MUHTARLAR, ARTIK TALEPLERİNİ YENİ SİSTEMLE İSTEYECEK - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

MUHTARLAR, ARTIK TALEPLERİNİ YENİ SİSTEMLE İSTEYECEK

Bu haber 23 Eylül 2019 - 10:16 'de eklendi ve 443 kez görüntülendi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı geçtiğimiz hafta Cuma günü Samandağ Belediyesi Toplantı Salonunda İlçemiz muhtarlarını yakın zamanda başlattıkları “Muhtarlık Bilgi Sistemi(MUBİM)” hakkında bilgilendirdi.

Gerçekleştirilen toplantıda sunumu yapan Büyükşehir Belediyesi MUBİM Sorumlusu Orhan Mustafa Atçılı, muhtarlara yeni sistem hakkında bilgiler vererek sistemin nasıl kullanılacağını uygulamalı bir şekilde gösterdi.

“Muhtarlarımızın İşini Bizzat Biz Kendimiz Takip Edeceğiz”

MUBİM Sorumlusu Atçılı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “İlçe Belediyelerdeki muhtarlarımızın uzaktan Büyükşehir’e gelerek elle dilekçe vermeleri onlar için sıkıntı yaratıyor. Bu sistem sayesinde bütün Hatay genelindeki muhtarlarımıza birer kullanıcı adı ve şifre tanımladık. Bu kullanıcı adı ve şifreleriyle kendileri cep telefonlarından, tabletten, bilgisayardan uzaktan resmi talep girebilecekler. Girdikleri taleplerin Muhtarlık Daire Başkanlığı karşılayacak, ilgili birimlere iletecek 15 gün içerisinde Muhtarlara gerekli cevabının verilmesini sağlayacak. Şimdi biz burada bunun eğitimini vereceğiz. Muhtarlarımıza bu sistemin nasıl kullanılacağını öğreteceğiz. Bu işin sorumlusu MUBİM’in geliştiricisi, projenin sahibi ben Mustafa Atçılı böyle bir sistem geliştirdik. Bütün Hatay’da eğitimler verdik bir Samandağ ve Antakya’da ki muhtarlarımız kaldı.

Muhtarlar Daire Başkanlığı olduğumuz için muhtarlarımızın işini bizzat biz kendimiz takip edeceğiz. Sonuçlandırmak için ilgili daire birimleriyle görüşmeler yapacağız, muhtarların daha çabuk çözüme gitmesi, vatandaşa doğru cevap verebilmesi için takibini biz yapacağız. Yani muhtarların belediyedeki takipçileri olacağız. Her dairede 2 şer personel görevlendirdik bu işle ilgili, bizim yönlendirmiş olduğumuz, sevk etmiş olduğumuz talepleri İlgili Şube Müdürlerine gönderip 15 gün içerisinde cevabın yazılmasını sağlayacaklar. Bu uygulamaya yeni giriliyor ama diğer Büyükşehirlerde daha önce uygulanmış. Hatay’da Büyükşehir’de ilk defa uygulanacak. Bu sistemle Belediyedeki bazı muhtarların ahbap çavuş ilişkisiyle iş çözümünün önüne geçmeye çalışacağız.

Lütfü başkanımız da direk canlı olarak kimin ne talep ettiğini, kimlerin talebinin yapılıp yapılmadığını bu sistem üzerinden izleyecek. Talep geldiği için biz talebin takipçisi olacağız. Kimin talebi önce gelmiş, kimin talebi acil. Biz bunları aciliyet sırasına, öncelik sırasına göre yapılmasını sağlayacağız. Yani bu sistemle şeffaf bir şekilde Muhtarlarımız kimin işinin ne zaman yapıldığını görebilecek kendi işinden daha az acil bir işin yapılmasının önüne geçerek herkese eşit adil iş gitmiş olacak. “ dedi.

Samandağ Muhtarlar Derneği Başkanı Mahir Cebburoğlu sistemle ilgili “ Çok güzel bir sistem. Fakat sistem kurmak önemli değil, bu sistemin işlerlik kazanması önemli. Bu sistem işlerlik kazanırsa bizim açımızdan çok iyi olacak.” dedi.

Muhtarlar Umutlu Ama…

Toplantıya katılım gösteren muhtardan bazıları HBB’ye gönderdikleri taleplerin cevapsız kaldığını ifade ederek, elle götürdükleri dilekçelerin değil 15 gün içinde 1yıl hatta 2 yıl içinde taleplerin yerine gelmediğini belirterek bu sisteminde aynı şekilde işleyeceğini ifade ettiler.

Büyükşehir Belediyesi MUBİM Sorumlusu Orhan Mustafa Atçılı, Daire görevlileri, Samandağ Muhtarlar Derneği Başkanı Mahir Cebburoğlu ve mahalle muhtarları katıldı.