ÜST REKLAM

logo

reklam

MÜHÜRSÜZ -Hüsamettin Kazan


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

Geçtiğimiz günlerde mühürsüz zarf ve pusulaların geçerli sayılması ile ilgili çok  konuşuldu.  Bu hafta YSK- SEÇİMLER- OYLAMLAR VE MÜHÜRLER hakkında bilgi vereceğim. Bu bilgiler her oylama öncesi sandık kurulu üyelerine verilen bilgilerdir.

Bildiğiniz gibi ülkemizdeki oylamaları ‘’Yüksek Seçim Kurulu’’ yapar. .YSK  üyeleri 11 hakimden oluşur.

YSK ; oylama -seçimin  faaliyetlerini;   il seçim kurulu, ilçe seçim kurulu  ve sandık kurullarındaki görevli kişiler ile paylaşır.

İl ve ilçe seçim kurulu üyelerinin başkanları hâkimlerden oluşur. Sandık kurulu başkanı ve üyesi olmak için de okuma yazma bilmek yeterlidir. Ancak geçen oylamaya kadar sandık kurulu üyeleri ağırlıklı olarak daha önceki oylamalarda görevini başarı ile tamamlamış devlet memurlarından seçilirdi.  16 Nisan’da Samandağ’ında görev yapan sandık kurulu başkanları yeniydiler.  Yüzde 70’e yakını partili başkan idi. (Ülke geneline aynı uygumanın yapılıp yapılmadığı ile ilgili bilgim yok.)

Bu uygulamanın , oylamaya müdahil olan partilerin;  ilçe seçim kuruluna ortak önerisi sonucunda yapıldığını anlıyoruz.

Seçim kanununda sandık kurullarının böyle oluşmasında bir engel yok.

Oluşan sandık kurulları oylamaların bel kemiğini oluşturuyor.  Pusulaları alan, mühürleyen, pusulaları seçmene veren, zarfları alan mühürleyen, zarfları seçmene veren, seçmen listesine imza alan, seçmene bilgi veren, kimlik kontrolü yapan, tutanakları tutan, sonuç tutanağını imzalayan,  dağıtan, ilçe seçim kuruluna ulaştıran bu kurul.

Dolayısı ile pusulaların ve zarfların mühürlenmesi bu kurulun sorumluluğunda. Seçimlerde ve ya oylamalarda; her sandığa birer mühür verilir. Verilen bu mühür 5 yerde kullanılır. (Sandık mührü ve tercih mühürleri birbirine karıştırılmamalıdır. Tercih mühürleri iki adettir ve seçmen kabine giderken aldığı ve pusulanın ön yüzünde kullandığı mühürdür.)

1 -Sandığın Mühürlenmesinde: sandık kurulunu üyelinin önünde sandığın boş olduğu görülür ve açılmayacak şekilde bağlanır. Düğüm yerine mum eritilir. Sonrasında sandık mührü  akışkan haldeki mumun üzerine basılır. Sandık mührünün  izi soğuyan mumun üzerine belirir. Oy kullanma süresi bitine kadar sandık açılamaz.

2- Pusuluların Mühürlenmesinde: ilçe seçim kurulunun gönderdiği pusulalar sayılır ve pusulaların arkası sandık kurulu mührü ile mühürlenir.

3-Zarfların Mühürlenmesinde: zarflar sayılır ve sandık kurulunun mührü ile mühürlenir.  Zarfların üzerinde toplam üç mühür bulunur. A) yüksek seçim kurulu mührü, ? ilçe seçim kurulu mührü C)sandık kurulu tarafından uygulanan sandık kurulu mührü

4- Evrakların mühürlenmesinde: sandık ile ilgili evrakların ilgili bölümleri sandık kurulu mührü ile mühürlenir. (Sayım döküm cetveli,sandık sonuç tutanağı, teslim tutanağı gibi)

5-Torbanın Mühürlenmesinde: son olarak da  bütün işlemler bitince seçimde kullanılan bütün meteryaller (mühür ,mum ve ip hariç) seçim torbasına konur  iki bölüm halinde konur.  Torba iki bolüm olacak şekilde iple bağlanır.  Alt bölümde zarflar  oy pusuları olurken üst bölümde  ilçe seçim kuruluna teslim edilecek evraklar zarf içine yerleştirilir. İki boğumun da üzerine mum eritilir ve ayrı ayrı mühürlenir.

Böylelikle sandık kurlunun sandık bölgesindeki görevi biter. Ve güvenlik güçleri eşliğinde ilçe seçim kuruluna gelir. İlçe seçim kurulunun önünde torbanın üst boğumu açılır. Tutanaklar kontrol edilir. Parti temsilcilerinin itirazı ve ilçe seçim kurulu başkanın gördüğü bir eksiklik yoksa sonuçlar seçim sitemi sitesine yüklenir.

Her oylamada işleyiş aynıdır. İşleyiş böyle mi oldu? Ülke genelinde oylama ile ilgili sıkıntılar ilgili tespitler neler? Hukuki süreç nedir? Soruları cevap bekliyor.

Buradan pusuların mühürlenmesinin birinci derece sorumluları sandık kurulu başkanı olmak üzere sandık kurulu üyelerinin tamamıdır.  Sıkıntı yaşanan sandıkların kurullarının soruşturulması  konuyu daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

Sonuçta YSK: sandık kurulunun hatasından kaynaklı ortaya çıkan bu durumun seçmen iradesini etkilemediği düşündü ve sandıktan çıkan arkası sandık mührü ile mühürlenmemiş pusuları ve zarfları geçerli saydı.

Seçim sonucunda partilerin oylamayı iptal edin talebini de reddetti.

Ayrıca YSK: kendisine yöneltilen eleştirileri hedef gösterme ve itibarsızlaştırma diye algıladığından dolayı savcılıklara bu propagandayı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Buna karşılık muhalefet de  YSK’nın 10 üyesi hakkında suç duyurusunda  bulundu. 11 üyeden oluşan YSK bir üyesi oylamanın tekrarı yönünde oy kullanmıştı.

Tartışmalar bu şekilde devam ediyor. Sonuçları hep birlikte bekliyoruz.

 

 

Share
605 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...