MUCİZEYİ HİSSEDİN | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

MUCİZEYİ HİSSEDİN

Bu haber 28 Ağustos 2019 - 9:43 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi.

Bu kokuyu derin derin içinize çekin;

Samandağ ilçemizde kısa bir süre önce muhteşem kokuları, göz kamaştıran görüntüsü ile  ‘kum zambakları’ görenleri kendine hayran bıraktırıyor. Sahili kaplayan görüntü 7’den 77’ye vatandaşların ilgi odağı oldu. Endemik ve nesli tükenmekte olan kum zambaklarının korunmasına yönelik çalışmalar ise 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından gerçekleşiyor.

Yapılan araştırmalara göre nesli tükenmekte olan kum zambakları, Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından koruma altına alındı. Soğanlarıyla sökülmesi yasak olan kum zambağını, ticari amaçla sökme eyleminde bulunanlara 48 bin lira idari para cezası uygulanıyor.

IUCN tarafından 2016 yılında koruma altına alınan kum zambağının korunmasına yönelik çalışma ilçe ilgili vatandaşlara çağrı yapılırken, “Samandağ, bitkisel çeşitlilik açısından zengin bir ilçemiz. İlçemizde kum zambağı gibi nesli tükenmekte olan bitki çeşitlerimiz de yer alıyor. 2016 yılında yapılan araştırmalara göre nesli dünyada giderek azalan bitki türü olun Kum Zambakları, 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alındı. Mevzu bahis koruma çalışması ilçemizde de hayat bulmaktadır” dendi.

Haber-Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films