NEFES ALMAK İSTİYORUZ | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

NEFES ALMAK İSTİYORUZ

Bu haber 27 Ekim 2017 - 10:27 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

İnsiyatif, Kılıçdaroğlu’nun Makamından seslendi;

Samandağ Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Eski Vergi Dairesi yeri ile ilgili Şehir Plancıları Odası eski genel başkanı Ümit Nevzat UĞUREL’İN raporu, Sivil Toplum Kuruluşlarının park yapılmasına destek açıklamaları, Alana bina değil park istiyoruz kampanyasıyla toplanan imza örneklerini sunarak İlçede Park yapımının istenip istenmediği noktasında referanduma gidilmesi talebini dile getirdi.

Samandağ Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi üyeleri adına, hazırlanan sunum Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na takdim edildi. Verilen Sunumda; ”

SAYIN GENEL BAŞKAN

Bizi kabulünüzden dolayı teşekkür ediyoruz. Ülkemizin bu yoğun gündeminde böylesi bir taleple gelmek istemezdik. Samandağ ve Hatay’da bu konu ile ilgili görüşülmesi gereken il ve ilçe teşkilatları, Belediye Başkanlıklarının tamamı ile görüşmeler yapılmış ancak Samandağ için hayati önem taşıyan yeşil alan talebi belediye yönetimince hayata geçirilmemiş ve alana inşaat yapma kararı alınmıştır. Bilimsel veriler ışığında ve Samandağ halkının isteği doğrultusunda çözüm üreteceğinize olan inancımızla sizi ziyaret etmekteyiz.

Samandağ ilçesi şehir merkezinde birkaç yeşil alan ve parkın ortasında bulunan parselin yüzde elli beşi kamuya, yüzde kırk beşi özel mülkiyete aittir. Bu bakımdan stratejik bir öneme sahip olup Samandağ ilçesinin elli yıllık geleceğini etkileyecek konumdadır. İlişikte sunduğumuz Şehir Plancıları Odası eski genel başkanı Sayın Ümit Nevzat UĞUREL’in fiili gözlem ve incelemeleriyle hazırlanan raporda bu yerde bina yapmanın etki ve sonuçları açıkça belirtilmiştir. Park isteği Samandağ halkı, sivil toplum kuruluşları ve Samandağ Kaymakamlığı nezdinde karşılığını bulmuştur. Bu konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları ve halkın desteğiyle Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi Kurulmuş ve kısa sürede bu talebi dile getiren on binlere ulaşan imza toplanmıştır. Kaymakam Sayın Cahit ÇELİK  parselde maliyeye ait yüzde on sekiz hissenin park yapılması koşuluyla bağışlanacağını taahhüt etmiştir.  Samandağı’nda faaliyet gösteren yirmi beşe yakın sivil toplum kuruluşu yayınladıkları açıklamalarla aynı şekilde park yapma taleplerini dile getirmişlerdir. Park sorunu aylardır Samandağın en önemli gündem maddesi olup bununla ilgili onlarca açıklama, yürüyüş, basın açıklamaları ve imza kampanyası düzenlenmiştir.

Samandağ halkının ezici çoğunluğunun alana park yapma talebi vardır. Raporda da açıklandığı üzere birkaç yeşil alan ve parkın ortasında bulunan ve çoğu kamuya ait parselin de içinde olduğu onlarca dönümlük kent merkezinin yaratılmasının Samandağ’ın geleceği için hayati önem taşıdığı kuşkusuzdur.

Sayın Genel Başkan; bilimsel öngörüler doğrultusunda ve Samandağ halkının çoğunun da talebi olan Kent Meydanının Oluşumuna katkı sunmanız;

Bu amaçla bilimsel incelemeler yapılması ayrıca Samandağ halkının düşüncelerinin yansıyacağı bir referandum düzenlenmesi dileğiyle…”ifadeleri yer aldı.

Biz bu alana yeşil alanın yapılmasını istiyoruz.

Ziyaret sırasında ayrıca konuşan Muhasebeci Mustafa Yatkın, biz sizinle aynı gemide değil, aynı alanda, aynı birimdeyiz, kesinlikle çoğumuz uzun yıllardır CHP’deyiz. Ben kendime munhasır, bir durumu ifade etmek isterim. Adım Mustafa, abimin adı Gazi küçüğümün adı Kemal’dir. Bir küçüğümün adı Ata, bir küçüğümün adı Ali Rıza’dır. Babam 8 erkek çocuk yaptı, Zübeyde’yi aradı bulamadı. Bu kadar net bir aileyiz. Samandağı’nda bir duruşumuz var. Biz bu alana yeşil alanın yapılmasını istiyoruz. Bütünlüklü 10 dönüme yakın bir alanımız kent merkezinin içinde meydanımız olacak, bir güzellik içerisinde yaşayacağız. Bu konuda katkınız olursa teşekkür ediyoruz” dedi.

Tunceli’yi kaybettiniz bari Samandağ’ını kaybetmeyin…

İnsiyatif Üyesi İnşaat mühendisi Abdullah Cabaroğulları, “Samandağ halkı sizin makamınızı Atatürk’ün makamı olarak biliyor. Sayın Genel Başkanım Mersin MHP Belediye Başkanı 75 parkın sayısını 189 a çıkardı. Samandağ’ında bir park var, yarısına inşaat yapılıyor. Niye yapıyor Sayın Genel Başkanım? Rant var. 10-15 trilyon. Ben hepsini biliyorum. Sayın Genel Başkanım Mezarlarımızı sattılar, Sebze Pazarımızı sattılar, İller Bankasından para aldılar, Siz hep diyorsunuz kul hakkı, kul hakkı diyorsunuz; AK Partiden yüz misli kul hakkının, kul hakkının,  kul hakkını yiyorlar. Gönderin Samandağı’na efendi dürüst birini, ben vekil istemiyorum, gelsin bir araştırma yapsın durumu size anlatır. Şuanda bu belediye yönetiminden Samandağı’nda CHP %40’lara düştü. Fakat bizi kurtar. Bunlar AKP ile ortak iş yapıyorlar. Sayın Genel Başkanım Tunceli’yi kaybettiniz bari Samandağ’ını kaybetmeyin” dedi.

Ziyaret sırasında alana nasıl bir bina yapılacağını soran Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na cevap ‘AVM’ oldu.

CHP Genel Başkanı, konu ile ilgili Samandağ Belediye Başkanı ile görüşüp İnsiyatifin taleplerini dile getireceğinin sözünü verdi.

Haber-Foto: Haber Merkezi

afdah.info

voir films