ÜST REKLAM

logo

reklam
07 Kasım 2016

MUSUL? RAKKA? OLMADI ROKA VERELİM!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

evgin

MUSUL? RAKKA? OLMADI ROKA VERELİM!

“Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır” derler ya, Türkiye havuz medyasının içine düştüğü durum tam olarak bu. Musul operasyonu meselesinde kendini etkin güç olarak gören Türkiye’nin bu operasyon dışında kalmasına rağmen havuz medyası kendini buğday ambarında sanarak efelenmeye başladı.

Türkiye havuz medyası, yaklaşık bir ay önce başlayan Musul operasyonuna Türkiye’nin dahil edilmemesini hâlâ kabullenmiş değil. Bırakın kabullenmeyi, asparagas haberlerle, yazılarla, “Ortadoğu hangi tarafta” diye sorsanız yönünü şaşıracak “Ortadoğu stratejistleri” ile televizyon programlarında operasyon dışında kalmanın üstünü örtmeye çalışıyorlar.

Operasyon dışında kalmanın getirdiği şizofreni hali ile Kuzey Irak sınırına askeri sevkiyat yapan, bu sevkiyat ile “siz beni dışlayamazsınız, dışlarsanız bende kendim çalar kendim oynarım” diyerek zedelenen imajını, çizilen karizmasını düzeltmeye çalışan TSK’yı da pohpohlamaya başladı. 15 Temmuz darbe sürecinde TSK’yı vatan haini ilan etmişlerdi halbuki.

Musul’da kendine yer kapamayan Türkiye’nin havuz medyasına göre A, B, C, D, E bütün alfabenin harflerinin olduğu planlar yazılır çizilir oynanır mı bilemem ama şu an havuz medyası Musul’un hezimetinden dolayı inceden inceden Rakka’yı gündemine almaya başladı.

Musul için öne sürülen “tarihsel bağ” var söylemleri ile bu operasyonda yer almaya çalışan ancak kulvar dışı kalan Türkiye’nin ve medyasının Rakka için gerekçesi ne olacak merak ediyorum?

Nasıl bir gerekçe kullanacağını merak ettiğim kadar YPG’nin Rakka operasyonunda Amerikan emperyalizminin direktifi ile öncü güç olacak olan, “Fırat’ın batısına geçerse falan olur filan olur” dediği YPG’nin Rakka operasyonuna katılmasına ne diyecek merak ediyorum.

YPG’nin Amerikan emperyalizminin direktifi ile hareket etmesi ayrı bir sorun iken Türkiye’nin Musul ve Rakka sahalarını basite alması içler acısı.

İki tarafın gözden kaçırdığı veya görmezden geldiği çok sayıda nokta var oysa ki.

İki tarafın kaçırdıkları noktalar ise şöyle: ABD Halep’te kaybettiği mevzilerin hırsı ile Musul’a gitmek istedi. Ancak orada 300 bin milise sahip Haşd El-Şaabi’nin duvarına çarpacağını anladı ve şimdi Rakka’ya girmek istiyor; ama Amerika’nın buradaki amacı Musul’da iddia ettiği gibi IŞİD’İ yok etmek değil elbette. Amerika’nın buradaki amacı Musul’da yer vermediği Türkiye’ye Rakka operasyonda yer vererek bölgedeki bataklığa çekmek ve dolaysıyla Suriye ordusunun sahadaki kazanımlarına karşı savaşta kaybolmak üzere olan varlıklarını yeniden vücuda getirmek istiyor.

Bunu da Suriye’deki tek müttefiki YPG ile yapabileceği için YPG’nin bu operasyonda öncü güç olacağını söylüyor.

Türkiye havuz medyasına göre ise durum böyle değil. Onlara göre Türkiye bölgede etkin bir güç.

Türkiye’nin bölgede en etkin güç olduğunu pazarlayan havuz medyasına tavsiyemdir bol bol roka tüketin; sıraladığınız A, B, C, D, E bütün alfabenin harflerinin olduğu planlarınız belki roka ile beyninize vitamin olarak geri döner ve buğday ambarından gerçek dünyaya geri dönersiniz!

 

Share
733 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...