MURAT ŞAYDAK’TAN, ‘RİP AKINTISI’ UYARISI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

MURAT ŞAYDAK’TAN, ‘RİP AKINTISI’ UYARISI

Bu haber 10 Haziran 2022 - 10:13 'de eklendi ve 389 kez görüntülendi.

Samandağ ilçesinde her yıl çok sayıda boğulma vakalarının yaşandığını hatırlatan Milli Yüzme Antrenörü ve Altın Cankurtaran Murat Şaydak, rip akıntısı uyarısı yaptı.

Rip akıntısının boğulma vakalarında etkin rol oynadığını aktaran Şaydak, “Rip akıntısı ile karşılaşan kişilerin, akıntıya karşı kesinlikle yüzmemesi, paniklememesi gerekir. Sahile paralel şekilde yüzmesi gerekmektedir. Eğer ki akıntı çok kuvvetliyse akıntıya karşı mücadele etmeden kendini bırakması gerekir, zaten belli bir süre sonrasında o akıntı kişiyi bırakacaktır ve kişi de yavaş yavaş kıyıya paralel bir şekilde yüzüp rip akıntısından çıkabilir. İnsanların genellikle plaj olan yerlerde halkın çoğunlukta olduğu yerlerde denize girmesi gerekir, insanların olmadığı yerlerde denize girip bu durumdan karşılaşmamak için kesinlikle denize girmeyin.

Sahillerin dışında göletler, baraj, oluşan su birikintilerinde yüzmek isteyen insanlar için yine çok büyük tehlikeler var. Bu tehlikeler su kenarında, durgun sularda göletlerde veya barajlarda kıyılar balçık olabilir, bataklık olabilir veya su yosunları, su saçakları dediğimiz bitkiler olabilir. Bunlar insanlar için tehlike arz etmektedir. Cankurtaranların uyarılarını veya uyarı levhalarını dikkate almamız gerekir” dedi.

Şaydak, yüzme bilmeyenlerin veya cankurtaran eğitimi almayanların, boğulan bir kişiye müdahale etmemesi gerektiğini, etrafta cankurtaran varsa cankurtarana haber vermesi veya acil 122’yi arayıp durumu bildirmesi gerekmektedir.

Haber – Foto : Ümit Dadük Sağaltıcı