NESİL’DEN RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENMEYE 10 İPUCU « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

NESİL’DEN RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENMEYE 10 İPUCU

Bu haber 05 Nisan 2022 - 14:30 'de eklendi ve 249 kez görüntülendi.

11 ayın sultanı Ramazan geldi. Uzun saatler aç kaldığımız, beslenme düzenimizin oldukça değiştiği bu dönemde Diyetisyen/ Beslenme Uzmanı Lale Nesil, dengeli beslenmenin önemini anlattı.

‘Normal günlerde, herhangi bir öğünde eksik aldığımız bir besin ögesini gün içinde ara öğünlerde veya diğer ana öğünlerde tamamlama fırsatımız olurken Ramazan ayında öğün sayımız sınırlanıyor’ diyen Diyetisyen/ Beslenme Uzmanı Nesil, Dengeli beslenme her zaman çok önemli ama özellikle Ramazan ayında daha enerjik ve sağlıklı olabilmek için düzenli ve dengeli beslenme çok büyük önem taşıyor” dedi ve oruç dönemini, daha sağlıklı ve keyifli geçirmek adına, sizlere bazı öneriler sundu.

Diyetisyen/ Beslenme Uzmanı  Nesil’in Ramazanda sağlıklı beslenmenin 10 ip ucunu şöyle verdi, “1. Mutlaka sahura kalkın. Sahura kadarlık sürede de mutlaka uyuyun. Aksi takdirde, tek öğünlük beslenme ile en az 20 saatlik açlık gün içinde zorlanmanıza ve gün içinde halsizliğe neden olacaktır.

  1. Orucunuzu zeytin veya hurma ile açın. Ardından küçük bir kase az yağlı çorba tüketebilirsiniz. Böylece uzun süre aç kalan midenize bir anda yüklenme yapmamış olursunuz.
  2. İftar ve sahur arasında su içmeyi ihmal edilmemeli. Susama hissi olmasa dahi elinizin altında en az 1,5 litrelik bir su şişeniz olsun. Bittikçe yeniden doldurun.
  3. Sahur öğünün içeriği çok daha kıymetli. Ağır et yemekleri, kızartmalar, şarküteri ürünleri yerine klasik kahvaltı seçeneği daha doğru olacaktır.
  4. İftar ve sahur arasında, idrara çıkmanızı arttıracak, ödem atıcı bitki çayları tüketmeyelim. Ihlamur, rezene, kuşburnu, sade maden suyu, ayran içilebilir.
  5. İftardan hemen sonra şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilebilir. Şerbetli tatlı tüketimi gün içinde, çok fazla susama hissine neden olacaktır.
  6. Sahur menüsünde yumurta bulunması, uzun süreli tokluk sağlayacaktır. Mutlaka yer vermeye çalışın.
  7. Kabızlık problemini önlemek adına; kabuklu taze meyveler, tam tahıllı ekmek, nohut, yeşil mercimek, sebze yemekleri, salatalar menülerimizde mutlaka bulunmalı.
  8. Ceviz ve çiğ badem tüketimi uzun süreli tokluk hissine yardımcı olacaktır. Miktarını abartmamak koşuluyla öğünlerinizde yer vermeye çalışın.
  9. İftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapmak da sindiriminize yardımcı olacaktır.”

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı