NEVRUZ( YENİ GÜN) BAYRAMI « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

NEVRUZ( YENİ GÜN) BAYRAMI

Bu haber 23 Mart 2020 - 9:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hazırlayan: Sami Aslan

Yaşanan yerin tabiat şartları ve uğraşılan işlerin özellikleri insanoğlunun takvimi belirlemesinde en önemli etken olmuştur. En eski çağlardan beri yaşamını, geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan toplumlar için yılın başlangıcı sayılan doğanın yeniden canlanışı çok önemli bir olgudur.

İnsanoğlu takvimini baharın dirilişine, yazın sıcağına, sonbaharın rüzgârına ve kışın soğuklarına göre oluşturmuştur. Tabiatın bir düzen içindeki değişimi insanoğlunu bir takvim yapmaya zorlamıştır. Geçmişten günümüze çeşitli topluluk ve uluslar 21 Mart Nevruz bayramını kendi gelenekleri doğrultusunda kutlamışlardır.

Nevruz, Ortaasya, Avrasya ve Ortadoğu halklarının yeniden doğuşunun, dirilişinin özgürleşmenin mitolojik bayramıdır.

 Göçebe toplum  ve öncesi Kızılderili, Şaman, anahan (anaerkil) kollektif yaşam geleneklerinden bize miras kalan kutsal bir bayramdır. İnsanlığın binlerce yıl öncesinde kaybettiği “cenneti” gelecekte aramanın, özlemin ve umudun kollektif aksiyonudur. Yani eşit ve özgür olan tüm toplumun birlikte davranmasıdır.

NEVRUZ, doğumdur, candır, berekettir, bahardır, bitkinin yeşili, toprağın verimi, ateşin kızılı, çiçeğin ve güneşin sonsuz rengidir.

NEVRUZ, gök gürültüsüdür, şimşektir, yağmurdur, filizdir, fidandır, sıpadır, taydır,  oğlaktır, kuzudur, bebektir, eşitlik ve kardeşliktir. Anlayacağınız dirimin, yaşamın kendisidir.

Nasıl ki ağaçlar dallarıyla ve yapraklarıyla ışığa uzanıp, kökleriyle toprağa sarılarak kardeşçe yaşıyorlarsa, bizler de bu doğallıkta ve kararlılıkta doğaya ve yaşama sahip çıkmalıyız. Nazım Hikmet’in deyimiyle; “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine…”olmalıdır.

Nevruz bayramı tüm insanlığa kutlu olsun.

Sami Aslan
Sami Arslandeneme@deneme.hotmail.com

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket