Novpak Sıvı Sabun ve Temizlik Ürünü Üretim Tesisi Çevre Mühendisi Açelya Yılmaz, tesiste hazırlanması öngörülen Sıvı Sabun, Bulaşık Deterjanı ve Yüzey Temizleyicilerin çevreye zararı olmadığına dikkat çekti. NOVPAK’TA DOĞA DOSTU ÜRÜNLER « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Novpak Sıvı Sabun ve Temizlik Ürünü Üretim Tesisi Çevre Mühendisi Açelya Yılmaz, tesiste hazırlanması öngörülen Sıvı Sabun, Bulaşık Deterjanı ve Yüzey Temizleyicilerin çevreye zararı olmadığına dikkat çekti. NOVPAK’TA DOĞA DOSTU ÜRÜNLER

Bu haber 22 Haziran 2021 - 11:11 'de eklendi ve 1.460 kez görüntülendi.

Novpak Sıvı Sabun ve Temizlik Ürünü Üretim Tesisi Çevre Mühendisi Açelya Yılmaz’la yaşamımızın vazgeçilmez parçası olan çevremiz ve Novpak üretim tesisi ürünleri üzerine sohbet ettik. Konu üzerine gerçekleştirdiğimiz sohbette Mühendis Yılmaz, İlçemizde bir ilk olan sıvı sabun tesisinde çevreye zarar verecek bir atığının söz konusu olmadığına dikkat çekti.

Ayna: Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Mühendis Yılmaz; Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisi mezunuyum. Daha önce Mersin’de ve Antakya’da Çevre Danışmanlık Firmalarında çalıştım. Buraya yeni geldim. Emin ve Sezer Özçelik kardeşler ile yeni bir girişimimiz oluyor şuan. İnşallah Samandağ’a güzel katkılarda bulunacağız. Çevre Mühendisliği aslında Samandağ’ında çok bilinen bir meslek değil. Ama yavaş yavaş günümüzde çıkan haberlerle birlikte önemi artan bir meslek. Biz insanlarımızı çevre üzerine ne kadar bilinçlendirirsek o kadar güzel şeyler başarırız. Hava, su ve toprağı bilinçsiz bir şekilde kirletiyoruz. Yeni yapılan çalışmalar mesela evsel atıkları ayırmak, suya kimyasallar karıştırmamak, suyun içine yağ atmamak, suları boşa harcamamak yapılabilecek şeyler arasında. Çevre Mühendisleri olarak insanları bu konuda bilinçlendirmemiz çok önemli. Bize çok alanlar yaratılmıyor ama biz çevremiz ve yaşamımız için elimizden geleni yapmalıyız. Emin ve Sezer Özçelik, bu teklifi sunduğunda ben seve seve kabul ettim çünkü bu ilçemiz için çok büyük bir girişim. İnşallah işimizi daha da büyüteceğiz.

Ayna: Novpak Sıvı Sabun Üretim Tesisinde nasıl bir çalışma profiliniz olacak?

Mühendis Yılmaz; Ben burada Emin ve Sezer Özçelik’ten, sonra gelen müdür olarak görev alacağım. Aynı zamanda Çevre Mühendisi kimliğimi de kullanacağım. Burada hiçbir şekilde çevreye zarar verecek bir durum oluşmayacak. Ben sürekli burada olacağım zaten. Aynı şekilde iş sağlığı güvenliği kurallarına da uyulacak. Şuan ilk etapta sıvı sabun üreteceğiz. Sıvı sabunun çevreye zarar verecek bir atığı söz konusu değil. Ki olduğu takdirde bunlar belirli koşullar altında ayrı ayrı depolanıp belediye verilir. Ama dediğim gibi burada atık olmayacak.

Açığa çıkacak herhangi bir gaz durumu, havaya verilecek bir emisyon gazı; öyle bir şey söz konusu olmayacak. O yüzden içimiz rahat bir şekilde üretimimizi gerçekleştireceğimize inanıyorum.

Ayna: Bir çevre mühendisi olarak Samandağ’ı nasıl değerlendirdiniz?

Mühendis Yılmaz; dediğim gibi ben Mersin’den geliyorum. Mersin’le Samandağ arasında çevre mühendisliği değerlendirmesi yaptığım zaman arada bayağı bir fark var. Oradaki su arıtma tesislerinin fazlalığını ve işleyişini burada göremedim. Samandağ çok güzel bir memleket ama yeterli şekilde çevre düzenlemelerinin yapıldığını düşünmüyorum. Evsel atıklarımızın bertaraf edilme konusu da çok önemli. Hiç düşündünüz mü bu atıklar nereye gidiyor diye. Mersin’de merkezden çok uzak bir yerde çok büyük bir alanda vahşi depolama alanı var. Samandağ’da bunu yapabilmek mümkün mü bilemiyorum. Koşullarının uygun olması gerekiyor.

Ayna:Çevre yaşamımızın bir parçası olduğu halde vatandaşların ve kurumların Çevre Mühendisliği bölümünü neden tanımıyor?

Mühendis Yılmaz; Çevre Mühendisliği denince aklımıza düzen geliyor ama bizim işimiz çevreyi düzenlemek değil. Bu peyzaj mimarlığının işidir. Onların yaptığı farklı bizim işimiz farklı. Bizim ilgilendiğimiz konu hava, su ve topraktır. Yani havaya, suya ve toprağa giden atıklar. Başından beri bu atıklar vardı. Tabi insanlar yavaş yavaş bilinçlendikçe Çevre Mühendisliğinin önemi ortaya çıktı. Kurumlar Çevre Mühendisliğini niye tanımıyor konusuna gelince düşünün ki fabrikadan çıkan gazların filtrelenmesi gerekiyor ve bunların maliyetleri yüksek. Genellikle fabrikalarda bunu tercih etmiyorlar. Bir anlamda rant kavgasına dönüşebiliyor bu durum. İnsanlar ekonomiden kaybetmemek için doğadan kaybetmeyi göze almış. Ama şunu unutmamak gerek, biz dünyayı gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakmak için devraldık.

Ayna: okura iletmek istediğiniz bir şey var mı, özellikle planladığınız üretimle ilgili?

Mühendis Yılmaz; Üretim başladıktan sonra her şey daha da rayına oturacak. Benim kimya teknikerliği geçmişim de olduğu için işleyişin nasıl olduğunu biliyorum. İlçemizde özellikle kuruluşumuzun olduğu mahallede bir problem olacağını düşünmüyorum. İnşallah her şey yolunda gidecek, buraya güzel bir fabrika kazandıracağız. İlçemizin desteğini bekliyoruz. Size de bizi dinlediğiniz için teşekkür ediyoruz.

Samandağ Ayna Gazetesi yayın ailesi olarak Yöresel Life Sabunları işletme Yetkilileri vekurucu ortaklığını üstlendiği Novpak sıvı sabun ve temizlik ürünü üretim tesisi ortakları Sezer – Emin Özçelik kardeşlere, Kimya Mühendisi Gökhan Duman’a, Çevre Mühendisi Açelya Yılmaz’a başarılar diler, işletmelerinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ederiz.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı