NESİLDEN NESİLE SÜREN TAT, UĞUR DONDURMA - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

NESİLDEN NESİLE SÜREN TAT, UĞUR DONDURMA

Bu haber 17 Haziran 2017 - 9:52 'de eklendi ve 258 kez görüntülendi.

 

Herkes Bu İşte Çalışabilir Ama Herkes Usta Olamaz…

NESİLDEN NESİLE SÜREN  TAT, UĞUR DONDURMA

Sıcak ve dayanılmaz yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti olan dondurma birbirinden farklı tatları ve canlı renkleriyle insanların iştahını kabartmaya devam ediyor. Yaz ayında tek vazgeçilmeyen dondurmanın talebi kadar satışı da önemli. İlçemizde faaliyet gösteren ve işini aşkla yapan Uğur Dondurma kurucusu Nevfel Doğru, ‘herkes bu işte çalışabilir ama herkes usta olamaz’ diyerek bu meslekte uzun seneler boyu çalıştığını, bu mesleğin aile mesleği olduğunu ve işini severek yaptığını belirtti.

Uğur dondurma 3. kuşak olarak, 4. kuşağı yetiştiriyor…

Doğru ifadelerine şöyle yer verdi: “9 yaşımdan beri bu meslekte çalışıyorum. İlkokula giderken babama işlerinde yardım ediyordum. 10 sene boyunca yurtdışı çalıştım. 6 sene boyunca da Mersin’de çalıştım. Sonra işlerime bir süre ara verim. 1996’da tekrar çalışmaya başladım. Benim ustam babamdı. Herkes usta olabilir ama herkes esnaf olamaz, esnaflık kabiliyeti en önemli meziyettir. Üretimde kaliteli ürünler ortaya koymak için işini severek, düzenli ve özen göstererek yapmak gerekir. Dondurma sadece yaz mevsiminde tüketilen bir ürün olmamalı. Biz bu anlamda 4 mevsim dondurma yapıyoruz. Yaptığımız dondurma doğal inek sütüyle olduğu için içerisinde bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Severek ve büyük bir zevkle uğraştığımız bu meslek amcamın mesleğiydi, amcama da onun amcası öğretti o dönemlerden bugüne öyle bize kadar sürdü. Bizden de çocuklarımıza miras kalacak”dedi.

Samandağ Ayna Gazetesi ailesi olarak ilçemizde alınteri ile ekmeğini kazanan ve çocuklarına bu meziyeti kazandıran Nevfel amcaya sağlık ve başarı diliyoruz…

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı