ÜST REKLAM

logo

reklam

NOT: BİR DOST


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

 

‘’İnsanların yargılarını ( önyargılarını) değiştirmek; atomu parçalamaktan daha zordur.’’ düşüncesi Einstein’a aittir.

İnsanların  yargı- önyargı- fikir değişimi atomu parçalamaktan daha zor mudur?

Evet. Atomu parçalamaktan daha zordur.

Atomu parçalamak 2017 dünyasında çok kolay bir durum olup; abartılacak bir şey de değil. Bilim çalışmaları nesneldir. Ve tekrarlanabilir. Aynı koşullarda aynı basamaklar takip edildiğinde aynı sonuçlara ulaşılır. Atomu parçalamak için ‘’sadece’’ nasıl parçaladığını bilmek ve aynı koşulları sağlamak gerekiyor.

Bu bilgilere sahip olan herkes atomu parçalar mı?

Evet, parçalar.

Madem bu kadar basit niye ülkemizde yok?

Bu bilgiler güçlü devletlerin tekellerinde olduğu için. Başka bir deyişle; bu bilgiler dünyanın güç merkezlerindedir. Bu merkezler bilginin dışarıya sızmasına, öğrenilmesine, pratikte uygulanmasına, ellerinden geldiğince izin vermezler.

Bilgiyi korumak için yapmayacakları şey yoktur. Bilgi güç demektir ve güç, yani bilgi paylaşılmamalı… Başka ülkelerin eğitim, siyaset medyasına sızarlar; onlarca yanlış bilgi ile zihnimizi yorarlar. Bırakın ülkemizde atomu parçalamayı düşünmeyi, mantıklı üç cümle kuramayacak hale getirirler. Baktılar ki; zihinleri meşgul etme işe yaramadı, çalışmalar yapıldı,gelişmeler kaydedildi. O zaman da ülke içi muhalefet güçlendirilir. Ayrıştırmalar yapılır. Ve neticede iç çatışma ortamları hazırlanır. İç çatışma ortamında istediklerini elde edemezlerse  dış müdahale de yapılabilir. Dünyanın güç odakları, ‘’dünyayı kurtarmak’’ gerekçesi ile harekete geçerler.

Anlaşılacağı gibi atomu parçalamak çok kolaydır. Peki, insan yargılarını değiştirmek o kadar kolay mı? Hayır. Zor. Çok zor. Çok çok zor…

Dinler tarihinden bir bilgi; ‘’Yaratan; insanlara, yüz yirmi dört  bin rehber (124000 resul) göndermiş. Neden?  Alışageldikleri kanıları bir daha değerlendirmeleri için. Rehber eşliğinde kanılarını değerlendiren insanoğlu rehberin yokluğunda ‘’aynı tas, aynı hamam’’ devam ediyor.

Kolay mıymış kanı değiştirmek?

Fikirlerin zamanla değişmesi gerekiyor mu? Kesinlikle değişmesi, dönüşmesi gerekiyor. İnsanın, insan kalması ve gelişmesi için bu değişim dönüşüm şart.

Fikirlerin değişimi aklın ikna olması ve kalbin teyit etmesine bağlıdır.  ‘’Aklen ikna olduğumuz, kalben de huzursuz olduğumuz durumlarda fikir değişimi vardır.’’ diyemeyiz. Pazarlamacıların ikna kabiliyeti yüksektir. Buradaki alış-veriş bir fikir değişimi olamaz.  Fikirler, kanıları; ile hayatımıza yön verir. Birinin hakkında kanılarımız  solcu –sağcı –Müslüman- Hıristiyan minnina (yeni kavram) Harbiyeli -Samandağlı -Sutaşılı – Tekebaşılı-Mağaracıklı- çarşılı vb.  onunla ilgili tutum ve davranışlarımızı etkiler.  Ayrıca bunlara parti ayrımları- takım ayrımları, meslek ayrımları da eklenebilir. Kişi şu partindense ayrı, bu partindense ayrı;  Polis ise ayrı, öğretmen ise ayrı, kaymakam ise ayrı zengin ise ayrı, yoksul ise ayrı tutum ve davranış sergileriz.

Bu davranışları şekillerinden fikirler değil midir? Evet fikirlerdir. Değişmesi mi gerekiyor? Kesinlikle değişmesi ve dönüşmesi gerekiyor?

Her yerde bir üst akıldan söz edilir. Samandağ’ı yöneten bir üst akıl var. İnsanların kümeler halinde olmasını isteyen ama bütün kümelerle kesişen bir üst akıl.

Daha önce yazdığım bir yazımda benim açımdan çok önemli bir çıkarımda bulunmuştum. Bu yazım  internet ortamında onbine yakın bir okuma oranına ulaştı. Ancak  site güncellenirken bir daha yazımı göremedim.

‘’ Yeni sömürü düzeni böyle… Efendin, kendinden biri olacak; senin gibi konuşacak, senin gibi ibadet edecek, bundan dolayı onu kendin gibi göreceksin ve ona bağlılık sergileyeceksin. O da; onu, sana ‘’efendi’’ yapanlara ‘’bağlılık’’ gösterecek…(  ‘’Beyaz Aleviler’’ başlıklı yazımdan)

Üst akıl ve üst akılların üst akılları böyle yönetiyorlar. Bu durum var mıdır.İsim ve örnek verebilir mi? Bu duruma örnekler veya isimler verilebilir de  verilemez de .  Ancak işin mantığı anlaşırsa herkes örneklemini kendi bulunduğu çevreden bulabilir.

Şimdiye kadar yazılarımda kişi, şahıs ismi yazmadım. Yazmayı da düşünmüyorum. Zaman zaman şunu yaz, bunu yaz diyen ‘’iyi niyetli!!!’’ kişilere de ‘’sen niye yazamıyorsun?’’ dediğim zaman da bir cevap alamıyorum.

Kelimeyi halusa;  evet fikirlerin değişimi çok zor. Aklımızın yetmediğinden, kalbimizin hissetmediğinden değil; olduk olmadık şeyler ile aklımızın köreltilmesinden, kalbimizin pas tutmasından.

Ve bunları içimizden birileri yapıyor.

Not: bir dost

 

Share
746 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...