleri ile yapılan danışmanlıkta amaç, çeşitli yöntemlerle aileyi ve çocuğu tanımak, yaşanan sorunlara olası çözüm yöntemleri konusunda rehberlik etmek, bu süreçte karşılıklı olarak belirlenen şekilde sonraki görüşmeleri planlamaktır.

Eymen 16 yaşında; endişeleri yüzünden uykusuzluk yaşıyordu. Ailesiyle beraber  sorunlarını nasıl çözebileceğini konuşup  seanlara başladık 3 seans ailesiyle beraber yaptık. 4 seansı da Eymen ile yaptik cok guzel olumlu geri bildirim aldik aileye cocugunuza hangi konularda nasil yardimci olacaklarını, nasıl beraber çözebileceklerini konuştuk. Eymen ile endişelerinin üstesinden nasıl gelebileceğini konuştuk.

Sevgili aileler çocuklarınızı dinleyin, değer verin, güven verin,  çocuk ailesinde  güvende hissetmese başka yollara gidebilir.

Ergenler, ergenler arasinda ruhsal sorun belirtileri:

Maddeler : % yüzdeliği, Keyifsizlik ve durgunluk: % 41.7, Gündelik islerden zevk alamamak: %  33.9, Karar vermekte güçlük: %  33.4, Kendini  sürekli zor altinda  hissetmek: % 32.7, Zorlukları halledemeyecek gibi hissetmek: %28.5, Kisisel l sorunlarla ugrasamamak: % 27.5, Genel mutsuzluk % 26.7, Yapılan bir işe dikkati verememek % 25.8, Endişeler nedeniyle uykusuzluk çekmek % 22.2, Kendine güveni kaybetmek % 19.7, İşe yaramadığını düşünmek % 16.2, Değersizlik duyguları % 10.3 Eğer çocuklarınız bu ruh  sağlığı içerisinde ise  mutlaka  Aile Danışmanlığına başvurun.

Selda Fırıncıoğulları Telefon: 0536 269 86 00

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltici

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket