ÜST REKLAM

logo

reklam
21 Aralık 2016

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN MUHTARLARA BİLGİLENDİRME

dsc_0009 dsc_0014

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN MUHTARLARA BİLGİLENDİRME

İlçemiz Nüfus Müdürlüğü, dün Samandağ Kültür Merkezi’nde ilçemiz mahalle muhtarları ile bir araya gelerek adres beyanı, form-c, form-d ve Suriyelilerin kayıt altına alınması gibi konularda durum değerlendirmesinde bulundu.

İlçe Nüfus Müdürü Mehmet Kızılkaya’nın konuşmacı olduğu seminerde Nüfus Müdürlüğü ile muhtarlar arasında yaşanan ve vatandaşların belirttiği adres beyanlarından kaynaklanan sorunlar konuşulurken, Kızılkaya, muhtarlara gönderilen formların muhtarlar tarafından incelenmesi gerektiğini belirtti.

Ancak muhtarlar, kendilerine gönderilen form c’lerin sıkıntı yarattığını söylediler. Muhtarlar ”bu belge yani “Form C”  ile nüfus müdürlüklerine giderek kayıtlarını yaptırmaları daha doğru bir uygulamadır. Fakat Nüfus Müdürlüğü vatandaşın beyanını doğru kabul ederek direk kendilerine gelenleri verilen adrese kaydediyor. Böylece müdürlükte kaydolan vatandaş eğer muhtarlığa kaydolmamışsa hayali bir durum ortaya çıkıyor. Bu da yanlış beyan verenler olduğunda muhtarları zor durumda bırakıyor” diye konuştular.

Nüfus müdürlüğünün muhtarlıklara her ay kişilerin adreslerini tespit ve doğrulama belgesi olan “Form D” gönderdiğini belirten muhtarlar, bunun kendilerini zor durumda bıraktığını ve vatandaş ile karşı karşıya kaldıklarını söylediler.

Bu yanlış uygulamanın biran önce düzeltilmesi gerektiğine dikkat çeken ilçemiz mahalle muhtarları, “Nüfus müdürlüğüne gelen bir vatandaşa yerleştiği mahalle muhtarlığından alacağı “Form C” belgesini getirmeleri istenmelidir. Aksi takdirde muhtarlar ve vatandaşlar büyük sıkıntılar çekmeye devam edeceklerdir.” şeklinde konuştular.

Adres beyanları hususunda bilgi veren İlçe Nüfus Müdürü Mehmet Kızılkaya, adres beyanı alacak kişiler karı koca olsa dahi aynı evde ve binada kalmıyorlarsa adres beyanı alamayacaklarını söyledi.

Suriyelilerin ikametgahları hususuna değinen İlçe Kaymakamlığı Sekreteri Filiz Sakallı, ilçemizde yaşayan Suriyelilerin kayıt altına alınması gerektiğini, bu noktada muhtarların kendilerine yardımcı olması gerektiğini ifade etti. Sakallı, ”gerekli kayıt evrakları sizde yok ise bize gelin evrakları verelim” diyerek muhtarlardan bu hususta yardımcı olmalarını istedi.

Samandağ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Uzay Fırıncı da Suriyeli göçmenlerin kayıt altında olması, bu göçmenlerin gittiği illerde diğer vakıfları meşgul etmemek adına kayıt altına alınması gerektiğini belirtti.

 

Share
773 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?