MÜLK SAHİPLERİ; PROJELERİNİZİ KENDİNİZE SAKLAMANIZI RİCA EDERİZ | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

MÜLK SAHİPLERİ; PROJELERİNİZİ KENDİNİZE SAKLAMANIZI RİCA EDERİZ

Bu haber 30 Ekim 2017 - 7:37 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

 

 

Eski balıkçılar ve Kasaplar Çarşısı İş Hanı Malikleri hafta sonunda yıkılan eski Vergi Dairesinin yerinde basın açıklaması düzenlediler. Yapılan açıklamayı mülk sahipleri adına Hüseyin Berber okudu. Açıklamada sözleşme ve projeyi imzalamayan mülk sahiplerine seslenilerek, ‘Halen sözleşmelerini imzalamayan kat maliklerinin bağımsız bölümlerinin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından satışa çıkartılması süreci başlayacağından ihtarnameleri tebliğ edilen kat maliklerini son bir kez daha imzaya davet ediyoruz’ dendi.

Mülk Sahipleri adına açıklamayı okuyan Berber, “Eski Balıkçılar İş Hanı kat malikleri olarak en son yaptığımız genel kurulda büyük bir çoğunluğumuz kat karşılığı inşaat sözleşmesi için imzasını atmış bulunmaktadır.

Halen üzerinde mutabık kaldığımız sözleşme ve projeyi imzalamayan ( iki bağımsız bölümden) ilgililerine Noterden ihtarnameleri gönderilmiş, tebligatları yapılmakla birlikte bugün itibari ile de kendilerine tanınan süre sona ermiştir.

Halen sözleşmelerini imzalamayan kat maliklerinin bağımsız bölümlerinin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından satışa çıkartılması süreci başlayacağından ihtarnameleri tebliğ edilen kat maliklerini son bir kez daha imzaya davet ediyoruz.

Bağımsız bölüm malikleri olarak aylardan beri kamuoyunu çarpık bir şekilde meşgul etmeye çalışan, iftiralar atanlara da bir çift lafımız var;

İşhanımızın olduğu yer ve parselimiz hiçbir zaman yeşil alan olarak belirlenmemiş ve imar uygulaması ile de yol terkleri verilmiş imar parselidir. Yanı başımızda 1984 yılından beri istimlak edilmesi beklenilen ve o günden beri de otopark ve yeşil alan olarak belirlenmiş yerler varken bu İşhanı yerinin hedef olarak gösterilmesi akıllarda soru işareti yaratmaktadır.

Bu arada kat maliki gerçek kişilerin haklarını gözeten bir yerden çizildiği iddia edilen sözde yeni projeler ise mevcut imar yoluna, 75.yıl parkına tecavüzlü olması nedeni ile kat malikleri genel kurulumuzda kabul edilmemiştir. 75 yıl park alanı ile ilgili olarak 1997 tarihli Adana İdare Mahkemesi kararı karşısında bunu tartışmamız bile mümkün değildir.

Kamusal alanlara tecavüz ettiğimiz yaygarasını kopartan ‘Nefes Almak İstiyorum’ insiyatifinin bu iş hanı için çizdikleri sözde projeler çevre yollarının veya 75 yıl parkının altında veya üstünde olmamızı öngören projelerin kendisi hukuksuzdur. Projemizin yollara ve parka tecavüz ettiğini söylerken asıl kendilerinin getirdiği projeler yollara ve yeşil alana tecavüzü öngörüyor.  Bu nedenle en basit imar hukuku ilkelerini bile gözetmeden dahası kamusal alanların (yol ve yeşil alanın) bizlere peşkeş çekilmesi anlamına gelen bu projelerinizi kendinize saklamanızı rica ederiz.

Buradan da anlaşılacağı üzere asıl amaçlarının halka açık yeşil alanları arttırmak değil sadece kafa karıştırmak, bunun üzerinden bir siyaset veya muhalefet üretmek olduğu anlaşılmaktadır.

Kat malikleri olarak bizlerin amacı işyerlerimize bir an evvel kavuşmaktır ve işyerlerimize kavuşacağız. Bu iş hanın yapılması önünde hiçbir hukuki engel bulunmamaktadır. Bu nedenle ne Samandağ Belediyesi ne de sizler ile kısır siyasi çekişmenin içine girmek istemiyoruz.

İşhanımız riskli yapı olması nedeniyle yıkılmış ve Kentsel dönüşüm kanunu çerçevesinde yeniden yapılmak istenen bir işhanıdır. Bu işhanın yapılması içinde neredeyse 1000 m2 yollar belediye tarafından bedelsiz olarak resen terkleri de  yapılmıştır.

Bu güne kadar hazırlanan beş farklı proje arasında kat malikleri olarak seçimimizi yapmış bulunuyoruz. Bu inşaatın yüklenicisini de kendimiz belirledik ve bu konuda atılan iftiraları da sahiplerine aynen iade ederiz”dedi.

Bu siyasetin altında kalacaklar… 

Berber, konuşmasının devamında  “ Mülklerimiz üzerinden siyaset yapmaya çalışanlar şunu iyi bilmelidirler ki, bu siyasetin altında kalacaklardır. Bizim tek bir amacımız var bu işyerlerimizin bir an önce bize yapılmış bir şekilde teslim edilmesi. Şuana kadar ne Samandağ’ında ne Türkiye’de mal sahiplerine yönelik böyle iftiralar atıldığı görülmemiştir” dedi.

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto: Nazlı Hüzmeli

afdah.info

voir films