ÜST REKLAM

logo

reklam
07 Kasım 2016

MUSUL? RAKKA? OLMADI ROKA VERELİM!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

evgin

MUSUL? RAKKA? OLMADI ROKA VERELİM!

“Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır” derler ya, Türkiye havuz medyasının içine düştüğü durum tam olarak bu. Musul operasyonu meselesinde kendini etkin güç olarak gören Türkiye’nin bu operasyon dışında kalmasına rağmen havuz medyası kendini buğday ambarında sanarak efelenmeye başladı.

Türkiye havuz medyası, yaklaşık bir ay önce başlayan Musul operasyonuna Türkiye’nin dahil edilmemesini hâlâ kabullenmiş değil. Bırakın kabullenmeyi, asparagas haberlerle, yazılarla, “Ortadoğu hangi tarafta” diye sorsanız yönünü şaşıracak “Ortadoğu stratejistleri” ile televizyon programlarında operasyon dışında kalmanın üstünü örtmeye çalışıyorlar.

Operasyon dışında kalmanın getirdiği şizofreni hali ile Kuzey Irak sınırına askeri sevkiyat yapan, bu sevkiyat ile “siz beni dışlayamazsınız, dışlarsanız bende kendim çalar kendim oynarım” diyerek zedelenen imajını, çizilen karizmasını düzeltmeye çalışan TSK’yı da pohpohlamaya başladı. 15 Temmuz darbe sürecinde TSK’yı vatan haini ilan etmişlerdi halbuki.

Musul’da kendine yer kapamayan Türkiye’nin havuz medyasına göre A, B, C, D, E bütün alfabenin harflerinin olduğu planlar yazılır çizilir oynanır mı bilemem ama şu an havuz medyası Musul’un hezimetinden dolayı inceden inceden Rakka’yı gündemine almaya başladı.

Musul için öne sürülen “tarihsel bağ” var söylemleri ile bu operasyonda yer almaya çalışan ancak kulvar dışı kalan Türkiye’nin ve medyasının Rakka için gerekçesi ne olacak merak ediyorum?

Nasıl bir gerekçe kullanacağını merak ettiğim kadar YPG’nin Rakka operasyonunda Amerikan emperyalizminin direktifi ile öncü güç olacak olan, “Fırat’ın batısına geçerse falan olur filan olur” dediği YPG’nin Rakka operasyonuna katılmasına ne diyecek merak ediyorum.

YPG’nin Amerikan emperyalizminin direktifi ile hareket etmesi ayrı bir sorun iken Türkiye’nin Musul ve Rakka sahalarını basite alması içler acısı.

İki tarafın gözden kaçırdığı veya görmezden geldiği çok sayıda nokta var oysa ki.

İki tarafın kaçırdıkları noktalar ise şöyle: ABD Halep’te kaybettiği mevzilerin hırsı ile Musul’a gitmek istedi. Ancak orada 300 bin milise sahip Haşd El-Şaabi’nin duvarına çarpacağını anladı ve şimdi Rakka’ya girmek istiyor; ama Amerika’nın buradaki amacı Musul’da iddia ettiği gibi IŞİD’İ yok etmek değil elbette. Amerika’nın buradaki amacı Musul’da yer vermediği Türkiye’ye Rakka operasyonda yer vererek bölgedeki bataklığa çekmek ve dolaysıyla Suriye ordusunun sahadaki kazanımlarına karşı savaşta kaybolmak üzere olan varlıklarını yeniden vücuda getirmek istiyor.

Bunu da Suriye’deki tek müttefiki YPG ile yapabileceği için YPG’nin bu operasyonda öncü güç olacağını söylüyor.

Türkiye havuz medyasına göre ise durum böyle değil. Onlara göre Türkiye bölgede etkin bir güç.

Türkiye’nin bölgede en etkin güç olduğunu pazarlayan havuz medyasına tavsiyemdir bol bol roka tüketin; sıraladığınız A, B, C, D, E bütün alfabenin harflerinin olduğu planlarınız belki roka ile beyninize vitamin olarak geri döner ve buğday ambarından gerçek dünyaya geri dönersiniz!

 

Share
788 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...