logo

reklam

MUTSUZ İLLER SIRALAMASINDA, 27’İNCİ SIRADAYIZ

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan “Yaşam Memnuniyet Araştırmasın” Hatay mutsuz iller sıralamasında 27’inci sırada yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden elde edilen değerlendirmede 81 İl’de mutsuzların il nüfusuna oranı belirlendi. Hatay 81 il içerisinde 11,73’lük yüzde ile 27’inci sırada er alarak birçok ili mutsuzluk sıralamasında geride bıraktı.

Acaba Mutsuzluğumun Sebebi, Toplumdaki Güvensizlik Mi?

Kanadalı araştırmacı John Helliwell’in araştırmasında görüyor ki iş yerlerinde insanlar arasındaki sadece %2’lik güven artışı, insanların hayatına %36’lık zamdan daha fazla katkıda bulunuyor. Yapılan araştırmaya göre güven ile mutluluk arasında çok büyük bir ilişki var. Yani insanlar ne kadar çok güven ilişkisi kurarsa, o kadar mutlu oluyorlar. Helliwell araştırmasını biraz daha genişlettiğinde 81 ülkeyi birçok açıdan karşılaştırıyor. Bu karşılaştırma sonucunda da çok net görüyor ki birbirine güvenen toplumlar çok daha mutlu görünüyor.

“Mutluluğun Temelinde Güven Var”

Neden mutsuz olduğumuzu belirlemek adına 132 deneğe bir güven anketi yapıyor. Anket sonucuna göre denekler, insanlara güvenen ve güvenmeyen olarak ikiye ayırıyor. Daha sonra bir gruba oksitosin hormonu, diğer gruba ise su veriyor. (Tabii ki denekler kendilerine ne verildiğini bilmiyor.) Bir saat bekliyor ve tekrar bir anket yapıyor. Sonuçlar çok net: oksitosin hormonu alan grup insanlara daha çok güvenmeye başlıyor. Yani, oksitosin güveni artırıyor. Tüm bu araştırmaları alt alta koyunca, ortaya net bir resim çıkıyor.  Mutluluğun temelinde ‘güven’ var. Güveni sağlayan hormon ise oksitosin. Oksitosini salgılatan da ilişkiler.  Dolayısıyla, bir insanın ilişkisi ne kadar güçlü olursa, o kadar mutlu ve huzurlu oluyor. Güven olmayan yerde ilişkiler zayıf olduğu için insanlar mutsuz oluyor. Maalesef bizde toplumun farklı kesimleri arasında ilişkiler kötü olduğu ve siyasilerin söylemleri de ilişkileri daha çok gerdiği için insanlar birbirine güvenmiyor ve dolayısıyla mutsuz oluyor. Kısacası, toplumumuz da güven olmadığı için mutsuzuz.  Okullarda ‘barış eğitimleri’ başlatılmalı, siyasiler daha kucaklayıcı söylemler geliştirmeli, insanlar birbirini etiketlemeyi ve ayrıştırmayı bırakmalı ve aileler farklılıkları hoş görmeyi çocuklarına öğretmeli. Böyle bir seferberlik başlatmadan mutlu bir toplum yaratamayız.

Haber Merkezi

Share
560 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?