ÜST REKLAM

logo

reklam

MUHTARLAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

     

 Geçtiğimiz hafta İlçemiz Hükümet Konağı bahçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısı ile Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenlendi. Gerçekleşen törende Atatürk Anıtına çelenk sunumunu Samandağ Muhtarlar Derneği Başkanı Mahir Cebburoğlu yaptı.

Samandağ Muhtarlar Derneği Başkanı ve aynı zamanda İlçemizin en büyük mahallesi olan Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Mahir Cebburoğlu çelenk sunumunun ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.

Cebburoğlu konuşmasında; “Sayın Kaymakamım, Sayın Muhtarlarım, Değerli Protokol Üyeleri, kıymetli misafirler, İlçede büyük emeği olan Sayın Basın Mensupları ve muhterem arkadaşlarım. Bugün burada muhtarlar gününün 3. yılını kutlamak üzere toplandık.

Muhtarlık, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e taşınan ender kurumlarından biridir. Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetim anlayışının en temel katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Muhtarlığın 189 yıllık merkezi, yerel idareyi temsil eden kurumları arasında siyasal barışın sağlandığı tek müessese olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti’nde ki mühründen alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir. Bu nedenle seçmen muhtarının 24 saat kapısını çalabileceği, siyasal değil çözüm merkezi olduğunu bu kurumu kendisine daima yakın hissetmektedir.

Sayın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Muhtar, demokrasinin temel taşıdır.” Bugünü bizlere muhtarlar günü olarak ilan eden başta Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, Gazi meclisimize, İçişleri bakanlığımıza ve geleneği yayınlamasında büyük emek veren Türkiye Muhtarlar Konfederasyonumuza teşekkürlerimizi sunuyor, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor çalışmalarında başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından, kutlama programı Samandağ Kültür Merkezinde İlçe Kaymakamı Murat Kütük tarafından mahalle muhtarlarına verilen ikram ile devam etti. Kültür Merkezinde devam eden program sırasında bütün muhtarların özel gününü kutlayan Kaymakam Kütük yaptığı konuşmada; ‘Vatandaşlarımızla en yakın ve sürekli temas halinde bulunan muhtarlarımız devlet ile vatandaşlar arasındaki köprünün en önemli ayağıdır. Ellerindeki mührün devletin en üst kademesine varıncaya kadar her makamda geçerliliği vardır. Bu nedenle sorumluluk ve görevlerinin çokluğu gibi o derecede şerefli bir kurumdur. Değerli muhtarlarımızın bu güzel günlerini kutlar, hepsine başarılar dilerim.’ dedi.

Gerçekleşen törene Samandağ Muhtarlar Derneği Başkanı Mahir Cebburoğlu, İlçemiz mahalle muhtarları, Samandağ CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı, İYİ Parti İlçe Başkanı Seyran Miçooğulları, Hıdırbey Mahalle Muhtarı ve AK Parti İlçe Başkanı Selahattin Yeter, Tomruksuyu Mahalle Muhtarı Alaattin Aslan, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu, Samandağ Bakkallar ve Bayiler Odası Necdet Aslan, Samandağ Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nadir Açıkgöz, Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, Atatürkçü Düşünce Derneği Samandağ Şube Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu ve ilçemiz vatandaşları katılım gösterdi. Gerçekleşen törene Belediye yetkililerinden hiç kimsenin  katılım göstermemesi dikkat çekti.

Haber – Foto: Hasan Dadük

 

Share
373 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?