Müdür Sertkol, uyardı… HAYANSEVERLER DİKKAT! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Müdür Sertkol, uyardı… HAYANSEVERLER DİKKAT!

Bu haber 25 Mart 2022 - 13:33 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

Samandağ İlçe Tarım Müdürü Öner Sertkol, ‘Evinde kedi, köpek hatta gelincik besleyen evcil hayvan sahiplerine seslenerek, ‘minik dostlarınıza mikroçip taktırmak için geç kalmayın’ dedi. Artık mikroçip zorunlu ve bu yılın sonuna kadar yaptırmamanın cezası yasayla belirlendi.

Konuyla ilgili ilçemiz Mahalle Muhtarlıklarına yaptığı bilgilendirmede Müdür Serkol; “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun 7.nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Hayvan sahipleri ya da hayvan sahibi adına bakıcısı, bakanlık bu hayvanlarının ve işletmelerinin tarafından tanımlatılması istenen hayvanları tanımlamak, kayıtlarını yaptırmak, işletmelerine giren veya işletmelerinden çıkan, yeni doğan, ölen veya kesilen hayvanları Bakanlığa bildirmek ve bunlara ilişkin kayıtları muhafaza etmekle yükümlüdür.” Hükmüne istinaden 26/08/2018 tarih ve 30344 sayılı Resmi Gazetede kedi, köpek, ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik yayımlanmıştır.

Bu yönetmelik kapsamında İlçe Müdürlüğümüzde sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takılarak hayvanlar kayıt altına alınmakta ve kuduz aşısı yapılmaktadır.

Bütün evcil hayvan sahiplerinin 31/12/2022 tarihine kadar hayvanlarını kimliklendirerek kayıt altına alması gerekmektedir. Bu yönetmelik kapsamında ev hayvanlarını belirlenen tarihe kadar kimliklendirmeyen ve kayıt altına aldırmayan, sahip değişiklerini, kayıp ve ölüm halini bildirmeyen ev hayvanı sahiplerine 5996 sayılı Kanunun 36’ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi hükümleri uygulanır.

Söz konusu kimliklendirme (mikroçip) ve kuduz çalışması ile ilgili olarak vatandaşlara gerekli duyurunun yapılması hususunda gereğini rica ederim.” Dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı