MUHTARIN TEBLİGATI ALMASI YASAL SORUMLULUK - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

MUHTARIN TEBLİGATI ALMASI YASAL SORUMLULUK

Bu haber 06 Temmuz 2017 - 9:12 'de eklendi ve 3.523 kez görüntülendi.

 

 

İlçemiz Belediye Meclis Toplantısında önceki gün öğleden sonra PTT personelleri ve Mahalle muhtarları arasında bir toplantı gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıya PTT dağıtımcısı Turgay Şahutoğlu, Ptt Personelleri, Muhtar Mahir Cebburoğlu ve diğer mahalle muhtarları katıldı. Düzenlenen toplantının konusu PTT’ye gelen tebligatların vatandaşlara iletilmesini sağlamak oldu.

Tebligatların muhtarlara verilmesinin eleştirildiği konuya açıklık getiren Dağıtımcı Şahutoğlu, “böyle bir durum sizce olabilir mi? Hukuki bir süreç yıllara yayılır. 2- 3 sene içerisinde ancak çözüme kavuşturulabiliyor. 1 yıl içerisinde 10’larca tebligat geliyor. Ve bu tebligatlar muhtarlara verilip haber kağıdı yapıştırılıyor. Ayrıca evrakı teslim ettiğimize dair imza da alıyoruz. Elbette ki her işte olduğu gibi bu işte de aksaklık olabilir. Kolay bir durum değil sonuçta. Ama tebligat gelmişse ve bir posta hane çalışanı tebligatı götürdüyse muhtar o tebligatı almak zorunda.

Komşusu yada bir akrabası bu tebligatı muhtardan alıp tebligat sahibine ulaştırmalı. Yani tebligat geldiyse bu durum 21. Maddeye göre işlemeli.

(Madde 21:  Kendisine tebligat yapılacak kimse veya yukarıdaki maddeler mucibince tebligat yapılabilecek kimselerden hiçbiri gösterilen adreste bulunmaz veya tebellüğden imtina ederse, tebliğ memuru tebliğ olunacak evrakı, o yerin muhtar veya ihtiyar heyeti azasından birine veyahut zabıta amir ve memurlarına imza mukabilinde teslim eder ve tesellüm edenin adresini ihtiva eden ihbarnameyi gösterilen adresteki binanın kapısına yapıştırmakla beraber, adreste bulunmama halinde tebliğ olunacak şahsa keyfiyetin haber verilmesini de mümkün oldukça en yakın komşularından birine, varsa yönetici veya kapıcıya da bildirilir. İhbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarih, tebliğ tarihi sayılır. )

Biz muhtarlar olarak hiçbir zaman sayaç numarası veya herhangi bir numarayı vermedik.

Postane çalışanı geldiğinde tebligatı verdiğine dair muhtardan imza alınıyor”dedi.

Muhtarlar, “akrabalar ya da komşular tebligat evrakını almıyor sonrasında da evrak kayboluyor ve sonrasında da şikâyetler geliyor.

Tebligat muhtara geldi. O tebligat muhtar tarafından reddedilme halinde dilekçe vermesi lazım ve muhtar tebligatı bilerek almazsa postane çalışanı dava açabilir. Bizim bu iş içerisinde birbirimizle uzlaşmamız ve birbirimize yardımcı olmamız gerekiyor.

Tebligat her zaman vardı ve her zaman postane çalışanı tebligatı muhtara veriyordu bu yıllardan beri böyleydi ama mersis daha yeni kuruldu. Postacı bu adam senin mahallende var ve senin görevin o adama tebligatı götürmek” dediler.

Muhtarlardan biri toplantıda, ‘bir seferinde kendi köylüm olduğu için bir tebligat aldım meğerse köyden taşınmış sonra hakkında şikayet gitmiş. Senin köylün olmadığı halde sen tebligatı nasıl alırsın’ diye veryansın etti.

Memur Şahutoğlu, “Adresten ayrılan hiçbir vatandaşın tebligatı muhtara gelmez. Öyle bir durum olduysa ortada bir yanlışlık vardır ama bu yükümlük postaneye aittir.  Bu tebligatlar gelecek, dağıtılacak ve postane çalışanlarına bu konuda yardımcı olunacağı gibi bizde siz muhtarlarımıza yardımcı olacağız.

Belediye ve Sulama Birliği tebligat göndermek zorunda. Kendi mahallende olup tebligat gelmiş olan vatandaşa içeriğine bakmaksızın tebligatı almak zorundasınız” dedi.

Muhtarlar, “zarf bir hafta önce ya da bir hafta sonra elimize ulaşıyor. Sonrasında vatandaş bize nisyan ediyor, Muhtar ne yaptın diyerek bizi şikayet ediyor.

Şahutoğlu, “tebligatın verildiği tarihten itibaren işlem yapılması gerekmektedir. Zaten haber kağıdı yapıştırılıyor ve tebligat kağıdını alıp imzanızı atıysanız sizin sorumluğunuz gerektirecek artı bir durum olmuyor” dedi.

Muhtarlar, “önemli evraklar çok geç geliyor, muhatapları bizim başımızı ağrıtıyorlar. Bu vatandaşın önemli bir tebligatı var diyerek bize önceden haber verilemez mi?

Şahutoğlu, “biz haber kağıdını yapıştırıyoruz zaten. Birbirimizi yemekten ziyade bu soruna bir çözüm getirmemiz gerekiyor. Hatsu ya da Sulama Birliği bize Tebligat göndermiş ben almayacağım diyemezsiniz.

Mersis ikinci bir adres aramadan muhtarların alması gereken tebligatlardır. İyi niyetinizden yaptığımız bir hata. Tebligatı Abisine, kardeşine veriyorsunuz. Arayın gelsin alsın ya da imzalayın postacı verin o adrese kadar geri götürsün. Yakın olan ulaştırabileceğiniz tebligatları alın. (Denetimli serbestlik, icra gibi tebligatları) başka adrese göndermeyin”dedi.

Ümit Sağaltıcı