ÜST REKLAM

logo

reklam

MÜHÜRSÜZ -Hüsamettin Kazan


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

Geçtiğimiz günlerde mühürsüz zarf ve pusulaların geçerli sayılması ile ilgili çok  konuşuldu.  Bu hafta YSK- SEÇİMLER- OYLAMLAR VE MÜHÜRLER hakkında bilgi vereceğim. Bu bilgiler her oylama öncesi sandık kurulu üyelerine verilen bilgilerdir.

Bildiğiniz gibi ülkemizdeki oylamaları ‘’Yüksek Seçim Kurulu’’ yapar. .YSK  üyeleri 11 hakimden oluşur.

YSK ; oylama -seçimin  faaliyetlerini;   il seçim kurulu, ilçe seçim kurulu  ve sandık kurullarındaki görevli kişiler ile paylaşır.

İl ve ilçe seçim kurulu üyelerinin başkanları hâkimlerden oluşur. Sandık kurulu başkanı ve üyesi olmak için de okuma yazma bilmek yeterlidir. Ancak geçen oylamaya kadar sandık kurulu üyeleri ağırlıklı olarak daha önceki oylamalarda görevini başarı ile tamamlamış devlet memurlarından seçilirdi.  16 Nisan’da Samandağ’ında görev yapan sandık kurulu başkanları yeniydiler.  Yüzde 70’e yakını partili başkan idi. (Ülke geneline aynı uygumanın yapılıp yapılmadığı ile ilgili bilgim yok.)

Bu uygulamanın , oylamaya müdahil olan partilerin;  ilçe seçim kuruluna ortak önerisi sonucunda yapıldığını anlıyoruz.

Seçim kanununda sandık kurullarının böyle oluşmasında bir engel yok.

Oluşan sandık kurulları oylamaların bel kemiğini oluşturuyor.  Pusulaları alan, mühürleyen, pusulaları seçmene veren, zarfları alan mühürleyen, zarfları seçmene veren, seçmen listesine imza alan, seçmene bilgi veren, kimlik kontrolü yapan, tutanakları tutan, sonuç tutanağını imzalayan,  dağıtan, ilçe seçim kuruluna ulaştıran bu kurul.

Dolayısı ile pusulaların ve zarfların mühürlenmesi bu kurulun sorumluluğunda. Seçimlerde ve ya oylamalarda; her sandığa birer mühür verilir. Verilen bu mühür 5 yerde kullanılır. (Sandık mührü ve tercih mühürleri birbirine karıştırılmamalıdır. Tercih mühürleri iki adettir ve seçmen kabine giderken aldığı ve pusulanın ön yüzünde kullandığı mühürdür.)

1 -Sandığın Mühürlenmesinde: sandık kurulunu üyelinin önünde sandığın boş olduğu görülür ve açılmayacak şekilde bağlanır. Düğüm yerine mum eritilir. Sonrasında sandık mührü  akışkan haldeki mumun üzerine basılır. Sandık mührünün  izi soğuyan mumun üzerine belirir. Oy kullanma süresi bitine kadar sandık açılamaz.

2- Pusuluların Mühürlenmesinde: ilçe seçim kurulunun gönderdiği pusulalar sayılır ve pusulaların arkası sandık kurulu mührü ile mühürlenir.

3-Zarfların Mühürlenmesinde: zarflar sayılır ve sandık kurulunun mührü ile mühürlenir.  Zarfların üzerinde toplam üç mühür bulunur. A) yüksek seçim kurulu mührü, ? ilçe seçim kurulu mührü C)sandık kurulu tarafından uygulanan sandık kurulu mührü

4- Evrakların mühürlenmesinde: sandık ile ilgili evrakların ilgili bölümleri sandık kurulu mührü ile mühürlenir. (Sayım döküm cetveli,sandık sonuç tutanağı, teslim tutanağı gibi)

5-Torbanın Mühürlenmesinde: son olarak da  bütün işlemler bitince seçimde kullanılan bütün meteryaller (mühür ,mum ve ip hariç) seçim torbasına konur  iki bölüm halinde konur.  Torba iki bolüm olacak şekilde iple bağlanır.  Alt bölümde zarflar  oy pusuları olurken üst bölümde  ilçe seçim kuruluna teslim edilecek evraklar zarf içine yerleştirilir. İki boğumun da üzerine mum eritilir ve ayrı ayrı mühürlenir.

Böylelikle sandık kurlunun sandık bölgesindeki görevi biter. Ve güvenlik güçleri eşliğinde ilçe seçim kuruluna gelir. İlçe seçim kurulunun önünde torbanın üst boğumu açılır. Tutanaklar kontrol edilir. Parti temsilcilerinin itirazı ve ilçe seçim kurulu başkanın gördüğü bir eksiklik yoksa sonuçlar seçim sitemi sitesine yüklenir.

Her oylamada işleyiş aynıdır. İşleyiş böyle mi oldu? Ülke genelinde oylama ile ilgili sıkıntılar ilgili tespitler neler? Hukuki süreç nedir? Soruları cevap bekliyor.

Buradan pusuların mühürlenmesinin birinci derece sorumluları sandık kurulu başkanı olmak üzere sandık kurulu üyelerinin tamamıdır.  Sıkıntı yaşanan sandıkların kurullarının soruşturulması  konuyu daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

Sonuçta YSK: sandık kurulunun hatasından kaynaklı ortaya çıkan bu durumun seçmen iradesini etkilemediği düşündü ve sandıktan çıkan arkası sandık mührü ile mühürlenmemiş pusuları ve zarfları geçerli saydı.

Seçim sonucunda partilerin oylamayı iptal edin talebini de reddetti.

Ayrıca YSK: kendisine yöneltilen eleştirileri hedef gösterme ve itibarsızlaştırma diye algıladığından dolayı savcılıklara bu propagandayı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Buna karşılık muhalefet de  YSK’nın 10 üyesi hakkında suç duyurusunda  bulundu. 11 üyeden oluşan YSK bir üyesi oylamanın tekrarı yönünde oy kullanmıştı.

Tartışmalar bu şekilde devam ediyor. Sonuçları hep birlikte bekliyoruz.

 

 

Share
710 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAM CAFER’İ SADIK’TAN BİRKAÇ HADİS

  20 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan 1- Erkek, hanımına karşı üç şeye riayet etmelidir: Hanımının muhabbet ve ilgisini kazanmak için onunla uyum sağlamak; ona karşı güzel ahlaklı olmak; onun gözünde güzel görünmek ve refahını sağlamakla kalbini elde etmek. Kadın da kocasına karşı şu üç şeye riayet etmesi gerekir: Kocasının tüm hallerde güvenini sağlayacak şekilde kendisini kötülüklerden korumak; muhtemel hatalarının affedilmesi için sürekli kocasının hakkını gözetmesi; tatlı dil ve çekici tavırlarıyla kocasına olan sevgisini bildirmesi. 2- Basi...
 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...