MUHTARLAR, ATA HUZURUNDA - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SİN AİLESİ YASTA

Gündem, Yerel

MUHTARLAR, ATA HUZURUNDA

Bu haber 20 Ekim 2017 - 9:28 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle ilçemize bağlı mahalle ve köy muhtarları, Muhtarlar Derneği Başkanı aynı zamanda Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Mahir Cebburoğlu başkanlığında Cumhuriyet Meydanında çelenk koyma töreni düzenledi.

Törende konuşan Muhtarlar Derneği Başkanı Caburoğulları, “Sayın kaymakamım değerli protokol üyeleri kıymetli misafirler ve muhterem arkadaşlarım. Bugün burada muhtarlar gününün 2. Yılını kutlamak toplandık.

Muhtarlık müessesinin kuruluş günü 19 ekim 5 tarihi 11 sayılı genelgesiyle, aynı gün resmi gazetenin 29507 mükerrer sayısı yayınlanarak muhtarlar günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir .

19 ekim 1829 tarihinde sultan 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul, eyüp galata kadılıklarında daha sonra 2 aralık 1833 tarihinde anadoluda Kastamonu taş köprüde kurulan müessesesi 188 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesesi her ne kadar 1913 ve 1933 tarihlerinde iktidarı olarak kesintiye uğrasada o dönemlerde dahi varlığına devam ettirmiştir.

Muhtarlık, Osmanlıdan cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir. Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla iletişimlerinde aracı bir rol oynarken diğer yandanda çağdaş kamu yönetim anlayışını en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Muhtarlığın 188 yıllık merkezi yerel idareye temsil eden kurumları arasında siyasal barışın sağlandığı tek müessese olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mühründen bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezi. Bu nedenledir ki seçmen muhtarının 24 saat kapısını çalabileceği siyasal değil çözüm merkezi olduğunu bildiği bu kurumu kendisine daima yakın hissetmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muhtar demokrasinin temelidir bu günü bizlere muhtarlar günü olarak ilan eden başta Cumhurbaşkanımıza, Milletimize, Gazi Meclisimize, İç İşleri Bakanlığımıza Ve Genelgeyi Onaylanmasında Büyük Emek Veren Türkiye Muhtarlar Konfederasyonumuza teşekkürleri sunuyor tüm muhtarlarımızın 19 Ekim muhtarlar gününü kutluyor çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Haber-Foto:Ali Doğru

 

afdah.info

voir films