“NEFES ALMAK İSTİYORUZ” ÜZERİNE BİRKAÇ SÖZ « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

“NEFES ALMAK İSTİYORUZ” ÜZERİNE BİRKAÇ SÖZ

Bu haber 12 Ağustos 2022 - 13:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Nefes almak istiyorum inisiyatifi’nin, başarılı olduğunu düşünmüyorum. Söylem ve eylemleri uyuşmuyordu. Birkaç toplantılarına katıldım. Oluşumun üyesi değilim, hiçbir zaman üye olmadım. Heterojen bir yapıya sahiptiler. Ortak fikirleri yoktu. Yayımladıkları bildirilerindeki fikirleriyle toplantılarda dillendirdikleri fikirler uyuşmuyordu. Elle tutulur kamu yararına tasarımları yoktu. Zaman içinde itibar kaybına uğradıkları, çoğu kişi tarafından eleştirel biçimde seslendirildiği biliniyordu.

Samandağ’ında meydana gelen olumsuzluklar, yasal olmayan tasarruf ve yapılaşmalar bu kadar yaygınlaşmazdı.

Kamu yararı adına çalışacak kişi ya da kişiler, önce kendileriyle barışık olmaları gerekir. Çalışma arkadaşlarıyla dayanışma ve iletişim halinde olmaları esastır. Yapılacak çalışmaların ve bu çalışmaların yaratacağı eleştiriler, hiç bir zaman terbiye sınırlarını aşındırmamalıdır. Herkes yan yana gelebilmeli ve özgürce düşüncelerini ifade etmelidir. Elde edilen düşünce harmanı tartışmaya açılmalı ve elde edilecek sonuçlar kamuya açıklanmalıdır. Daha sonra da tepkiler yeniden değerlendirilir. Böylece topluma bir kısım veriler sunulmuş olacaktır.

Toplum (kamuoyu) , ilçenin mimari, şehircilik, sosyal alt yapı, teknik alt yapı ile ilgilenmeye çalışacaktır. Farkına varılmadan, kentin güzelleştiği görülecektir.

Bu çalışmalar DAHA ÖNCE BAŞLATILMIŞ OLSAYDI, ilçe bozkır ilçesi gibi ağaçsız, betonlaşan, şehircilik yönünden kısır olmayacaktı. Bilindiği gibi memlekette kamuya ait gölgesinde oturulacak tek ağaç ve tek gölge yoktur. Millet ‘’HİNT FAKİRİ’’ gibi kaldırım kenarında oturuyor. Bu bana acı geliyor.

İçme ve kullanma suyu zamanında ve ciddiyetle kontrol edilir, kimi insanlarımızın zehirlenmesine ve kimilerinin ishal sorunları yaşamlarına sebebiyet verilmezdi. Olayları saptamak adına, analiz numunelerini dar bir alandan ve az sayıda alamazlardı. Samandağ yerleşim alanını kapsayacak biçimde analiz numunelerini almaları gerektiği, akıllarına getirebilirlerdi.

Samandağ nüfusu 120.000 kişidir. Kişi başına 7 metre kare yeşil alan ihdası yapılması lazımdır. 120.000×7 = 840.000 metre kare yeşil alanımız olacaktı.  Var mı? Yok.

Aramızda, akıllı muhalefet yapanımız olsaydı Samandağ’ın alt ve üst yapı tesisleri şimdiye kadar tamamlanmış olacaktı. Samandağ halkı; genci, yaşlısı, engellisi mutlu ve refah içinde yaşayabilecekleri bir kentleri olacaktı. Şimdi böyle mi?  Hayır.

Demek ki görevlerimizi hakkıyla yapamamışız. Birbirimizi övmeye gerek yoktur.

Caddelerimiz sokak genişliğinde dar, sokaklarımız yaya yolu olmayacak kadar dar. İmar planına aykırı. İmar planı da şehircilik kurallarına aykırı. Bizleri yöneten ve ketimizi denetleyenler layıkıyla işlerini yapıyorlar mı? Bence yapsalardı, bugün başka bir şey tartışırdık.

Yazımızı bir Japon atasözü ile sonlandırmak istiyorum: ’Senin değilse alma. Doğru değilse yapma. Gerçek değilse söyleme. Bilmiyorsan sus,’’

Kuran’ı Kerim’den bir ayet aktarmak istiyorum: “Hatü burhanaküm en küntüm sadıkın’’( haklıysanız belgeleyin) görüldüğü gibi her şey belgelere dayandırıması gerekiyordur. Onun için okuyacağız, araştıracağız ve iddialarımızı belgeleyeceğiz. Sorunlar böyle çözülecek. Gerisi dedikodu olur.

Asaf HİŞMİ

09.08.2022

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket